אאא

במשך שבועות ארוכים, סערו הרוחות בעולם התשובה בישראל, בעקבות הקרב המר בין שניים מגדולי הרבנים המחזירים בתשובה, הרב אמנון יצחק מחד והרב יצחק פנגר מאידך.

כעת, לאחר דיונים ארוכים הגיעו הצדדים להסכם בוררות, בפני הדיין הגאון רבי שבח צבי רוזבנבלט, אשר התקבל על שני הצדדים, ונדמה כי הגיעה סופה של הסערה.

בפסק דין מיוחד, כותב הרב רוזנבלט כי הרב יצחק פנגר שב והתנצל בפני הרב אמנון יצחק, ואת התנצלותו יפרסם באתרו וזכותו של הרב אמנון יצחק גם לפרסמה, אך רק אצלו באתר. בנוסף הוא קורא לצדדים "להפסיק את ההתנצחות".

"בדין ודברים שבין הרב יצחק פנגר שליט"א והרב אמנון יצחק שלט"א", כותב הגרש"צ רוזנבלט, "לאחר קבלת קנין וחתימת בוררות ולאחר שמיעת שני הצדדים הוסכם כדלהלן:

"מאחר שהרב יצחק פנגר שליט"א הוסיף והתנצל לפנים משורת הדין בפני הרב אמנון יצחק שליט"א בנוסח כדלהלן:

"הריני חוזר ומתנצל ומביע חרטה כנה ואמיתית על ששגיתי ואמרתי דברים נגד הרב אמנון יצחק שליט"א ונגד שיטתו, זכה הרב אמנון יצחק שליט"א להיות מגדולי המחזירים בתשובה בדורנו והריני מודיע בשער בת רבים שלדעתי יש לכל המחזירים בתשובה בדורנו הרבה מה ללמוד מהרב אמנון יצחק שליט"א בסוגית ההחזרה בתשובה והנני מבקש סליחה מהרב אמנון יצחק שליט"א ומתלמידיו הרבים על דברי".

לאחר הבאת נוסח ההתנצלות, כותב הגר"ש רוזנבלט כי "בוודאי יצא בזה ידי חובת ההתנצלות", ומורה כי "פסק דין זה יופיע בכתב באתר של הרב יצחק פנגר ובקפה מדרש, וזכותו של הרב אמנון יצחק גם לפרסם פס"ד זה במלואו אצלו באתר, ולא בשאר אתרים וערוצים".

עוד מוסיף הרב רוזנבלט וכותב כי "ידוע חומרת העוון בין אדם לחברו ומלבין פניו ביסוד תורתנו הקדושה ואהבת לרעך כמוך, ומכיוון ששני הרבנים החשובים טורחים רבות להרבות כבוד שמים בעולם, לכן מכח התורה הקדושה חייבים הרב אמנון יצחק והרב יצחק פנגר - להפסיק".

"וכן להורות לכל תלמידיהם וידידיהם להפסיק מיד כל התנצחות בסתר ובגלוי", קובע הרב רוזנבלט ומוסיף כי "כמו"כ להוריד מהאתרים כל דבר שיש בו פגיעה וכל הוראת היתר בענין זה צריכה פסק דין והאמת והשלום אהבו".

לסיום, מוסיף הגרש"צ רוזנבלט, כי "באם ירגיש אחד מהצדדים צורך להעיר על דבריו של הצד השני, ייעשה הדבר רק בהוראת הגאון רבי יצחק זילברשטיין שליט"א".

על פסק הדין המיוחד, שניתן אתמול, יום רביעי ה' בניסן, חתומים הגרש"צ רוזנבלט ושני הרבנים, הרב יצחק פנגר והרב אמנון יצחק.

שלב אחרי שלב

כזכור, לפני כחודשיים ימים, שודר בערוץ 2 פרופיל על הרב יצחק פנגר, הלהיט העכשווי של עולם התשובה, שסוחף אחריו אלפי אנשים. בכתבה, התייחס הרב פנגר לבקשת המראיין לאחד מגדולי מחזירי התשובה הרב אמנון יצחק, ואמר כי הרב אמנון יצחק הוא ההיפך ממנו, "הוא לקח את הצד השני שלי, את הצד היותר אגרסיבי". הרב פנגר אף רמז כי הרב אמנון מפחיד אותו.

שבועיים ימים לאחר פרסום הכתבה, פרסם הרב פנגר התנצלות ארוכה בפני הרב אמנון יצחק, בה כתב בין היתר: "אני מצטער עד מאוד, אם נשמע מדבריי צליל של זלזול בדרכו של הרב לקרב את הציבור הלא דתי למקורותיו, שכידוע לכולם, עשה מהפך אדיר בתחום".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ההתנצלות, לא סיפקה את הרב אמנון יצחק, ולפני כחודש פרסם שני סרטי וידאו ארוכים, בהם כינה את הרב פנגר "הרב ליצן פנגר". באתר 'שופר' נכתב על הוידאו כי מה שעשה הרב פנגר זהו "ביזוי של כל היהודים והיהדות במחיר האגו המנופח של מי שעדין לא חזר בתשובה ומדבר מביב עברו הלא רחוק".

יממה לאחר פרסום הוידאו, התראיין הרב פנגר למרדכי לביא ברדיו 'קול ברמה', ובכה בשידור על-כך שהתנצלותו לא התקבלה, ושיצאה תחת ידו תקלה כזו, אך התעקש לא להגיב וביקש להיות מ"הנעלבים ואינם עולבים".

פרסום הדברים ב"כיכר השבת", עוררו הלם אדיר, וימים ספורים לאחר-מכן, נכתב באתר 'שופר' כי לבקשת מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, הסרט נגד הרב פנגר הורד באופן זמני.

כעת, עם פרסום פסק הבוררות בין הצדדים וההתנצלות הארוכה של הרב פנגר בפני הרב אמנון, אפשר להבין מדוע סרט הוידאו הבוטה כל-כך ירד, ובתקווה כי מעתה ואילך ישרור השלום בעולם התשובה.