אאא

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, מסר סקירת ביטחונית בפני חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת. בדבריו, התייחס הרמטכ"ל לאתגרים הביטחוניים העומדים על סדר יומו של צה"ל, לרבות המתיחות המאפיינת את גבול ישראל-מצרים, כמו גם את המצב הביטחוני ברצועת עזה.

ביחס למצב הדרום אמר הרמטכ"ל כי "מדובר בסבב הרביעי בשנת 2011 מול חמאס. ההרתעה שלנו על חמאס עדיין גבוהה אבל לא נוכל להמשיך בסבב ועוד סבב, נצטרך ללכת לפעולה מבצעית, זה הולך ומתקרב. לא ניגרר לשם אלא נעשה זאת בצורה יזומה ומסודרת. זה מחובר ישירות לאמצעי ההגנה שלנו וליכולת שלנו להמשיך ולהתעצם". הוא ציין כי צה"ל סיכל את פעילות חוליית הג'יהאד האיסלאמי ברפיח וטען כי ההחלטה לפגוע בחולייה "הצליחה ולעכב את ההתפתחות של ייצור המערך הרקטי של הג'יהאד האיסלאמי".

עוד הבהיר רא"ל גנץ כי "לקראת סבב הלחימה הבא נצטרך לקצר את משך הלחימה ככל שניתן". הוא ציין כי "מהירות זאת צריכה להישען על מודיעין איכותי וקצב פעולה מהיר ולכן צריך לשמר מוכנות ולשמר את המשאב האנושי בצה"ל. ללא זאת, אנחנו עלולים לפגוע בהישג של ארבע השנים האחרונות של ההתחזקות של צה"ל".

הרמטכ"ל התייחס למציאות בגבול עם מצרים ואמר כי "מגבול שעיקרו בנוי להתמודדות עם מסתננים, הפכה המציאות באזור להתמודדות עם גבול הערוך לפעולות טרור ולפעילות חבלנית עוינת". הוא הבהיר כי "סיני הפכה לאזור שבו מוקמות תשתיות טרור רבות המבצעות פעילות חבלנית, הן מעזה והן מהג'יהאד העולמי, תוך הפרת הריבונות המצרית".

בהקשר הזה ציין רא"ל גנץ כי "הצבא מתאים את כל התפיסה שלו בדרום", תוך תכנון להשלמת בניית גדר הגבול עם מצרים, עד סוף שנת 2012. "כיום עובדים במקביל 30 קבלנים ו-400 עובדים להקמת הגדר בקצב מואץ. 70 ק"מ כבר נבנו", ציין רא"ל גנץ, שהוסיף כי מפקדת חטיבה נוספת מתוגברת בגבול עם מצרים, תוך שיפור מתמיד של יכולות איסוף המודיעין, בהתבסס על מערך האיסוף הקרבי ותוך הטמעת אמצעים טכנולוגיים חדישים.

בהתייחס לאזור יהודה ושומרון אמר הרמטכ"ל כי "אירועי ספטמבר" אינם תאריך אלא תהליך וכי "ההיערכות איננה מאחורינו. האירועים והמצב עד כה מוכלים, אך למרות זאת אנחנו עדיין בהכנות והיערכות וייתכן שבשטח יוצתו ויתפתחו אירועים". הרמטכ"ל העריך כי "על רקע פוטנציאל אכזבה מתמשכת של הפלסטינים, הסיכוי להתפרצות אלימה עדיין קיים".