אאא

הרב יהודה דרעי, רבה של באר שבע ואחיו הבכור של אריה דרעי, סבור שאת האפליה נגד הספרדים צריכים לפתור גדולי ישראל.

כששובו של אריה נראה קרוב מתמיד הוא איננו פוסל התמודדות לתפקיד הראשון לציון, ודוחה האשמות שאחיו "יהיר ומתנשא".

הרב יהודה דרעי רבה של באר שבע מבוגר מאריה דרעי רק בשנה וחצי, השניים חברים טובים מקטנות ויועדו יחדיו על ידי הוריהם לגדולות. לאחר שנים של "צינון פוליטי" כששובו של אריה לזירה הפוליטית נראה קרוב מתמיד, אחיו, שהתקדם יחד עמו במעלה המשרות הרבניות, רואה כבר את השלב הבא בסולם הרבני שלו בטוח מתמיד. בראיון לוואלה! חדשות במסגרת המדור "רב שיח" הוא מכריז כי הוא לא שולל אפשרות של התמודדות לתפקיד הראשון לציון בעוד כשנתיים.

קטעים נבחרים מהראיון:

כאחיו הבכור של אריה דרעי האם אתה חושב שהוא צריך לשוב לעשייה פוליטית?

"כדיין אסור לי להתייחס לאריה דרעי ה"פוליטיקאי". אך כן אוכל להתייחס לאריה דרעי ה"איש" – אין אדם בעולם שמכיר אותו טוב יותר ממני, אנחנו קרובים מאוד. לדעתי, הוא ניחון בכל התכונות שמנהיג בישראל צריך להתברך בהם, אם זה בכישוריו, אם זה ברגישות, ואם זה בנשיאת עול עם אחרים. אני חושב שבעבר בכל תפקיד שהוא כיהן בו הוא הביא ברכה גדולה מאוד לעם ישראל ויעידו על כך מאות מוסדות התורה, המקוואות, בתי כנסת, הישיבות ותנועת התשובה האדירה שהוא הקים כאן.

"את כל זה איש לא יכול לקחת ממנו - גם לא בית המשפט המחוזי וגם לא בג"ץ. אני מצפה ומייחל שעם ישראל יזכה לברכה הזאת גם בעתיד אבל מעבר לכך אני לא יכול לדעת מה תוכניותיו".

אנשים בש"ס שזוכרים את אחיך מהעבר מתארים אותו כמוכשר מאוד מחד אבל מתנשא ויהיר מאוד מאידך. כאח, מה דעתך על הניתוח?

"אני לא מסכים עם קביעות אלה. מי שמכיר את הפעילות של אריה בצנעה יודע שהוא עוזר הרבה לזולת, ואני מדבר על מאות מקרים, אין רגיש ואין לב רחום יותר ממנו. כמו כן, אם מדברים על מנהיגות, במנהיגות לא מחפשים מי נחמד יותר ומי נחמד פחות, בזה קובעת העשייה והכישרון לבצע.

"אני חושב שהאויב הכי גדול של אריה היה ההצלחה הכבירה שלו. הממסד פחד מהעוצמה. אני מדבר על הצלחה במעשים בשטח, אדם לא יכול לומר לעצמו שיעשה פחות בכדי לא לנקר עיניים - תפקידו של מנהיג זה לעשות את המקסימום - "המינימום הנדרש זה המקסימום האפשרי", זה צריך להיות המוטו של כל מנהיג".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במוסדות החרדיים קיימת אפליה קשה נגד ספרדים. ברוב הישיבות והסמינרים המכנים עצמם "אשכנזיים" ישנה מִכסה מגבילה לקבלת ספרדים של 20-30%. כיצד לדעתך ניתן לשרש את התופעה הזאת?

"לצערי הרב העובדות מדברות בעד עצמן: אי אפשר להכחיש שבחורים ספרדים ובנות ספרדיות מתקשים יותר מאשכנזים להתקבל למוסדות בהם הם רוצים ללמוד. זאת עובדה. לא בכדי גדולי ישראל האשכנזים, הרב אלישיב ועוד, התקוממו נגד האפליה הזאת ונתנו הוראות למנהלי סמינרים והמוסדות בנושא. אני רק יכול להצביע בסיפוק שעד כמה שאני מתרשם, האפליה הולכת ומצטמצמת ואני חושב שלא ירחק היום והיא פשוט לא תהיה קיימת יותר".

יש שמועות על התמודדותך הצפויה בעוד כשנתיים על תפקיד הרב הראשי לישראל הספרדי. האם בכוונתך להתמודד?

"אני לא שולל את האפשרות הזאת. אני יכול לומר לך שאני אף פעם לא חלמתי על תפקידים. כשם שבעבר לא סירבתי לכל מטלה שהטילו עליי גדולי ישראל כך אעשה גם בעתיד בכל תפקיד שיטילו עליי. כך עשיתי לגבי באר שבע וכך אעשה בעוד שנתיים".