מרנן הרב שך, הרב אלישיב, הרב שטיינמן והרב קנייבסקי  (ארכיון)
אאא

הקלטה נדירה: מרן שר התורה הגאון רבי חיים קנייבסקי לא השתתף כמעט בחייו באירועים פוליטיים. מעולם לא השתתף בכינוס 'מועצת גדולי התורה', למעט כינוס 'המועצת' האחרון שהתקיימה בבית 'דגל התורה' בבני ברק בראשות מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

לאחר הקמת 'דגל התורה' לפני כ-25 שנה השתתף מרן הגר"ח קנייבסקי, באורח נדיר בכינוס בחירות שהתקיים ברחובה של עיר ברחוב בן יעקב בבני ברק, כאז כן היום נימק הגר"ח שהוא אינו משתתף בכינוס בחירות אלא בכינוס למען "כבוד התורה".

אתר "כיכר השבת" חושף הקלטה נדירה מאותו כינוס היסטורי, בו נשמע מייסד תנועת 'דגל התורה' ומנהיגה הרוחני של התנועה, מרן הגאון רבי אליעזר מנחם מן שך זצוק"ל, מתבטא באורח נדיר על רבי חיים קנייבסקי, אותו ראה כחלק מהנהגת 'דגל התורה'.

מרן הגראמ"מ שך אמר אז כי כל הקמת דגל התורה היא בגלל הכח שנותן לו מרן הגר"ח קנייבסקי, עליו אמר כי "הוא הכי גדול בעולם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בהקלטה הנדירה, נשמע מרן הרב שך זצ"ל אומר, בהתייחסו לרבנים שפיארו את הכינוס, בראשם הגר"ח קנייבסקי: "אין לי כוח לדבר, אני רק נטפל לדבר מצוה, ברוך השם יושבים כאן גדולים, גדולי ישראל, אפשר הכי גדול ממה שיש לנו בעולם, בהלכה ובכל דבר, איזהו תלמיד חכם זה ששואלים אותו בכל מקום ואומר, דרך ארץ ויראת הכבוד שיהיה בשבילו".

יצוין כי במעמד ההספד שספד רבינו בעל ה"אבי עזרי" זצוק"ל למרן ה"קהילות יעקב" זיע"א הן בבית-הכנסת 'לדרמן' והן בהיכל ישיבת פוניבז' - הכריז הגראמ"מ שך על הסטייפלער כי "הניח בן כמותו" והוסיף כי "יש מי שיורה לנו הלכה", כשהוא מכוון את דבריו על בנו, מרן הגר"ח קנייבסקי.

בתוך כך, נערכים ב'דגל התורה' לקראת כינוס ענק שיתקיים במוצאי השבת הקרובה בירושלים בהשתתפות מרנן גדולי הדור ובהשתתפותו של מרן הגר"ח קנייבסקי שנחלץ חושים ומתבטא בימים האחרונים כי מדובר במערכה על כבוד התורה ועל סמכותם והנהגתם של גדולי ישראל בראשות מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.