אאא

עולם התשובה סוער בימים אלו, במה שהסתמן כקרב בין שני הכוכבים המובילים שלו, הרב יצחק פנגר, הלהיט העכשווי מצד אחד, והרב אמנון יצחק הוותיק מצד שני, אך עוד בטרם התלהטו הרוחות, אחד הצדדים מבהיר את דבריו, ומבקש סליחה.

הכל החל לפני כשבועיים ימים, בכתבה ששודרה על הרב יצחק פנגר בתוכנית "אנשים" בערוץ 2, שם הובאו תולדותיו של הרב החל מהיותו נער שונא חרדים, דרך הפיכתו לתלמידו של הדלאי לאמה ולמאסטר עולמי בשיטת טיפול אלטרנטיבית ועד להיותו היום אחד מגדולי מחזירי התשובה.

במהלך התוכנית, התבקש הרב פנגר להתייחס לרבנים מקבילים בתחום שגם עוסקים בהחזרה בתשובה. על ברג ממרכז הקבלה הוא מתח עקיצה חריפה ואמר: "הרב ברג זה קצת סגנון אחר, אני לא מחפש למכור את התורה בזול, כביכול. אני מוכר את התורה מה שאני מאמין בה".

על הרב אמנון יצחק, מגדולי וותיקי מחזירי התשובה, אמר הרב פנגר: "זה ההפך ממני בדיוק. הרב אמנון יצחק לקח את הצד השני שלי. לצורך העניין, את הצד היותר אגרסיבי, הצד היותר כאילו... 'תחזור בתשובה אם לא...', אל תבלבל את המוח, אל תפחיד אותי".

"ואמנון יצחק מפחיד?", שואל המראיין את הרב יצחק פנגר, והוא משיב בחיוך: "אותי כן".

המראיין ביקש מהרב להתייחס להתנהלות של ראשי ש"ס, והוא נראה אומר: "זה לא זה, זה ממש לא... זה לא קשור ליהדות כביכול. זו טעות, הם ממש לא מייצגים את הדת. ממש לא. מי הם? כאילו מי הסמיך אותם לייצג את הדת?".

גם על נושא היריקות בבית שמש היה לרב ביקורת קשה: "מי שיורק, הוא לא שולט על הפה שלו. מי שלא שולט על הפה שלו הוא חולה" מסכם הרב.

סליחה ומחילה

הדברים עוררו סערה גדולה, ובעקבותיהם, פרסם הרב פנגר באתר האינטרנט שלו "הבהרה והתנצלות". בתחילה הוא מבהיר כי הכתבה נערכה באופן כזה שלא הובאו דבריו במלואם, מאחר והריאיון ארך 3 שעות והכתבה ארכה כ-8 דקות בלבד.

בהתייחסו לדברים שאמר לגבי הרב אמנון יצחק, כותב הרב פנגר: " לגבי כבוד הרב אמנון יצחק: אני מצטער עד מאוד, אם נשמע מדבריי צליל של זלזול בדרכו של הרב לקרב את הציבור הלא דתי למקורותיו, שכידוע לכולם, עשה מהפך אדיר בתחום".

"כל שאמרתי", מוסיף הרב פנגר, "שכמו שישנן שתי דרכים בעבודת השם: אהבה ויראה, כך גם בקירוב. בוודאי שישנם אנשים רבים, שדווקא הדרך של הרב אמנון היא זאת שמקרבת אותם, אך אני זוכר את הדרך שקירבה אותי ליהדות, ובה בחרתי להמשיך, שעל פניה הינה הצד השני של אותו המטבע, של דרכו של הרב אמנון יצחק. לא הדרך הטובה יותר, אלא המשלימה".

על דבריו על המפלגות הדתיות וש"ס בפרט, כותב הרב פנגר: "הבהרתי למראיין, שהפוליטיקה אינה זירה להצגת הדת. לייצוג הדת צריכים להראות את גדולי ישראל, ודרך חייהם הקדושה, וממילא פוליטיקאים אינם מייצגים את הדת, אלא הם שלוחים של גדולי ישראל לייצג את הציבור הדתי וזכויותיו במארג הפוליטי הישראלי".

לסיום הוא כותב: "הנני מבקש סליחה ומחילה אם יצאה שגגה תחת ידי, ואני מבקש שכל מי שהבין לא נכון את כוונתי או פירש אותה הצורה לא נכונה, למחול לי בלב שלם. בצער גדול על השגגה, יצחק פנגר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מי אתה הרב פנגר?

הרב פנגר נולד בשנת 1971 בהרצליה, שם גדל כילד חילוני הרחוק מאוד מהיהדות. "הייתי שונא דתיים, בפרט חרדים" הוא סיפר למצלמות ערוץ 2. את שירותו הצבאי עשה בחיל השיריון ובעקבות מות של חבר מהיחידה, חייו השתנו. "זה גרם לי לחשוב קצת אחרת על החיים", מודה הרב, "הרגשתי שהוא פספס את החיים שלו ואני את החיים שלי לא רוצה לפספס".

לאחר שחרורו מהצבא, התעמק ברפואה סינית, טס לארצות-הברית והפך שם למאסטר בתחום שגובה מאות דולרים לטיפול. לאחר שנתיים עבר להודו, שם החל להתבודד במנזרים בודהיסטים, עד שבאחד הלילות חוות התגלות כשהיה בחדרו.

"יש לי הרגשה מוזרה שיש מישהו איתי בחדר", מספר הרב פנגר על ההתגלות. "הרגשה שמישהו מסתכל עליך. אני עושה סיבוב בחדר ואין אף אחד אבל ההרגשה ששתי עיניים ננעצות בך. אני חווה צורך מאוד גדול לדבר ופתאום כשאני פותח את הפה אחרי תקופה יחסית ארוכה בלי שום אנשים בסביבה שלי, יוצאים לי רק פסוקים" מוסיף. בגיל 24 שב לישראל והחל בתהליך של חזרה בתשובה.

כיום, גר הרב במודיעין עילית, יש לו שבעה ילדים והוא מתפרנס מההרצאות המבוקשות עיהן הוא גובה 1,000 שקלים להרצאה.