אאא

עידן חדש? הרב יואל שוורץ העומד בראש בית-הדין לענייני בני נח - הוזמן להיפגש עם נציגיו של הנשיא האיראני מחמוד אחמדניג'אד, כך נודע ל"כיכר השבת".

בית-הדין בראשו הרב שוורץ, הוקם לפני קרוב לעשר שנים. במסגרת תפקידו, הוא שולח את נציגי בית-הדין ליעדים בעולם, בהם מתעניינים בנושא קיום מצוות בני נח.

"בכל שבוע אנחנו מקבלים עשרות פניות לקיום הרצאות והסבר על מצוות בני נח", אומר הרב שוורץ ל"כיכר השבת". לדבריו, "כולם מבינים לבסוף שקיום המצוות הללו - הם הבסיס למוסר אנושי".

לפני שבועות ספורים, הוזמנו נציגי בית-הדין לטורקיה, לפגישה אישית עם שייח מפורסם, איחייה אורון. מדובר בשייח מוכר בטורקיה שמרבית חברי הפרלמנט הטורקי נוהגים להיוועץ בו בקביעות.

"הפגישה הייתה מאוד חמה", מספר הרב שוורץ. "השייח עשה לנו כבוד גדול מאוד. הוא ותלמידיו האזינו בקשב-רב לנושא קיום מצוות בני נח. נציגי בית-הדין ישבו עמם שעות ארוכות והסבירו להם בפרטות על המצוות ומשמעותם".

הטורקים כנראה התלהבו מהעניין והשבוע, פנו לרב שוורץ וביקשו ממנו לקיים פגישה עם נציגי של הנשיא האיראני. "השייח לקח את העניין מאוד ברצינות וביקש שנערוך פגישה מיוחדת".

הרב שוורץ מבקש שניקח את העניין ברצינות. "יש כאן משהו עמוק יותר ממה שזה נראה", הוא אומר. "הטורקים הסבירו לנו שהסיבה המרכזית להתלהמויות הקבועות של הנשיא האיראני, בגלל שהוא רואה את מדינת ישראל - כבירת הכפירה במערב. הנציגים האיראנים הופתעו לשמוע על קיומו של בית-דין שמתעסק עם עניין מצוות בני נח".

לדברי הרב שוורץ, הטורקים בטוחים שפגישה שכזו תרכך את ההתלהמויות של אחמדניג'אד. "הסברתי להם שמרבית הישראלים הם מסורתיים ומקיים את המצוות הבסיסיות, כמו ברית-מילה".

הרב שוורץ השיב בחיוב לטורקים. היום הוא פנה למרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב, לקבל את הכרעתו בעניין. "עד היום לא יצאתי מהארץ ושלחתי רק את נציגיי", הוא אומר. "לפגישה כזאת ארצה להגיע בעצמי, בגלל חשיבותה".

"כיכר השבת" ימשיך לעקוב ולדווח.