כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
אחד על אחד עם ישי כהן | בלעדי

הגאון רבי ראובן אלבז בשיחת חג: "לא זורקים ילדים מהבית; אסור לנו להתייאש, רק לחבק"

גדול מחזירי התשובה בדורנו, הגאון רבי ראובן אלבז, חבר ה'מועצת', בשיחת חג בלעדית עם ישי כהן |  הרפורמה המשפטית והשיחות עם הנשיא הרצוג, בני גנץ ורוטמן; חקיקת חוק הגיוס והקרע בעם;  ההפרעה לתפילת כיפור; עולם התשובה; עשור למרן רבינו עובדיה יוסף זצ"ל; וגם: הדרך להתמודד עם הנוער הנושר (חרדים)

ישי כהן | כיכר השבת |
צפו בריאיון המלא (צילום: יוני מאיר ולמי עזוז. תמונות: חן שימל. עריכה: ידידיה כהן. מפיק: אשר רוט)

לרגל חג הסוכות, ראש ישיבת 'אור החיים' וגדול מחזירי התשובה בדורנו, הגאון רבי ראובן אלבז, חבר מועצת חכמי התורה, העניק שיחת חג בלעדית ל'כיכר השבת', בה התייחס לקירוב שיש בין הציבור החילוני לחרדי, בניגוד למה שמוצג בתקשורת, לפגישות עם נשיא המדינה יצחק הרצוג ויו"ר 'המחנה הממלכתי' בני גנץ, הרפרומה המשפטית, חוק הגיוס, הפגיעה בתפילת 'כל נדרי' בתל אביב, הרגע בו בחר הרב להיכנס לעולם התשובה והדרך להתמודד עם הנוער המתמודד. צפו בשיחה המלאה.

כותרות משיחת החג

תחילה מתייחס הגר"ר אלבז למעמדי הסליחות בישיבת 'אור החיים' שהשנה מספר המשתתפים הוכפל מכל שנה: "בתקשורת זה בדיוק ההיפך ממה שקורה פה, זה בכלל שונה לחלוטין, התסיסה הגוברת והולכת אצל הציבור הרחוק שהם מתקרבים - זה הולך ותופס. הדבר הזה שהם מתסיסים זה פועל בדיוק הפוך, אני רואה את זה".

לדברי הרב: "אם התקשורת הייתה מורידה קצת את הרף, יותר נמוך, אני מאמין שניתן לשבת יחדיו, בלי ספק אפשר לגשר על הפערים. כמובן יהיו כאלו שייארו תמיד.. תמיד היו מפלגות קיצוניות יותר, מפלגות שנוטות יותר לנוכרים מאשר לעם היהודי, עד כדי כך".

ראש הישיבה מתייחס להפרעה לתפילת 'כל נדרי' במרחב הציבורי בתל אביב: "אני כמעט משוכנע שבכל קבוצה יש שוליים, זה נקרא שוליים של העם היהודי, זה מרירות מסויימת והם צריכים פשוט לפרוק אותה, והם חושבים אולי על ידי זה אז הם יקבלו בחזרה.. זה פועל הפוך, הם עצמם כבר מתחרטים, שמעתי שלפיד עצמו התחיל להביע חרטה".

שאלנו את הרב מה עונים לאלו שחוששים באמת שישראל תהפוך ל'מדינת הלכה': "ישראל לא תהפוך למדינת הלכה, הם יהפכו בעצמם, לא אנחנו, לא יהיה אדם שיבואו לבדוק לו בסיר מה הוא אוכל או שומר שבת, חס ושלום, הפרטיות של כל אדם היא תמשיך להיות. אבל צריך לתת את הגוון, גוון מסויים לעם היהודי, העם היהודי צריך לשמור על זהותו, העם היהודי נשמר על ידי תורתו ומנהגיו. אי אפשר לבוא בתוך מדינה יהודית ולמחוק".

הגאון רבי ראובן אלבז בשיחה עם ישי כהן

אנחנו עוברים לדבר עם הגר"ר אלבז על רפורמת המשפט והשיחות שקיים עם הרצוג, גנץ ושמחה רוטמן: "אני שומע מהם שניתן לגשר, יש פה טעות, הלכתי ודיברתי עם הקבוצות האלה ואני מבין שיש להם פחד מסוים. יש מקום להושיב אותם ולראות מה ניתן לקצץ מפה ולקצץ משם, לתת איזה כיוון שאתם יכולים לחיות בשקט, אין כאן איזה שינוי דרסטי מה שנקרא, לדעתי ציך לשבת ולדבר".

הרב מתייחס לפגישה שקיים עם הנשיא הרצוג: "הנשיא גם הוא בעצמו אמר הלוואי והם יישבו, הוא יודע שאם יישבו ניתן להגיע להסכמות. יש לדעתי מקום לשבת ולהוריד את הקיטוב הזה, אין מקום לקיטוב הזה".

חוק נוסף שצפוי להעסיק את הקואליציה בכנס החורף של הכנסת הוא חוק הגיוס, שיפטור את תלמידי הישיבה מגיוס לצבא.

חבר ה'מועצת' מספר: "אני מאמין, אני דיברתי עם אנשי צבא, האנשים הכי גבוהים, אמרו לי שיש להם פתרון בקלות. הם לא מעוניינים, הם לא רוצים. אני מדבר על הבכירים ביותר, אלופים ותתי אלופים. אמרו לי שאפשר בקלות לסיים, אם יישבו לדבר. יש אפשרות להמשיך את הסטטוס קוו בצורה חלקה".

הגאון רבי ראובן אלבז בשיחת חג ל 'כיכר השבת'

בחודש חשוון הקרוב העם היהודי יציין עשור להסתלקותו של מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל, הגר"ר אלבז היה אחד מהרבנים הקרובים ביותר למרן זצ"ל במשך עשרות שנים.

הרב מספר על ההיכרות הראשונה שלו עם מרן עוד כשהיה בחור בישיבה כשהגיע להאזין לשיעוריו בישיבת 'פורת יוסף'. הרב מדגיש כי 'עוד יוסף חי', הספרים של מרן כאן איתנו ונמצאים בכל בית מדרש ובית יהודי.

"מרן הדריך את עם ישראל, הרים את עם ישראל להלכה, המון הלכות השתכחו, מרן הפך את עם ישראל לעם הלכה. בעלי בתים רגלים הפכו להיות לומדי הלכה", סיפר הרב.

לקראת סיום הריאיון מתייחס גדול מחזירי התשובה לתופעת הנוער המתמודד בחברה החרדית: "ראשית אסור לאבד תקווה מאף ילד, חס ושלום, בשום פנים ואופן לא לזרוק מהבית, שיידע שהבית זה החיים שלו. צריך לשתף אנשי חינוך, שייפנו לדבר איתם".

הרב מדגיש: "צריך לחבק. רבותינו היו אומרים שימין מקרב ושמאל דוחה, היום בשתי הידיים רק לקרב. אין שמאל דוחה. אין מציאות של שמאל דוחה. ככה זה בדור שלנו".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר