אאא

בראיון מיוחד לרגל יום העיון של היוצרים החרדים שנערך אתמול ב'היכלי מלכות' בבני-ברק, אומר הרב מרדכי בלוי, יו"ר 'משמרת הקודש והחינוך' (אל תכתוב יו"ר, אני אחד מהאנשים ב'משמרת'): "בקרוב יצטרכו להחזיר את ה-sms. לא תהיה ברירה".

הדברים הללו נאמרים חודש לאחר חשיפת 'כיכר השבת', כי הגר"צ פרידמן גילה לראשונה את דעתו של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, שמתיר שימוש בהודעות כתובות.

האירוע הגדול של היוצרים החרדיים זכה לכשרות מהודרת של 'משמרת הקודש והחינוך'. לא רבים יודעים, אבל גם אתר האינטרנט של 'פרוג', החברה שמפיקה את יום העיון זו השנה השניה, עומד תחת כשרות המשמרת.

באירוע השתתפו למעלה מאלפיים חמש מאות יוצרים ויוצרות חרדיים, אנשי תקשורת ופרסום. והוא בלט במקצועיותו ובתכניו המרתקים. הפאנל המרכזי של האירוע, בו נטלו חלק נציגים בכירים של עולם הפרסום החרדי, הועבר בשידור חי כאן ב'כיכר'.


הרב בלוי, מה יש לך להגיד על האירוע הזה?

"זהו קידוש שם שמים ממש. זו הוכחה שאפשר לעשות הכל בקדושה. והציבור שלנו לא צריך לרעות בשדות זרים".

מה היו התנאים שלך לתת כשרות לאירוע?

"אני מלווה אותם כבר הרבה מאוד זמן, ואני רוצה להגיד לך על הרב דיקמן (חיים דיקמן, מנכ"ל פרוג א.י.) שהוא היה מוכן להפסיד המון המון כסף ובלבד שיעשה את הכל לפי הדרישות שלנו. אנחנו מעורבים בכנס הזה מהשלט שמכוון לאולם ועד למיקום של הדוכנים. כל דבר עבר פיקוח ודיקמן עמד בכל דרישה ודרישה שהצבנו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מה זאת אומרת מוכן להפסיד המון כסף?

"זה שהיה כל מיני חברות שהיו מוכנים לשלם הרבה כסף בשביל לבוא ולהשתתף בכנס כזה שיש בו כל כך הרבה אנשי מקצוע, והוא ויתר עליהם כי הם לא עמדו בדיוק בדרישות של ההכשר שלנו".

אתה נמצא כאן שעות, מה ראית?

"ראיתי פה אנשים ונשים שמתפרנסים בכבוד ממקצועות חשובים ועושים את כל זה לפי הדרישות של ההלכה בלי לוותר על אף פסיק. זאת הוכחה שאנחנו יכולים לעשות את הכל בכשרות ולא צריך להפסיד כלום בגלל התורה".

אתה רואה שינוי בציבור בזמן האחרון?

"אני רואה שהציבור רוצה מסגרות של קדושה וטהרה. גם כשהם חייבים להיכנס לאינטרנט בשביל העבודה, יש להם אתר נקי ומפוקח שנותן להם את כל הכלים המקצועיים שהם צריכים בשביל הפרנסה. ואני רוצה להגיד לך עוד משהו".

מה?

"בקרוב גם ה'אס-אם-אסים' יחזרו. אין ברירה. צריכים את זה. גם את זה אפשר לעשות בלי לפגוע בהלכה".