אאא

הרב שרמן, מי שמשמש כדיין בבית הדין הגדול בירושלים, קורא לרבנים ורשמי הנישואים, לא להכיר בכל גיור. "חייבים לבדוק כל מתגייר ומתגייר", אומר הרב שרמן (בארץ)

בוועידה השנתית של ארגון ´נצח משפחת ישראל´ אמר דיין בית הדין הרבני הגדול, הרב אברהם שרמן שחובה לבדוק כל מתגייר שמגיע להתחתן ואין להכיר אוטומטית בתעודת הגיור, ללא קשר לגוף המגייר.

הדיין שכזכור, פסל בעבר את גיוריו של הרב דרוקמן, ציטט את פסק ההלכה שכתבו הגרש"ז אויערבאך זצ"ל ויבדל"א הגרי"ש אלישיב כבר לפני שלושים שנה. בפסק הדין נכתב כי אין חזקת כשרות לשום תעודת גיור ולשום גורם מגייר, גם אם מודבר בבית דין כשר לחלוטין, יש לבדוק כל מתגייר ומתגייר לגופו, שכן רבים מהמתגיירים עושים זאת משיקולים של כדאיות כלכלית, חברתית וכדומה, מה שמביא אותם להסתיר כל מיני פרטים חיוניים. "אפילו אם הגיור נעשה בידי יראי שמים, חובה לבדוק בציציותיו של המתגייר".

הרב שרמן הבהיר לרשמי הנישואין, כי "כל מתגייר שמגיע להירשם לנישואין, חייב בבדיקה. גם אם הוא מביא לכם תעודת גיור של בד"ץ העדה החרדית", לא פחות ולא יותר.

בהתייחסו להסכם הקואליציוני אמר הרב שרמן כי ההסכם שנחתם יצור קרע שלא יוכל להתאחות.

רבנים רבים הבהירו בכנס, כי אינן רושמים אוטומטית את המתגיירים, והם מבצעים בדיקות לאמת את הגיור ואת כשרותו.

הרפורמים מגיבים בכעס לדברים ומנסים לשתף פעולה עם הממסד הדתי לאומי. מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, גלעד קריב, קרא לממשלה ולרבנים בציונות הדתית להבין כי הפתרון היחיד הוא שבירת המונופול שיש ליהדות האורתודוכסית על הגיור והכרה בנישואים אזרחיים בישראל.

הרב נחום אייזנשטיין, מתלמידיו הקרובים של הגרי"ש אלישיב אמר למשתתפי הוועידה, כי אין לשתף פעולה עם שלטונות המדינה בנושא הגיור. משום שהדבר ייתן גושפנקא הלכתית להקלות בתחום זה. "לא מוטלת עלינו החובה למצוא הקלות ופתרונות דחוקים על מנת להכשיר את הגויים שהמדינה בחרה להעלות לארץ", אמר הרב אייזנשטיין.