אאא

מי שרוצה לראות את פניהם של הרפורמים בעולם, כדאי שיפנה מבט למאבק האיתנים שהתנהל בשלושת הימים האחרונים בהנהגת הסוכנות היהודית.

הכל החל כאשר יושב ראש הסוכנות היהודית החדש, השר לשעבר נתן שרנסקי, התיישב על כסאו ולפתע מצא על שולחנו כמה דוחות מזוויעים על מצב העם היהודי בעולם.

בעיקר התרגש שרנסקי מן הדין וחשבון האחרון על ממדי נישואי התערובת בעולם, שקבע בצורה נחרצת שבכל יום, כל יהודי שני בעולם, בגיל הנישואין, נישא לבן או בת זוג שאינם יהודים ואובדים לעם ישראל.

העובדה שבמדינת ישראל אחוז נישואי התערובת נמוך מאוד יחסית, והוא כמעט ולא קיים בציבור החרדי בעולם, מפנה את המבט הכואב לכך ששאר חלקי העם, על בסיס הניתוח הסטטיסטי סובלים מנישואי תערובת של 80 ו-90 אחוזים.

כדי להילחם בתופעה האיומה, כינס שרנסקי פורום מיוחד של יועצים ואנשי הסברה המתמצאים בנעשה בעולם היהודי, ויחד גיבשו תוכנית למסע הסברה חובק עולם שיביא לחיזוק הקשרים בין בני הנוער לעמם.

במוקד הפרויקט של הסוכנות היהודית המופעל באמצעות אנשי "מסע" נקראו יהודי העולם לדווח על כל צעיר יהודי בגיל הנישואין המתרחק מן העם היהודי כדי שניתן יהיה להגיע אליו, להציע לו ביקור חינפ בישראל ומפגשים עם צעירים אחרים שנמנעו מלהינשא ללא יהודים.

אלא שמסע ההסברה הזה הקפיץ ממקומם את חברי הנהלת הסוכנות מהתנועות הרפורמיות, שאליהם הצטרפו גם נציגי חלק לא מבוטל מן המפלגות החילוניות הישראליות החברים בהנהגת הסכונות, שהודיעו לשרנסקי כי הם מתנגדים ל"קמפיין כנגד ההתבוללות". במכתב נזעם שאלו שלוחו לשרנסקי, הם קוראים לו לחדול מיד מהמסע "היוצר, לדעתם, תחושות קשות בקרב יהודים רבים, שאינם רוצים שיכתיבו להם כיצד לנהוג בחייהם הפרטיים".

"הפנייה שלך ליהודי העולם, כותבים עוד הרפורמים והחילונים במכתבם ליו"ר הסוכנות היהודית, יוצר הנגדה חריפה בין המציאות הישראלית למציאות החיים בתפוצות, תוך הצגתה של האחרונה - כמציאות משוללת זכות קיום, וכמובילה את האדם היהודי לאובדן זהותו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לצערנו הרב, מסע הפרסום משיג לאחור באופן ניכר ובוטה את המאמץ להשתית את השיח בין מדינת ישראל והחברה הישראלית ובין יהדות התפוצות על כבוד, פתיחות, ערבות הדדית ושותפות. לא בכדי מעורר מסע הפרסום תחושות קשות בקרב מנהיגים ואנשי שורה, החשים כי דווקא הגורם האמור לעודד הבנה ושיח, בוחר להציג את פעילותו בדרך מתנשאת ומזלזלת".

בצמרת הסוכנות היהודית בירושלים אומרים שהרפורמים נבהלו מכך שביומיים הראשונים לפניית הסוכנות לצעירים בעולם כבר החלו להגיע מאות טלפונים ומכתבים מצד יהודים צעירים בעולם כולו, המגישים שמות של חבריהם שאפשר וכדאי לפעול אתם כדי שיימנעו מלהינשא לבני זוג שאינם יהודיים.

הרפורמים שלהם השפעה ניכרת בסוכנות היהודית ומהם מגיעים מרבית הכספים לפעילות הסוכנות, רמזו במכתבם שלא יסכימו להמשכו של מסע ההסברה נגד ההתבוללות בו החל שרנסקי והם דרשו להפסיקו מיד. שלא לפרסום, אמרו בכירים בסוכנות שהנהגת הרפורמים שלרבים מהם בני זוג לא יהודיים וילדים בקטגוריה הזאת, נבהלו מהכוונות של שרנסקי והחליטו לפתוח במלחמת חורמה בתוכנית. 

שרנסקי נקלע למצר והבוקר (יום רביעי) הודיע שהוא מבטל את התוכנית הראשונה ורק קורא לצעירים היהודיים לבוא ולהצטרף לתוכנית מסע. בהודעה רשמית שפרסם נאמר כי הוא "משנה את הקמפיין" אלא שבעצם הוא נכנע לדרישות הרפורמים  ובאין ברירה נסוג לאחור.