אאא

הרמטכ"ל בני גנץ תמך בהפסקת אש הומניטרית עליה הוסכם שלשום (שישי) בתנאי שיתאפשר לצה"ל להמשיך ולטפל במנהרות. ואכן, הכוחות המשיכו בפעילות ופוצצו שתי מנהרות תופת נוספות הרמטכ"ל גנץ, ראה בבקשה שהגיעה מצד חמאס הודאה בניצחון ישראל ואמר במפגש עם הלוחמים, "המחיר כואב, אבל ההישג ענק".

את הדברים אמר גנץ ללוחמים שיצאו להתרעננות בשטחי הכינוס על גדר הגבול בעזה. הרמטכ"ל שמע את מפקדי החטיבות באוגדת עזה ואמר ללוחמים כי הוא כואב את מחיר הנופלים - 40 חללים - והוסיף ושיבח את הפעולה: "היו כאן הישגים דרמטיים. רואים אורות של הישגים וחושך של מנהרות". גנץ שיבח את פעילות פיקוד הדרום בראשות האלוף סמי תורג'מן ובעיקר את האופן המשולב שבו פעלו הכוחות.

"כשהאזרחים בעזה יבינו את גודל הנזק שגרם להם חמאס הם ישאלו שאלות קשות בדיוק כפי שהיה בלבנון", אמר הרמטכ"ל לחיילים וסיפר שאימא שלו אמרה לו, "אל תפסיקו להילחם ואל תפסיק לשלוח להם אוכל". בשיחות שניהל סיפר עוד כי ניסה להימנע עד כמה שניתן לפגוע בחפים מפשע, אך חמאס השתמש באזרחים כמגן אנושי.

מעדויות המפקדים שיצאו מהקרבות נוצר הרושם של פגיעה במאות רבות של מחבלים, שחלקם עדיין קבורים בהריסות, וחלקם במנהרות. המפקדים הבכירים בשטח מעריכים כי ככל שצה"ל ייכנס פנימה אל שטח הרצועה ההתנגדות תפחת, מאחר וגדוד סג'עייה, הגדוד החזק ביותר של חמאס ספג פגיעה אנושה.