אאא

הגאון הרב יעקב יוסף, בנו של נשיא מועצת חכמי התורה, מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א מעניק ערב החג ראיון וידאו מקיך ובלעדי ל"כיכר השבת".

הראיון נערך ימים ספורים לאחר שאביו הגדול מציין 90 שנה של עשייה תורנית והנהגה.

"מה שהאבא אוהב, אנחנו עושים", מסביר הרב יעקב יוסף מדוע נמנעו בש"ס לערוך חגיגת ענק לכבוד המאורע.

הוא חושף כי כשהוריו חגגו 50 שנות נישואים, נערכה מסיבת הפתעה לכבודם. הגר"ע יוסף הגיע לבית בתו לאחר שהתבקש למסור שיעור. רק כשעבר את מפתן הדלת, התברר כי מדובר במסיבה מיוחדת לציון יובל שנות נישואים.

"אבא לא אוהב חגיגות גדולות", אומר הגר"י יוסף. "כשאנשים היו עולים אליו לרגל, הוא היה גומר את התפילה - לוקח איתו כריך ובורח לבית-כנסת אחר שבו היתה ספריה גדולה, ושם היה יושב כל היום. הוא ברח מהבית, הוא לא רצה את כל ההמולה הזאת".

על הילדות בצילו של האב: "נהנתי מזה. הייתי צמוד אליו, הולך לכל הדרשות והשיעורים. חלק מזה הספקתי אז לכתוב, ורוב הדברים נשארו לי בראש".

על הקמת תנועת ש"ס: "זה התחיל בשנת תשד"מ, למרות שגם לפני השנה ההיא אבא פעל. אבא טען שצריך לצאת ל´עמך´, לקהל. יש כמליון בעלי תשובה, ורובם ספרדים. אם לא תלך אליהם לומר שיעור - הם ילכו ויתרחקו. זה מה שקרה עם האשכנזים החילונים: הם הלכו והתרחקו, וראשי הישיבות נשארו בישיבות.

"כשהתחילה ש"ס, היו לו כבר כלים אחרים כדי לבצע את הפעולות הללו. אבא היה מהחלוצים בנושא הזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדבריו, הקמת תנועת ש"ס החלה מהעם, מלמטה. בשלב השני, הגיע הגר"ע יוסף והצטרף לתנועה.

"הייסוד בהקמת התנועה לא היה כדי שלפלוני יהיה כיסא, אלא כדי לשרת את הציבור", אומר הגר"י יוסף.

על המהפכה התורנית-ספרדית: "בשנים הראשונות, היה לאבא גרעין קטן מאוד של תלמידים. היום מתפלפלים בהלכה עשרות אלפי אברכים ספרדים. בכלל, בגלל ספרי ההלכה של אבא, הספרדים חזקים הרבה יותר בלימוד הלכה".

הספרים, אומר הגר"י יוסף, הוכיחו את יכולת הזכרון האדירה שלו. "הוא היה מצטט מילה במילה מהגמרא".