אאא

תנועת ש"ס, שהייתה רגילה בשנים האחרונות להוביל מהלכים, ודאי בכל הקשור למינוי רבנים, מסתבכת והולכת בבחירות לרבנות הראשית לישראל, לפחות לפי הנראה כעת.

בימים האחרונים נפוצו שמועות כי ההחלטה ברחוב הקבלן 45 נפלה, ומועמד ש"ס יהיה רבה של חולון הרב אברהם יוסף. הודעה רשמית עדיין לא יצאה, אולי בשל מצבו הבריאותי של מרן הרב עובדיה יוסף.

עם זאת, הדעה הרווחת היא כי סיכויי הרב אברהם יוסף להיבחר קלושים מאוד הן בשל שלל התבטאויות שלו מהעבר והן בשל אופיו, מה שיגרום לרבים מחברי הגוף הבוחר שלא לתמוך במועמדותו.

בערוץ 10 דווח אמש כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין צפוי להוציא בימים הקרובים חוות דעת משפטית נגד מועמדותם של הרבנים שמואל אליהו ואברהם יוסף לתפקיד הרב הראשי הספרדי, וזאת בכפוף להזמנת שני הרבנים לשימוע.

בעקבות מצבה הבעייתי של ש"ס והיחלשות כוחה של התנועה הספרדית, צצו להם מועמדים עצמאיים לא מעטים, אשר אינם חוששים להצהיר כי יתמודדו למרות תמיכתו של הגר"ע יוסף במועמד אחר, צעד שעד לפני זמן לא רב היה נראה כחסר סיכוי.

ב'מעריב' דווח הבוקר  כי הרב רצון ערוסי, ששינה בחודשים האחרונים את תאריך הלידה שלו וכעת הוא בן 69 ומתמודד לתפקיד הראשון לציון והרב הראשי הספרדי, הצהיר בשיחות סגורות כי יתמודד לתפקיד גם אם הרב עובדיה יורה לו להסיר את מועמדותו.

לפי הדיווח, הרב ערוסי טען בפני מקורביו כי הרב עובדיה התחייב כי יתמוך בו לתפקיד רבה הראשי הספרדי של פתח תקווה, אך חזר בו והעביר את תמיכתו לרב בנימין אטיאס, אחיו של ח"כ אריאל אטיאס.

"הפעם אני מתכוון להתמודד עד הסוף, וגם אם יגידו לי שהרב עובדיה חושב אחרת, אבקש להיפגש איתו אך לא אסיר את מועמדותי", מצוטט הרב ערוסי ב'מעריב' משיחות עם מקורביו, "בכל מקרה, גם אם הרב עובדיה יגיד לי לפנות את המקום בשביל בנו, הרב אברהם יוסף, אני מתכוון להמשיך לרוץ".

הרב ערוסי אינו היחיד שמתכוון ללכת עד הסוף גם נגד הרב עובדיה יוסף. מתמודד נוסף על כס הראשון לציון הוא הרב ציון בוארון, חבר בית הדין הגדול ומועמדו של הרב שלמה עמאר, הראשון לציון היוצא שנכשל במאמציו להתמודד לכהונה שניה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב בוארון, לפחות על פי מקורביו, מתכוון להתמודד עד הסוף ולא לפרוש מהמרוץ. לטענתם, אם בתחילה מועמדותו הייתה כדי לפגוע במועמד ש"ס כנקמה על השכלת 'חוק עמאר', הרי שכעת יש כבר תחושה שהרב בוארון יכול לנצח את הבחירות.

העובדה כי לראשונה ישנם לא מעט אישים שלא חוששים להתמודד עצמאית מול ש"ס ומול הרב עובדיה יוסף, מביאה רבים לתהות האם אין בעל בית בתנועה או בציבור הספרדי שיכול להשליט את מרותו.

גורם ברבנות הראשית טוען כי הסיבה העיקרית לכך היא העובדה כי מסתמן שש"ס תתמוך במועמדות הרב אברהם יוסף השנוי במחלוקת, ולא סביב מועמד אחר בעל סיכויים גדולים יותר כדוגמת הרב יצחק יוסף.

לדבריו, אם ש"ס לא תשכיל שלא לתמוך ברב אברהם יוסף, הם יביאו להפסד משפיל שלא היה כדוגמתו דווקא לרב עובדיה שהרבנות היא בבת עינו.