אאא

7,500 בני נוער יהודים ושאינם יהודים מכל רחבי העולם פסעו היום (ג') ב"מצעד החיים" לאורך כשלושה וחצי קילומטרים של פסי רכבת שהובילו יהודים למותם מאושוויץ למחנה ההשמדה בירקנאו והשתתפו בטקס שנערך במקום לזכר הנרצחים. במצעד השתתפו גם צוערים מבית-הספר לקצינים של צבא גרמניה.
פרופ' ארי קוטלר, חבר הפרלמנט הקנדי, אמר בפתיחת הטקס: "השואה לא החלה בתאי הגזים, היא החלה בחוק, היא החלה בפסיקה, היא החלה באווירה הציבורית. מסע ההסתה והחימוש שמוביל אחמדי-נג'אד ברחבי איראן איננו רק בבחינת איום אנטישמי אלא הוא איום ברצח עם". לדבריו, "המלים של אחמדי-נג'אד מסוכנות אולי אפילו יותר מהמעשים שלו".

 
בהמשך נאם הרב ישראל מאיר לאו, שאמר כי "תחת המטרייה הבינלאומית של ארגון האו"ם מופיע נשיא איראן וכולו נוטף שנאה כלפי העם היהודי. בוא ליד ושם, נפתח בפניך את כל המסמכים הארכיון והזיכרונות. נציג בפניך את כל העדויות על מנת שתשתכנע שבאמת היתה שואה". לדבריו, מכחישי השואה "לא רוצים לדעת את האמת וזוהי הסיבה שבעטייה הם מפיצים את השקרים הללו".
הרב לאו מתח ביקורת על הממשל האמריקני בזמן השואה. "תגובת העולם היתה כמעט שום דבר. הם לא עשו דבר על-מנת לשים סוף להרג ולקטל, על אף שיכלו לעשות כן. נשיאים אמריקנים בחרו שלא להתמודד עם האסון הזה בזמן אמת. שתיקת העולם היא שיעור לאנושות שהדבר חייב להסתיים, שבפעם הבאה אסור לשתוק עוד". הוא התייחס גם למצב כיום: "עלינו לקחת ברצינות את כל האנשים המשוגעים הללו, המטורפים. עלינו לקחת את גורלנו בידינו ולהתייחס אליהם במלוא הרציניות הראויה".
הוא גם דיבר על הצורך בשמירה על המסורת היהודית. "האידיאולוגיה של המפלגה הנאציונל-סוציאליסטית שאפה לגרום ליהודים לעזוב את דרכם ולנטוש את אמונותיהם. אם נפנה את גבינו למסורת, הרי שהניצחון ההיסטורי יהיה כולו שלהם. משום שהם נאבקו ביהדות כולה. אם מתוך מרירות ותסכול לא אנהג כדרכם של אבי וסבי, בשל המצב שנוצר, הרי שאפקיד את המפתחות לניצחון בידיהם של הרוצחים הנאצים".


חרדים, היום ב'יד ושם'. צילום: פלאש 90