אאא

הרשתות החברתיות נגד הפסקת האש: מיד כשהדיווחים על הפסקת אש בין ישראל לחמאס החלו לזרום אל מכשירי הסלולר, הרשת החברתית החלה לסעור ועשרות קבוצות נפתחו בפייסבוק ובוואטסאפ. אזרחים רבים הביעו את זעמם ותסכולם מההחלטה שצפויה הייתה להיכנס לתוקפה הבוקר (שלישי). תושבי הדרום, כמו גם אלו מהמרכז, כתבו כי ההחלטה עלולה לגרום לשקט זמני בלבד.

מלבד אותם אזרחים ופוליטיקאים שיצאו חוצץ נגד ההחלטה, היו גם לא מעט חיילים שגם בשעה זו משרתים בגבול עזה. אותם חיילים חשו החמצה מאי הרחבת המבצע. לדבריהם, גיוס המילואים היה מיותר.

סגן שר הביטחון, דני דנון העדיף לכתוב ציטוט שנאמר על-ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשנת 2007: "הממשלה יכולה לעשות דברים רבים כדי להגן על האזרחים, לפנות את מי שצריך ולמנוע את הרקטות. אפשר להטיל סגר על רצועת עזה, להפסיק שירותים מסוימים לרשות הפלשתינאית כמו חשמל ומים ולהיכנס באופן מוגבל ארבעה עד חמישה ק״מ פנימה. כרגע הממשלה אינה עושה דבר כדי להגן על תושבי שדרות. השיתוק הזה, המחדל הזה, חוסר האונים הזה - חייב לעבור מהעולם".

שירה, תושבת נתיבות, פתחה את הסטטוס אותו כתבה במשפט שעיקרו פסיקה: "יופי, תנו להם עוד שנה שנתיים להמשיך ולהתחמש ואז לא תבינו איך הם משגרים גם לתל אביב".

"מילא הפסקת אש, למה רק עכשיו???", תוהה שירה. "למה לתת לנו לחיות בפחדים וחרדות, למה לתת לנו להתמודד עם ילדים מבוהלים סגורים בבית, למה להשבית לנו שמחות, למה לתת לנו להפסיד כסף ולא לעבוד, למה לגייס חיילים, למה לתת לנו לצפות ולהתאכזב כל פעם?!?!".

תושבת העיר הדרומית סיכמה וכתבה את אשר חושבים רבים בציבור הישראלי: "כואב ומאכזב!!! נפגש במבצע הבא... ותכף יעלו המחירים, למה מישהו חייב לשלם על כל ה"מבצע חיסול" הזה....".

ד"ר מיכאל בן ארי, ששימש כחבר-כנסת בקדנציה הקודמת בזמן מבצע עופרת יצוקה, כתב: "הפסקת אש?! זו תבוסה מבישה של ממשלת ישראל! זה הפקרת הביטחון של אזרחי ישראל!". לדבריו, מי שירוויח מהפסקת האש יהיה ארגון הטרור חמאס ולא ישראל: "מנהיגות רופסת שהחליטה לא לנצח. החמאס יוצא וידו על העליונה, מקהל פסק זמן להתארגנות עד הפעם הבאה. ממשלת נתניהו, מופקרת ומפקירה".

לא רק האזרחים חשים תסכול מהפסקת האש שצפויה להיכנס לתוקפה עוד היום, כך גם חיילים קרביים המשרתים בגבול עזה. "אני חייל גבעתי המשרת כלוחם ברצועת עזה, בכיסופים. כולנו חשים תחושת תסכול. תסכול וכעס שמציפים אותנו, ואנחנו לא מדברים על תקופה ממושכת של חודש בבסיס, כי את זה אנחנו עושים באהבה ובמסירות. התחושה נובעת מהפסקת האש הצפויה להיכנס לתוקף. הפסקת אש מבלי שאנחנו כצבא עשינו את המירב כדי לאפשר לתושבי מדינת ישראל שקט". כך כתב חייל המשרת בגבעתי, לחדשות 0404.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"כולנו כאן שואלים: למה יש חיל רגלים כל כך טוב, מאומן ומסור, אם לא משתמשים בו במצבים כאלה? אני מקווה שדרך האתר שלכם, שהוא בעיני ברכה לחיילי צה״ל, תוכלו להעביר את תחושת הלוחמים אחרי חודש ללא שינה וחודש עמוס בלי תוצאות בשטח". הוסיף החייל.

חייל המשרת בחיל האוויר ומתגורר בדרום הארץ, כתב כי במידה ותהיה הפסקת אש, יפשוט הוא מדיו ויסרב פקודה: "מתקשה להאמין שאנו הולכים להפסקת אש. אני חייל בחיל האוויר, בהגנה האווירית. אמרתי למפקד שלי שאם תהיה הפסקת, אפשוט את המדים ואלך הביתה".

"לא משנה לי מה יהיה, כי אני לא מאמין בצבא שנותן תקווה לאזרחים שיהיה טוב, שיהיה שקט ואז באמצע שכולם חושבים שזהו, זה נגמר", כתב והוסיף, "מפסיקים הכל והכל חוזר לקדמותו. היה ותהיה הפסקת אש - עלינו למוטט את הממשלה שלא עושה כלום כדי להגן עלינו - תושבי הדרום".

חייל בחיל המודיעין שהיה אמון בין היתר על ריכוז המודיעין במבצע, כתב: "אני חייל בחיל המודיעין. מתחילת מבצע 'שובו אחים' עבדנו כמו חמורים, עם אינספור יעדים וחיכינו לסוף הטוב. אחר כך הגיעה המלחמה בעזה והתפוצצנו כבר... מתי הצבא ישתמש במידע שהבאנו לו. ואז זה התחיל והמשכנו לעבוד כמו חמורים ולתת עוד מידע וחיכינו לתקומת ישראל ומחר אני אחזור לבסיס מהבור שהיינו בשבוע האחרון, עם פרצוף באדמה".