אאא

לפני חודש ביקר בברלין הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, על רקע סערת המילה. במהלך הביקור הציע הרב מצגר שמוהלים יעברו הכשרה רפואית אצל רופאים.

הצעה זו, שכאמור צוטטה בשמו של הרב מצגר, כיכבה באין-ספור כלי-תקשורת בארץ ובעולם. העיתון המוערך 'דר-שפיגל' הביא את הדברים בכותרת הראשית.

למחרת פרסום הדברים, רבים תקפו את דברי הרב מצגר, ובהם הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב ישראל-מאיר לאו. "זו אנטישמיות צרופה", טען הרב. "המוהלים שלנו הם בעלי ניסיון עצום. הרב גולדברג מגרמניה מל שלושת אלפים ילדים בלי שום תקלה".

בשבועות שחלפו מאז הביקור, התקוטטו ארגונים יהודיים סביב ביקורו של הרב מצגר, שהוזמן על-ידי הקהילה היהודית בברלין.

המאבק הגיע לשיא לאחר שהרב פנחס גולדשמידט, רבה של מוסקבה ונשיא 'ועידת רבני אירופה', פרסם טור חריף ב'כיכר השבת', בו תקף את ביקורו של הרב מצגר בברלין.

"רק עתה חזר הרב הראשי האשכנזי מצגר מברלין אחרי שהשמיע הצהרות בנושא ברית המילה אשר מנוגדת לעמדת הקהילה המקומית והרבנות המקומית", כתב הרב גולדשמידט, "לא בכל יום אנו זוכים לראות מכתב מארגון חילוני למהדרין כה'צנטרלראט' הועד המרכזי של יהודי גרמניה אשר בהנהגתו לפי עניות דעתי אין שם יהודי אחד שהיה קורא לעצמו דתי, ותוקף את רבה הראשי לישראל בנושא פשרנותו בנושא דת, כאשר מדבריו נשמעים כביכול הסכמה לקולות הנשמעים בגרמניה לאסור את ברית המילה ללא פיקוח רפואי, וללא השלמה רפואית למוהלים הפועלים בשטח אשר ממשיכים מסורת בת אלפי שנים".

הרב מצגר במכתב הבהרה

לידי 'כיכר השבת' הגיע מכתב של הרב מצגר, ששוגר לרבנים בכירים באירופה, בו הוא מכחיש שאמר את הדברים וטוען כי דבריו הוצעו מהקשרם.

"לצערנו השמצות וסילופים כנגד רבני ישראל מצויים היום לרוב כפי שודאי ידוע לכולכם", כתב הרב מצגר, "מאז ומעולם נקטתי בעצת רבותי, שלא לענות ולא להשיב דבר לחורפי".

לעצם העניין כתב הרב מצגר: "הצעתי לנבחרי הציבור בגרמניה שהמוהלים שיוסמכו לתפקידם ישתלמו לפני כן בנושאי רפואיים מפי רופאים שיאושרו על-ידי הרבנות הראשית לישראל ובשיתוף רבני גרמניה. הוצע גם כי אנו נשלח רופאים מוסמכים מישראל למטרות אלו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב מצגר מבהיר כי התייעץ בנושא עם גדולי ישראל, "על מנת לקבל את אישורם וברכתם לכך ואכן נתקבלו הדברים על דעתם והם ראו זאת בעין יפה".

במכתבו, מדגיש הרב מצגר כי "רעיון זה הועלה רק בהקשר לשכנוע דעת הקהל, שכאשר יציגו נבחרי הציבור את העובדה שהיהודים יפעלו באופן כזה, הדבר יסייע להבנה החיובית לברית המילה בקרב אזרחי גרמניה". הרב מצגר טוען כי "הצעה זו הועילה מאוד להפיג את המתח".

בסיום מכתבו, מתייחס הרב מצגר שוב לגורמים שתקפו אותו על רקע האמירה שפורסמה בשמו. "לצערי, אם בזדון ואם בשגגה סולפו ועוותו דברים אלה, בגלל מאבקי יוקרה של קהילות ואיגודים שונים שראו עצמם נפגעים מכך שלא ניתנה להם במה מספיקה בנושא זה. אין לדברים כל שחר! אלו הם דברי שקר וכזב, להד"ם!".

ב'ועידת רבני אירופה' אומרים בתגובה כי הם "מברכים על מכתב ההבהרה של הרב יונה מצגר בעניין הבריתות וכי הם מקוים שמעתה ואילך יתייעץ כב' הרב עם רבני אירופה בטרם יתערב בנושאים שביבשת".