אאא

הפילוג הליטאי והרישום לישיבות: הסערה בציבור החרדי סביב סוגיית הרישום לישיבות זאת על רקע המחלוקת בציבור הליטאי ופעילות הוועד למען כבוד רבותינו נמשכת במלוא עוזה.

ביום שישי האחרון חשף כיכר השבת ״משבר״ פנימי בוועד המזוהה עם חובת הציות למרנן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן ושר התורה הגר״ח קנייבסקי זאת כאשר הגאון רבי שלמה פלאי משגיח בישיבת ׳חברון׳ ומי שהיה אחד הסמכויות בפעילות הוועד בירושלים הודיע על התפטרותו.

"הגולם קם על יוצרו", התבטא הרב פלאי וגרם לסערה גדולה. אמש (מוצ"ש) בעקבות הביקורת הפנימית שהגיעה גם מתוככי הזרם המרכזי בציבור הליטאי החליט יו''ר הוועד אליהו פרויליך לשבור שתיקה ולהגיב על כל הטענות.

הרב פרויליך בוחר להתייחס להתפטרות פלאי וקובע כי אינו חלק מהוועד אלא בסך הכל נאם בכינוסים והשתתף בדיונים. פרויליך גם מזים את טענות על כך שבכוונתו בעתיד הקרוב ליזום גם הפרדה מוחלטת בתוך משפחות בציבור החרדי על רקע הפילוג הליטאי, ומגיב לשאלות בנוגע למשבר מול הגרש״ב סורוצקין.

כיכר השבת מגיש את התמליל המלא של דבריו הנחרצים ב"מרכז החדשות". ״הפתיע אותנו אופן קבלת הרשימות שלנו בירושלים. קיבלו את הרשימה באמון רב והיא גרמה לרעידת אדמה". אומר פרויליך ומוסיף: "אנחנו מעבירים מידע אינפורמטיבי כשאנחנו נותנים מידע מדוייק ואובייקטיבי בכדי שהציבור יידע להיזהר ושלא יקרה מצב כמו שהיה שהורים שלחו לישיבות והילדים חזרו עם דברים חדשים שלא שמעו בבית".

פרויליך מבהיר: ״אנחנו לא שוללים אף רב. ולא אומרים לאף אחד שאסור לו לשמוע בקול רבותיו חס וחלילה. אנחנו רק אומרים שאסור לשנות את דעתם של בחורים ואברכים כנגד מה שהם שמעו בבית, ולהסית אותם נגד גדולי ישראל שאנחנו גדלים על פיהם ושכולנו יודעים שהם קדושים וטהורים וגדולי עולם ובאים אחרים ואומרים שהם טועים או אפילו יותר גרוע מזה. "אנחנו חושבים שזכותם של ההורים לקבל מידע שיוכל לאפשר להם להגן על הילדים שלהם שלא ייחשפו לתכנים האלו". 

פרויליך שב ומדגיש במהלך השיחה: ״אנחנו פרסמנו רשימה אוביקטיבית לחלוטין. מכובדת ביותר. והתחילה מתקפה רבתי כנגדינו על כל הפרשה הזאת לצד זיופים אין סופיים. אני לא שולל שאחרים יוציאו רשימות אחרות מטעמם. אנחנו גם לא נפגעים ממכתבים של רבנים כאלו ואחרים שחושבים אחרת. זה דרכו של עולם וזו דרכה של תורה. מותר לכל אחד להגיד את מה שחושב. אנחנו הוצאנו את הרשימה שלנו והצד השני הבין את הנזק שנגרם לו מכך הרבה יותר ממה שצפינו ויש הטרדות ופרסמו שמות של רבנים שרק השתתפו בכנסים לצד הטלפונים שלהם וגרמו להם צער גדול.

"אנחנו מוכנים לקבל את כל הטרדות והבזיונות בנפש שלווה. הציבור בירושלים הגיב בצורה בלתי רגילה למה שפרסמנו וזה גרם גם לתסיסה ולמודעות נגדינו שכוללות ליצנות ועוד. אף אחד לא התפטר יש פה טעות יסודית והגיע הזמן לעשות סדר".

פרויליך בוחר בשלב זה של הראיון להתייחס להתפטרותו של הגר"ש פלאי מהוועד למען כבוד רבותינו ואומר: "יש בוועד עוד 4 אנשים חוץ ממני והם לא רוצים להיחשף ואף אחד לא יודע עליהם. כל השאר סיפורים וזה כולל גם משגיח בירושלים יהודי מאוד חשוב ונכבד שהוא בסך הכל השתתף בכינוס שלנו בתור נואם אך מעולם לא היה חבר בוועד ולא עסק בפעילות של הוועד.

"הזמנו אותו משום כבודו להשתתף בדיונים שלנו בירושלים מכיוון שהוא טען שצריך שיהיה צוות ירושלמי ובאמת הצוות שטיפל בירושלים הוא ירושלמי כולו אנשים שמעורים בנעשה שם. הזמנו אותו בכדי להשתתף בכדי לשמוע את דעתו כעוד חבר אך מעולם הוא לא היה חבר וממילא גם לא התפטר. אם הוא או אחרים מספרים שהתפטר הרי שאין לדברים כל שחר.

"הרבה אנשים מציגים את עצמם כחברי הוועד או כמקורבים לוועד ומפריחים שמועות אך הכל לא היה ולא נברא. הוועד שלנו הוא וועד מסודר עם הודעות רשמיות ועם קו מידע וכל השאר זה סתם חרושת שמועות אני מציע לאדם רציני שלא להתייחס לזה".

פרויליך גם מגיב לשאלה האם יש להם גיבוי ברור מגדולי הדור שליט״א ומשיב: "הוועד שלנו הוקם בהתייעצות עם כמה מגדולי ההוראה מהשורה הראשונה שנתנו לנו גיבוי חד משמעי אבל הם לא רוצים להיחשף כי אין להם חשק לעבור הטרדות. גיבו אותנו גם מקורבים מהשורה הראשונה של גדולי ישראל ואנחנו ידענו מה דעתם כל המקורבים יודעים מה רוח הדברים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"בשבועיים שלוש האחרונים בעקבות הרשימות של הישיבות בירושלים שהיו סיבוכים שלא יכולנו לקחת על עצמינו להכריע אם אפשר לתקן את המצב וכן שאלות נוספות ואז הגענו לגדולי ישראל וקיבלנו תמיכה חד משמעית ממרן שר התורה הגר״ח קנייבסקי שאמר לנו להמשיך לעשות את מה שאנחנו עושים ובירך אותנו בחום וכן מעוד גדולי ישראל שגם נתנו את הכרעתם.

"יש אנשים בעלי כוונות זדוניות שמוטרדים מהפעילות של הוועד ומנסים ליצור חיץ בין אנשים. לגבי הישיבה של הרב סורוצקין התקבלה הכרעתם של גדולי ישראל וברגע שהכריעו אז הישיבה קיבלה את ההגדרה אז כך הדברים ואין שום דבר אחר.

"הרב סורוצקין אדם רציני מחזיק תורה דגול וידיו רב לו בהקמת מוסדות תורה ואם מישהו מנסה להוציא דברים מהקשרם אז יבין שלא היה ולא נברא ובטוח שהרב סורוצקין חושב עלינו דברים טובים כפי שאנחנו חושבים עליו. אין בידינו תוכנית לפרק חלילה משפחות. זה הכל מערכת שקרים כמו שהם מומחים לזה.

"בקשר לסיפור אצלינו במשפחה זה לא סוד שיש אצלינו מישהו שלא נמצא במקום שרצינו שהוא יהיה. היה אכן ריחוק מסוים בגלל התבטאויות כאלו ואחרות אולם לא הדרנו אותו הנאה. הם היו אצלינו בפורים ובפסח. נכון שיש יחסים שלא חמים כבעבר יש איזה שהוא מתח באוויר אבל אין נתק ואין הדרה הכל דמיון פורה דברים שלא היו ולא נבראו".