אאא

משטרת ישראל מסכמת את פעילותם של גנבי הרכב במחציתה הראשונה של 2013. מנתוני המשטרה עולה כי במהלך ששת חודשיה הראשונים של השנה נגנבו 9,792 כלי רכב, נתון המשקף ירידה קלה לעומת 10,494 כלי רכב שנגנבו במחצית הראשונה של 2012. מניתוח לפי חודשים עולה כי החודש הפורה ביותר עבור גנבי הרכב היה ינואר, במהלכו נגנבו 1,898 כלי רכב.

מפילוח הנתונים לפי מחוזות עולה כי במחוז החוף ובמחוז הצפון חלו ירידות במספר הגנבות, כמו גם במחוז תל אביב, אך מחוז המרכז בכללותו סבל מעליה של 26.2% בכמות הגנבות (מ-446 רכבים במחצית הראשונה אשתקד ל-562 רכבים השנה).

בין הסיבות לעליה הניכרת במספר הגנבות במרכז נמנים גורמים כגון התמקדותם של גנבים בישובי השרון - ופתיחתו של כביש מכבית המחבר בין רמת גן וגבעתיים לאזור נחשונים - אשר מהווה נתיב מילוט מהיר לשטחי הרשות ומאפשר לגנבי הרכב להתמקד ברמת גן, גבעתיים וגבעת שמואל.

מניתוח לפי מותגים עולה שכלי הרכב הנגנב ביותר במדינת ישראל הוא קטנועי סאן יאנג, מהם נגנבו 903 יחידות מתחילת השנה.

במקום השני נמצאים קטנועי קימקו עם 497 יחידות. בשונה מרוב דגמי המכוניות, קטנועים אינם מועברים לשטחי הרשות, אלא מפורקים בישראל ומשמשים לחלקי חילוף או לסירוגין נגנבים על ידי בני נוער וננטשים לאחר פרקי זמן קצרים.

במקום השלישי בטבלת הגניבות נמצאת מיצובישי לאנסר מן הדור הראשון שהגיע לישראל, ששוק בארץ בשנות ה90 המוקדמות (334 יחידות) ואילו במקום הרביעי והחמישי נמצאות בהתאמה פולקסווגן גולף (299) ומאזדה 3 (298).