אאא

ביטויי התלהמות קיצוניים כנגד תפקודו של בית המשפט העליון הורגלנו לשמוע מפיהם של ראשי הציבור החרדי, אך כאשר עמדה קיונית מובעת דווקא מפיו של אחד ממנהיגי הציבור הדתי לאומי, המקדשים את סמלי המדינה, הדבר מפתיע במיוחד.

הרקע להתבטאות הוא מכתב ששיגר הרב יוסף שיינין, רב העיר אשדוד, לרב זלמן מלמד, רבה של בית אל וממנהיגי הציבור הדתי לאומי.

הרב שיינין ביקש לשמוע את דעתו של הרב מלמד בעקבות פסיקת שלושת שופטי בג"ץ, בעתירה של פנינה קומפורטי, יהודיה מומרת החברה בכת "היהודים המשיחיים" כנגד רבנות העיר אשדוד שסרבה להעניק תעודת כשרות לעסק שבבעלותה. בג"צ פסק אין לקשר את שני הדברים יחד.

במכתב שנשלח לח"כים הדתיים ולשר המשפטים נאמן השיב הרב מלמד: "במענה למכתבו בענין החלטת הבג"צ לחייב לתת הכשר שלא על פי ההלכה, עלי לציין שאין זה מפתיע. פסקי הבג"צ מונעים מתוך השקפת עולם לא יהודית, ואין כל ספק ששופטים בעלי השקפת עולם דתית היו מכריעים לגמרי אחרת".

"לעניות דעתי אין שום היתר הלכתי לתת כשרות למפעל הנזכר, ויש לעמוד על כך גם אחרי החלטת הבג"צ, וכל רבני ישראל צריכים לעמוד כחומה בצורה נגד הניסיון להתערב בעניינים הלכתיים. זה עקרון שצריך לעמוד עליו ללא פשרות, ועל כפייה שכזו יש למסור את הנפש, כל שכן את כל ממונו".

"כמו כן עלינו לפעול בהקדם לשנות את החוק - כך שיהיה מפורש בחוק שהכשר נותנים רק על פי ההלכה בשו"ע, ושהרבנות מחויבת להלכה ורק לה. הכשר צריך להיות רק על פי ההלכה המקובלת, ואין אפשרות לבית משפט להתערב בקביעת ההלכה. יש לפנות לכל חברי הכנסת הדתיים ובעיקר בסיעות הדתיות שיפעלו בהקדם לשינוי החוק, כאמור".