אאא

"פרשת עמנואל" לקראת סיום? פנייה לא-שגרתית קיבלו באחרונה מספר גורמים בחב"ד מבכירי חסידות סלונים: תגשרו בנינו לרב יעקב יוסף - כך מדווח הערב אתר COL החב"די.

אחד מהאישים שקיבלו את הפנייה, היה הרב טוביה בלוי, ממשפיעי חב"ד בירושלים ומי שעומד בראש בית-הספר לבנות "בית-חנה".

הרב בלוי, ידיד קרוב של הרב יוסף. הידידות בניהם החלה לפני עשרות שנים, כשהרב יוסף סייע לרב בלוי במאבקים שניהל הרבי מליובאוויטש זצ"ל בענייני "מיהו יהודי ו"שלימות הארץ". הרב יוסף חבר כיום בוועדת הרבנים של "המטה להצלת העם והארץ".

בביתו של הרב יוסף בירושלים נערכה הפגישה. הרב בלוי הגיע לפשר ולרכך. "מדוע דווקא עמנואל", שאל הרב בלוי. "האפליה קיימת בערים נוספות", הוסיף.

הרב בלוי ניסה להסביר שהמאבק המשפטי והתקשורתי בבית-הספר – פוגע קשות ביישוב. "מדובר ביישוב מאחורי הקו הירוק וזה מחליש את היישוב", אמר. אבל נדמה שהרב יוסף לא צריך שיעור בענייני "ארץ-ישראל השלימה".

"זו מלחמת קודש, מלחמת מצווה", השיב בנחרצות הרב יוסף. "אנחנו הולכים על כל הקופה", אמר ומדבריו נשמעה נימה עצובה, כאילו רצה לומר: לא הייתי רוצה את המאבק הזה, לולא נחצה כאן קו אדום.

"אני יעבור לעמנואל"...

ומי שמכיר את הרב יוסף, יודע במה מדובר. נכדתו, לא התקבלה ל"בית-יעקב". לטענתו, משום היותה ספרדייה.

היא התקבלה ב"בית-חנה" ותחל ללמוד שם מהשנה הבאה. "חב"ד – המקום היחיד שאין בו גזענות", אמר הרב יוסף. "מוסדות חב"ד, ובייחוד 'בית-חנה' ייזכרו תמיד לטובה שמקבלים כל תלמיד ותלמיד, בלי שום בדיקה בעדתו", שיבח.

שעה ארוכה ניסה הרב בלוי לשכנע את הרב יוסף לרכך את הטון ולנסות להגיע להבנות, אבל הרב יוסף בשלו. "אלפי ילדים וילדות יצאו לשמד בגלל שלא קיבלו אותם למוסדות", אמר בתקיפות. "לולא חב"ד, המספר היה גדל באחוזים רבים", הוסיף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

היה ניכר כי הרב יוסף לא מתכוון לסגת. "נרחיב את המאבק לכל הארץ, אין שום ברירה", אמר. "אי-אפשר לתת למצב הנוכחי להימשך". הרב בלוי שמע מהרב יוסף עדויות על מקרים קשים של אפליות.

הרב בלוי סיפר על האיום של חסידות סלונים - שאם לא יהיה פיתרון לפרשה הם יעזבו את העיר. "אני יעבור לשם, עם משפחתי ומקורבי", השיב הרב יוסף.

לקראת סיום הפגישה, הציע הרב יוסף פשרה: שהאדמו"ר מסלונים יחתום על "קול קורא" שהוא נגד האפלייה בבתי-הספר החרדיים - והוא, מצידו, ינמיך את הלהבות בפרשה. הרב בלוי העביר את המסר לסלונים. טרם התקבלה תשובה.

בשיחה עם COL אישר הרב בלוי את המפגש. "אני בהחלט מודע למקרי האפליה החמורים, ניסיתי להשכין שלום". והצלחתם, שאלנו. "נקווה, בעז"ה", השיב.