אאא

ההצלחה האדירה של הציבור החרדי בכלל והנשים החרדיות בפרט במחאה אתמול (שני) נגד הנשים הפרובוקטיביות בכותל המערבי, מטרידה את מנוחת הרפורמים.

"המרכז הרפורמי לדת ומדינה", פנו ליועץ המשפטי של עיריית ירושלים, עו"ד אמנון מרחב, בדרישה לבדוק את התנהלותו הפסולה, כהגדרתם, של סגן ראש עיריית ירושלים יצחק פינדרוס.

הרפורמים, מגייסים לעזרתם כתבה אשר פורסמה ב"כיכר השבת", כדי לטעון כי קריאתו של פינדרוס לתלמידות הסמינרים להגיע לכותל כדי למחות נגד "נשות הכותל", היא פסולה.

את המכתב שלחה עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, בשם המרכז הרפורמי לדת ומדינה, הזרוע המשפטית והציבורית של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל.

"ביום 30.6.13 פורסם באתר האינטרנט כיכר השבת כי לקראת תפילת ראש חודש אב של נשות הכותל (שעתידה להתקיים ביום 8.7.13), התקיימה פגישה בין ח"כ משה גפני וסגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק החינוך החרדי יצחק פינדרוס עם הרב שטיינמן, בסופה הוחלט לקרוא לאלפי תלמידות סמינרים להגיע לכותל על מנת למחות כנגד תפילתן של נשות הכותל", כותב עו"ד ארז-לחובסקי בפתח מכתבה ומצרפת לינק לכתבה באתר.

"לטעמנו", היא מוסיפה כי "קריאתו של סגן ראש העירייה, שהינו גם ממונה על החינוך החרדי, לתלמידות סמינרים להגיע לכותל בהמוניהן על מנת למחות כנגד תפילת נשות הכותל הינה פסולה".

עו"ד ארז-לחובסקי מוסיפה וטוענת כי "מחזיק תיק האגף לחינוך החרדי, אגף אשר מתקצב בין היתר את הסמינרים, אינו יכול לעשות שימוש בסמכותו כממונה על מוסדות החינוך החרדים, כדי לגייס את תלמידי המוסדות לפעילות פוליטית אותה הוא מבקש לקדם".

במכתבה, מנמקת עו"ד ארז-לחובסקי כי "מטבע הדברים, מוסדות החינוך החרדים, אשר תלויים באגף החינוך החרדי לצורך תקצובם, ייאלצו לשתף פעולה עם קריאתו של מר פינדרוס, שכן אי שיתוף פעולה עלול לגרור הפחתת תקצובם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום ארכיון: כיכר השבת)
מחאת הבנות החרדיות בכותל, אתמול (צילום: שלומי כהן, כיכר השבת)

"בכך פועל מר פינדרוס תוך ניצול משרתו לשם השגת שתוף פעולה והתגייסות של מוסדות החינוך", היא מאשימה ומוסיפה כי "יוטעם כי גם אם ייטען שקיימת זהות עמדות בין ראשי מוסדות החינוך לעמדתו של מר פינדרוס, עדין אין הוא רשאי להורות להם או לקרוא להם לבצע פעילות שאינה חלק מתכנית הלימודים, שכן בכך הוא משפיע עליהם השפעה בלתי הולמת, תוך ניצול עמדת הסמכות שלו כלפיהם".

"בנסיבות אלה, נבקשך לבדוק בדחיפות את התנהלות סגן ראש העירייה ולהורות לו להימנע מכל פעילות המורה, הקוראת או המשדלת את תלמידי מוסדות החינוך בעיר, או ראשי המוסדות, לצאת לפעילות פוליטית ציבורית זו או אחרת", מסיימת עו"ד ארז-לחובסקי את מכתבה.

סגן ראש העיר יצחק פינדרוס, אומר ל"כיכר השבת" בתגובה כי "היו תלמידות מירושלים וגם ממקומות אחרים, גם בנות סמינרים וגם נשים נשואות".

"לצורך העניין - המוסדות בחופש כך שהבנות באו שלא במסגרת הלימודים. ורק על מנת לסבר את האוזן - הסמינרים אינם מתוקצבים על ידי העירייה, לצערי, הלוואי והיו מתוקצבים", אומר פינדרוס.

"שמח שהיה לי את הכבוד להיות שותף במחאה", מוסיף פינדרוס.

מכתב הרפורמים ליועץ המשפטי
מכתב הרפורמים ליועץ המשפטי