אאא

על רקע הכתף הקרה שקיבלו הרופאים אתמול מראש הממשלה – הם עולים הבוקר להפגין מול הכנסת בירושלים.

לאחר שבמשך כחודש מנהלים הרופאים עיצומים בדרישה להגדלת שכרם, נודע אתמול כי ראש הממשלה החליט התערב במשבר הרופאים, כאשר נראה כי הוא יאמץ את העמדה שהרופאים לא ששים עמה: הם אמנם יזכו להיענות חלקית לתביעותיהם אך ידרשו להסכים לתנאי עבודה שונים כאשר ידרשו לחתום על שעוני נוכחות בבתי החולים.

בפגישה שנערכה אתמול אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירי משרד האוצר והבריאות, הבהיר סגן שר הבריאות יעקב ליצמןכי הוא עומד על כך שבכל הסכם שייחתם עם הרופאים, יופיע מפורשות סעיף האוסר על רופאים מתמחים לעבוד יותר מ – 18 שעות ברציפות, "לא אהיה צד בהסכם שלא יכלול סעיף כזה" הודיע ליצמן חד משמעית.

סגן שר הבריאות הציג תוכנית לפתרון מצוקות מערכת הבריאות שעל הפרק, במרכזה הצעת פשרה מפורטת בין הרופאים לאוצר, במטרה לסיום המשבר בהקדם. עפ"י עיקרי ההצעה תביא התוכנית המוצעת לקיצור משמעותי של שעות העבודה של המתמחים ותיטיב עם ערי הפריפריה. התוכנית הועברה להתייחסות משרד האוצר.

בשלב זה דחתה ההסתדרות הרפואית על הסף את הצעות האוצר. "מדובר בתוספת לא משמעותית. אנחנו מקווים שההפסקה בשיחות גרמה לאוצר להתעשת ולבוא עם רעיונות אמיתיים. עד כה הם לא השכילו להגדיל את העוגה, אלא בעיקר להעביר את התוספת מכיס לכיס", אמר יו"ר ההסתדרות, ד"ר לאוניד אידלמן.

אידלמן הוסיף כי גם ההפסקה הזמנית של צעדי המחאה "אין משמעותה שאנחנו מפסיקים לשבות, נמשיך להיאבק עד שנגיע לשינוי אמיתי ולרפורמה אמיתית, גם אם זה ייקח זמן רב". כאמור היום מתוכננת הפגנה גדולה בירושלים, במסגרתה מאות רופאים מבתי חולים ברחבי הארץ יעלו למחות מול משכן הכנסת, בעת הדיון במליאה שיזמה ´קדימה´ בעניין שביתת הרופאים.