אאא

בשבוע האחרון הגיע אל סיומו מאבק פוליטי ומשפטי ארוך בעיר רעננה, לאחר שיותר מ-16 שנה לא מונה יו"ר למועצה הדתית כמו גם חברי מליאה, השבוע משרד הדתות והעירייה הודיעו כי הצדדים הגיעו להסכמה באשר לזהות החברים.

החברים הם: בן ציון בילצקי, יהודית קצין, אושרה קורן, מרדכי מערבי, דבורה צירינג, אריה פרידמן, דב פלדמן, בת שבע כהן ודניאל בל.

בין חברי מליאת המועצה הדתית שמונו נין למצוא את יהודית קצין, רפורמית ונמנית על מפלגת מרצ. במשך יותר מ-15 שנה היא נאבקה בכדי שהגורמים הרלוונטיים יכירו בה כנציגה רשמית במועצה הדתית.

אריה פרידמן, יו"ר המועצה הנבחר אומר בשיחה עם "כיכר השבת" רגע אחרי היבחרו כי הוא עצמו לא היה חפץ במינויה אך החוק סבור אחרת. "אני מבין שיש ביקורת, יש לי את הדעות שלי בנושא שאני מניח די דומות לתגובות ששמעת עד היום נגד המינוי, אבל את כל התגובות והביקורת יש להפנות לבית המשפט ולממשלה ולכל מי שקבע שזה החוק".

"אנחנו לא הכתובת משום שהחוק קובע שאי אפשר לפסול אדם מלהיות חבר במליאת המועצה הדתית על רקע העובדה שהוא לא אורתודוקסי", אומר פרידמן.

יו"ר המועצה הנבחר אומר כי אי בחירת יו"ר עד כה נבעה מעימותים פוליטיים: "העובדה שלא נבחר יו"ר 16 שנה נבעה מכל מיני סיבות, היו קשיים פוליטיים בעקבות יריבות פוליטית בין כמה סיעות והם שגמרו לכך שלא הצליחו להגיע להסכמה מי תהיה המועצה. העניין הזה התגלגל בבתי משפט ובסופו של תהליך משרד הדתות פיזר את המועצה הדתית ולכן לא היה עד עכשיו הרכב למועצה".

"כלפי החוק צריך למנות מועצה דתית חדשה שנה אחרי הבחירות לעירייה כולם הבינו שלהתנהל בצורה של ממונה (ממונה מטעם משרד הדתות לתפקיד יו"ר המועצה עד למינוי אדם קבוע. צ"ג) זה לא הליך נכון אז הוחלט להקים מליאה למועצה הדתית שיקבעו את המדיניות", מוסיף פרידמן.

באשר לבחירתו, אומר פרידמן, כי הקלף המנצח שלו מול יריביו היה הצגת חזונו כי הוא יפעל לאחדות בין האוכלוסיות השונות בעיר: "אני שמח על בחירתי, אני שמח על האמון שקיבלתי פה אחד של כל החברים בגיבוי של מי שקשור למערכת. כנראה שהצלחתי להעביר שאני נציג של כולם ושאבצע את תפקידי באופן שמכיל את כולם".

פרידמן מציג את חזונו: "אנחנו נמצאים לקראת עידן חדש שמסתכלים קדימה ושתהיה נגישה לכל הציבור, לא רק מי שחייב לפי חוק להירשם לנישואין אלא כולם גם כאלה שלא חייבים להגיע לכאן".