אאא

אתר NRG מפרסם היום (ב') כי הרב הראשי האשכנזי דוד לאו, הבטיח למקבלי החלטות במגזר החרדי כי בכל נושאי הגיורים הוא יביא את הנושא לאישור הרב אברהם שרמן, הידוע כמי שפסל בעבר את הגיורים של ראש המערך הגיור מטעם המזרחי, הרב חיים דרוקמן.

בכתבתו של ארי גלהר, מי שחשף את הסיפור במעריב, נאמר כי הרב שרמן אישר את הדברים ואמר כי אכן הרב לאו התחייב להעביר כל הליך גיור דרכו: " בפגישה שהתקיימה בביתו של נאמן בית הגרי"ש אלישיב זצ"ל הרב לאו אמר לרב אפרתי שבכל מה שקשור לענייני הגיור הוא יבוא לדבר איתי ולהתייעץ איתי לפני שהוא מקבל החלטה, כי אני הייתי מעורב בכל הנושאים האלו כנאמן ביתו של הרב אלישיב, ואני מכיר את פסיקתו בנושא".

בשנת 2008 פסק בית הדין הרבני הגדול, בהרכב חרדי של הרבנים שרמן, איזרר ושיינפלד כי יש לפסול את הגיורים שנעשו משנת 1999 על ידי הרב חיים דרוקמן, מי שעמד במשך שנים בראש מערך הגיור הממשלתי. 

הסיפור המשיך להסתבך והגיע עד כדי קרע עמוק בין הציבור הדתי לאומי לבין החרדים, כאשר משני הצדדים מוטחים טענות הדדיות. הסיפור המשיך לעורר הדים כאשר הרב עובדיה יוסף נאלץ לחזור בו מהכשרת גיוריו של הרב דרוקמן, בעקבות איומים מצד פלגים חרדים כי תתקיים הפגנה נגד הרב עובדיה יוסף. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לבסוף נמצא הפתרון שהלך בין הטיפות וריצה גם את תומכי הגיורים וגם את מתנגדיהם.  

הרב שרמן, בכל מקרה עדיין נשאר הסמן הימני בכל נושאי הגיור, ולאחר שוך המהומה אמר בוועידה השנתית של ארגון ´נצח משפחת ישראל´ אמר דיין בית הדין הרבני הגדול, הרב אברהם שרמן שחובה לבדוק כל מתגייר שמגיע להתחתן ואין להכיר אוטומטית בתעודת הגיור, ללא קשר לגוף המגייר.

ציטט את פסק ההלכה שכתבו הגרש"ז אויערבאך זצ"ל ויבדל"א הגרי"ש אלישיב כבר לפני שלושים שנה. בפסק הדין נכתב כי אין חזקת כשרות לשום תעודת גיור ולשום גורם מגייר, גם אם מודבר בבית דין כשר לחלוטין, יש לבדוק כל מתגייר ומתגייר לגופו, שכן רבים מהמתגיירים עושים זאת משיקולים של כדאיות כלכלית, חברתית וכדומה, מה שמביא אותם להסתיר כל מיני פרטים חיוניים. "אפילו אם הגיור נעשה בידי יראי שמים, חובה לבדוק בציציותיו של המתגייר".

הרב שרמן הבהיר לרשמי הנישואין, כי "כל מתגייר שמגיע להירשם לנישואין, חייב בבדיקה. גם אם הוא מביא לכם תעודת גיור של בד"ץ העדה החרדית", לא פחות ולא יותר.