אאא

ערב ראש השנה התשע"ד: מנהיג קהילת ברסלב ביבניאל הרב אליעזר שלמה שיק, אומר במענה לשאלה שהופנתה אליו על ידי חסידיו, כי עדיף להישאר בבית מאשר לקחת הלוואות ולצבור חובות בשביל לנסוע לציונו של רבי נחמן מברסלב באומן בראש השנה.

"רבינו הזהירנו מאד מאד על חובות, ובפירוש גילה לנו ואמר שאם לא היה ממתין בביטחון לישועת השם, כבר היה איש נוסע ומטולטל כמו כל הנוסעים ומטלטלים עצמם בשביל הפרנסה כנהוג עכשיו" כתב הרב שיק במכתב התשובה שלו.

בשאלה שנשלחה אליו על ידי אחת מנשות חסידיו, נכתב: "יש לנו חובות רבים בסך כולל של 100,000 ש"ח, ולכן עיקלו לנו את חשבון הבנק והוציאו לבעלי צו עיכוב יציאה מהארץ. אני מאוד רוצה שבעלי יטוס לאומן, אך לשם כך אנו מוכרחים לסגור את החוב לפני כן".

 (צילום: מאיר אלפסי)
הרב שיק, ארכיון (באדיבות אתר ברסלב סיטי)
הגדלה

עוד כתבה אשת החסיד כי "הצלחנו להשיג הלוואה שתכסה את כל החוב, אך חוץ מהקרן עצמה שעלינו להחזיר בעוד שנה נאלץ לשלם להם גם ריבית בסכום של  100,000 ש"ח, כלומר שבסופו של דבר נחזיר להם 200,000 ש"ח".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בתשובתו הוסיף הרב שיק: "אני לא מבין אותך, איך לווים סכומים גדולים כאלו ואחר כך צריכים לשלם ריבית כל כך גבוהה? הרי זה שגעון וטירוף דעת וכו', עדיף לשלם לאט לאט כל החובות בלי הלוואות, והעיקר לשמור לא להיכנס בחובות חדשים".

לקראת סיום תשובתו חזר הרב שיק וכתב כי "רביז"ל הקפיד מאד מאד לא לעשות חובות". והוסיף: "תשמרו מאד מאד לא להיות בעלי חובות, עדיף לשבת בבית מלהיות בעל חוב".

הפולמוס סביב נושא העלייה לציונו של רבי נחמן מברסלב הגיע השנה לכותרות, לאחר שעו"ד דב הלברטל פרסם ב"כיכר השבת" מאמר הקורא תיגר על המנהג החסידי, מה שגם גרם לטענתו לאיומים על חייו מקרב חסידים אדוקים. לעומתו, משפיעים חסידיים פרסמו מאמרי תגובה רבים לדבריו, והאריכו בחשיבותה (לדבריהם) של העלייה לציון רבי נחמן בראש השנה.