הרב לנדא רשם לנישואין, הפקיד ביטל
(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

הרבנות רשמה לנישואין, במשרד הפנים ביטלו: משה ובת זוגו, הגיעו בטרם חתונתם אל משרדו של רב העיר בני ברק ורשם הנישואין הרב משה יהודה לייב לנדא בכדי להירשם, זאת לאחר שהודיעו לו כי הכלה בת 17 וחצי. לאחר בדיקה, הרבנים רשמו אותם לנישואין. אלא, שלטענת הזוג, במשרד הפנים החליטו לבטל את הרישום בעקבות גילה הצעיר של הכלה. 

במכתב אישור הרישום לנישואין כתבו הרבנים ובראשם הרב לנדא: "הריני מאשר בזה כי הנשואים של בני הזוג נערכו בבני ברק ביום 18/2/14 נרשמו ברבנות בבני ברק".

לאחר החתונה, ניגשו בני הזוג אל משרד הפנים בעיר מגוריהם צפת, וביקשו מהפקיד לרשום אותם לנישואין. שם סירבו לבקשה בטענה כי הם התחתנו בניגוד לחוק וזאת משום שבשלהי שנת 2013 אישרה הכנסת את הצעת החוק לפיה גיל הנישואין החוקי יעמוד על 18 שנים.

משה, סיפר בשיחה עם "כיכר השבת" על התהליך שעברו בהגיעם להירשם לנישואין בבני ברק: "בבית הדין של הרב לנדא בבני ברק אמרו לנו שאנחנו צריכים אישור מבית המשפט בשביל להתחתן, אשתי הלכה לבית המשפט, שם נאמר לה כי אין כזה אישור. היא שבה לבית הדין ושם אישרו את הנישואין".

בפעם הראשונה שהגיעו בני הזוג אל משרד הפנים נאמר להם עוד כי ברגע שיימלאו לכלה 18 שנים, השניים יוכלו להירשם לנישואין. "אתמול", מספר משה "הגעתי אל משרד הפנים, שם אמר לי הפקיד 'אני לא יכול לרשום אותך, זו עבירה פלילית'. אחרי דין ודברים הפקיד אמר 'תבוא מחר, צריך להמתין לאישור מלשכת הפנים בירושלים'. הוא איים עליי, 'אני אגיש תלונה במשטרה ואתה תשב בכלא'".

הבעל הוסיף לספר: "היום אשתי הגיע למשרד הפנים, ואמרה לאחת הפקידות שאתמול (רביעי) פקיד במשרד אמר לבוא היום (חמישי) כדי לקבל את טופס האישור ממשרד הפנים בירושלים", הפקידה, כך לפי דברי הבעל, אמרה שאין בעיה ואין צורך לחכות לטופס האישור, ומיד ערכה עבורה את כל הפרוצדורה והתחילה את הליך רישום הנישואין, "אבל היא אמרה שהיא צריכה את האישור של הפקיד מאתמול".

הפקיד המדובר הגיע אל העמדה וצעק לעברה, כך על פי טענות בני הזוג: "אין דבר כזה, צריך אישור מבית משפט. את התחתנת לפני הגיל המותר בחוק. אסור לך להתחתן, אני אשים אותך בכלא - זו עבירה פלילית". לדברי הבעל, "הוא צעק לעברה כאשר כל האנשים שמעו וראו. זו הייתה אלימות מילולית. אם היה לו משהו לומר, הוא היה צריך לעשות זאת בשקט".

במשרד הפנים הפנו אותנו לדוברת מרשם האוכלוסין, שם הגיבו 

אתמול אחהצ הגיעו בני הזוג ללשכת רשות האוכלוסין וביקשו לעדכן את מצבם האישי לנשואים.

בעת שהחל נציג הרשות בתהליך העדכון התברר כי מדובר בנישואי בוסר. אי לכך, בהתאם למחויב, הוסבר לזוג כי ניתן לעדכן מצבם האישי רק לאחר שימציאו אישור בהמ"ש. כן הוסבר שנאלץ להגיש תלונה נגד הגורם המחתן בניגוד לחוק-ובשום אופן לא נגד בני הזוג. למרבה ההפתעה ועל אף ההסבר המקצועי והמפורט שניתן לבני הזוג, שבה למחרת בבוקר האישה וביקשה לבצע את פעולת הרישום בעמדתה של נציגה אחרת. שוב הוסברו לה הנוהל והחוק והפעם אף וידאו שוב מול המטה. לבסוף הוסבר לגברת שתבדוק האם לרב המחתן אכן היה אישור מיוחד, כפי שטענו.

לטענות בדבר יחס לא ראוי ואיומים- לא ברור מה הבסיס לטענות לאחר שקיבלו יחס מכובד, מקצועי וראוי ולטענות אלה אין כל קשר למה שאירע במציאות.