הרב רפול (מימין) מפקח על שחיטה
אאא

מאמרו הנוקב של הרב אבא טורצקי העוסק במחירי המוצרים במגזר החרדי, מחולל סערה. 

בעקבות המאמר, טורצקי התראיין למהדורה המרכזית של רדיו "קול חי" עם מרדכי לביא, ותקף חזיתית את הבד"צים: "שיבוא אדם אחד - מאיזה ועד כשרות ומאיזה בד"ץ שלא תמצא, ושינסה לספר לנו למה עולה 80 שקל קילו בשר בקר שמיובא מחו"ל?.

"אמא כותבת לי: אני מחפשת לקנות רק עופות קטנים, בגלל המחיר. למה? כדי שאותם טייקונים ישבו במזגן? תפסיקו לדבר על דיור, בוא נדבר על האוכל שלנו, היומיומי. על הכנף הקטן שמגיע לילד הקט". 

טורצקי ירד לפרטים וניתח את ההפרש הגבוה בין מחיר העלות של עוף בכשרות מהודרת, לבין מחירו בחנויות. "15 שקלים עולה עוף של קילו וחצי. אותו עוף בדיוק, נמכר ב-34 שקלים בחנויות. זהו הפרש אדיר".

על השאלות הקשות האלה נדרש להשיב הרב עזרא רפול, מנהל מחלקת שחיטת חו"ל ברבנות הראשית. "אני לא יודע להסביר את פערי המחירים", הוא אומר. "אלה מחירים מופקעים ומוגזמים. היבואון מרוויח, וחלק יותר גדול - האנשים שנמצאים בדרך. ה'מאכערים', הסוחרים. האנשים שמנסים ליצור קרטל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"היה פעם בירושלים שלא אישרו להכניס גוף כשרות מסוים בגלל כך וכך", מספר הרב רפול ורומז לשחיתות חמורה במערכות הכשרות השונות. 

ממרום תפקידו כבכיר במערכת הכשרות של הרבנות הראשית, הרב רפול תוקף את ההתנהלות הבעייתית שבעקבותיה משלמים הצרכנים החרדים מחיר יקר. האם הוא חושש? "אני מקווה שלא אקבל איומים בגלל השיחה הזאת", הוא אומר.

"בשעתו, מי שנתן פתח לגופי הכשרות היה הרב לאו. הוא בא ועשה חוזה עם גוף כשרות מסוים כדי שהמחיר לצרכן יהיה סביר. הדבר הזה החזיק שנה, אולי שנתיים".