אאא

תארו לכם עולם בו המכוניות נוסעות בכבישים, ואינן צריכות לעצור ולמלא את מיכל הדלק, גם לא להיכנס לתחנות הטענה לסוללות חשמליות. פשוט להיכנס לרכב ולהתחיל לנהוג ללא הוצאות נלוות. אם עד היום הדבר היה חלום רחוק, הרי שהסטודנטים של אוניברסיטת UNSW האוסטרלית, דואגים להגשים לנו את החלום, שגם עלול לחולל תמורות מרחיקות לכת בעולם כולו.

הסטודנטים פיתחו את הרכב החשמלי sunswift, אשר פועל בעזרת סוללת ליתיום. אותה ניתן לטעון דרך החשמל הביתי, אך גם דרך אנרגית השמש, דרך קולטים סולאריים הפרושים על גבי הרכב. אין מדובר ברכב הראשון מסוגו, ואף קיימים מספר כלי רכב  מסחריים אשר פועלים בשילוב אנרגיות סולאריות.

אך ה- sunswift הוא הרכב הסולארי המהיר ביותר כמו גם הרכב החשמלי שהגיע למרחק הכי גדול. בנסיעת מבחן שערכו הסטודנטים במסלול מרוצים אוסטרלי, במסלול שהתפרש על גבי 500 קילומטרים. הצליח הרכב להגיע למהירות של 132 קמ"ש. כמו גם למהירות ממוצעת של למעלה ממאה קמ"ש. בנוסף, הרכב לא נזקק לטעינה במהלך הנסיעה. השיא הקודם למהירות ממוצעת של כלי רכב סולארי, עמד על 72 קמ"ש.

לדברי המפתחים, במהלך כל הנסיעה, שהתפרשה כאמור לאורך 500 קילומטרים, צרך הרכב חשמל בעלות של כחצי דולר בלבד. כאשר רוב האנרגיה שהניעה את הרכב, סופקה כאמור על ידי השמש.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרכב טרם קיבל אישור מהרשויות לנהיגה בכבישים רגילים, בעיקר משום שאמצעי בטיחות וחיווי מינימליים והכרחיים טרם הותקנו בו. אך הוא צפוי לקבל אישורים לנסיעה רגילה בכבישי אוסטרליה במהלך השנה הקרובה, לאחר שיותקנו בו האמצעים הדרושים.

המפחים מציינים כי הם פועלים לכך שהרכב יהפוך לרכב הסולארי המועדף בעולם, וכי לא יסתפקו במגרש הניסויים וידאגו לכך שהרכב יוכל להגיע לכבישים בקרוב.

לדברי הסטודנטים, הפרויקט הוא ללא מטרת רווח. ומטרתם הוא למצוא פתרונות חילופיים לנסיעה ללא זיהום אוויר משמעותי, וחיסכון ניכר בעלות התפעול של הרכבים. הפרויקט אף נתמך על ידי הממשל האמריקני, אשר סבל לא פעם ממשברי אנרגיה שכפו עליהם מדינות העולם הערבי.