אאא

תגבורת לא צפויה לנלחמים בתופעת הריכוזיות במשק. הראשון לציון, הרב הראשי שלמה עמאר, כינס היום (ד') מסיבת עיתונאים חריגה בלשכתו שבירושלים, והעניק פסיקה תקדימית המתייחסת לריכוזיות במשק, לאחריות האישית החלה על בעלי שליטה ומנהלים במוסדות פיננסיים ולאיסור קיומן של בעלויות צולבות. פסיקתו של הראשון לציון, הראשונה מסוגה, ניתנה במענה לפנייתה של התנועה לאיכות השלטון בישראל בנושא.

"הגענו למצב נורא. גם העובדים לא מצליחים להשיג את לחמם", אמר עמאר. "משתמשים בכספי הציבור בצורה לא נכונה ומסכנים את העתיד של הצעירים. אני חושש לכספי הפנסיה".

בפסק ההלכה מבהיר הרב כי בחר לבחון את הנושא משום שהוא חרד "חרדה עמוקה וגדולה לממונות ישראל ובייחוד לממון עניי ישראל" ועל כן פסק כי "מי שגורמים במעשיהם נזק לכספי הציבור מחויבים לשאת באחריות לנזק זה ואף לשפות הניזוקים. זאת משעה שהינם פועלים כמומחים ומקבלי שכר". עוד קובע הרב כי "בעלי השליטה ומנהלי הכספים אינם יכולים להתנער מאחריות גם כאשר פעלו מתוך התרשלות וללא זדון".

הרב הוסיף כי "היות שהמתעסקים בכספי הציבור, מקבלים שכרם, ובעין יפה, הרי הם בכלל 'שומר שכר', והם נושאים באחריות שמירת כסף זה. כל התרשלות מצידם מוגדרת פשיעה, וחייבים לשלם הכל. ודין שומר שכר להתחייב אף באונסים רגילים הדומים לגניבה ואבידה".

הרב התייחס בפסיקה זו למעשה לתופעה המתגברת של תספורות שמובילים הטייקונים בשנים האחרונות, וגורס כי הם מחויבים לשאת בעצמם באחריות.

בנוסף פסק הרב כי על בעלי השליטה במוסדות פיננסיים חל איסור להשקיע כספים במוסדות ריאליים. הרב יוצא מנקודת הנחה כי טבע האדם הוא לרצות לדאוג קודם לעצמו, ועל כן "ההיתר להחזקה צולבת הוא למעשה בגדר הנחת מכשול בפני עיוור, פעולה שבניגוד לטבע האדם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על פי הרב "עמדת ההלכה עפ"י תורתנו הקדושה כי בעלי השליטה בגופים הפיננסיים הציבוריים למיניהם, הם וכל עושי דברם, ובכללם מנהלי בנקים, מנהלי קרנות פנסיה, ומנהלי כספים, בכלל מחויבותם לנהל את הכספים המופקדים בידם בניקיון כפים וביושר, אסורים הם להשקיע כספים אלו בחברות שלהם, או שמתנהלות על ידם מצד אחר, שכן יש להם מזה רווח או טובות הנאה, והוא דבר פשע ועבירה, כי טבע הוא באדם לנטות אחר טובת עצמו, והיא נגיעה חזקה, שיש בה להטותו מדרך הישרה, ומן השיקול הנכון, ובוודאי שבסופו של דבר יוצאים מזה נזקים רבים לציבור המפקיד בידיו את כספם".

במענה לשאלת "כלכליסט" על מעמד פסק ההלכה השיב הרב כי "נדאג שהוא יתפרסם בכל המקומות הראויים וגם בספרים שלי. אני מקווה שזה יהיה מקור להתעוררות לכל מי שאכפת לו מהתורה". עוד הוסיף כי כבר שוחח עם ח"כים מהליכוד והעבודה "וראיתי שיש אהדה גדולה לעניין הזה". עמאר הדגיש כי הוא תומך בחקיקה לצמצום תופעת הריכוזיות.

ממשלת הליכוד קידמה הצעה לצמצום הריכוזיות בשלוש השנים האחרונות, אולם הוועדה הממשלתית לנושא התעכבה בפרסום מסקנותיה. זמן קצר לאחר שהגיע תזכיר החוק לכנסת, הדיון בו הוקפא עקב הקדמת הבחירות.

יו"ר התנועה אליעד שרגא הודה לרב ואמר כי הוא "נטל משימה חברתית-כלכלית. זה גם עושה גשר בין חילונים לדתיים שמשלמים את מחיר התספורות, הפירמידות והאוליגופולים ששודדים את הציבור".