אאא

"חוק טל לא יחודש. זו החלטה של בית-המשפט, אנחנו נכבד את ההחלטה הזאת" - כך אומר ראש-הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים במלאות שלוש שנים לממשלתו. 

ראש-הממשלה אמר כי "אנחנו צריכים למצוא דרך לעשות חלוקת נטל יותר שוויונית וגם מעשית. זו שאלה של כמה צה"ל יכול לגייס ואיך הוא יגייס, כל הדברים האלה נצטרך להחליט בהם וברוך השם, יש עשייה גדולה ויש עוד לפנינו עשייה גדולה".

ראש-הממשלה הבהיר כי "זה לא דבר זניח, אבל גם לא דבר בלתי אפשרי. אני מתכוון לטפל בזה". 

"אינני חושש ממחאה"

בדבריו, התייחס ראש-הממשלה למחאה החברתית שעלולה לפרוץ בקיץ הקרוב. "אני אינני חושש ממחאה ואני לא מזלזל בבעיות אמיתיות שאותן אנחנו פותרים. אנחנו עושים דברים אמיתיים. המחאה של הקיץ שעבר העלתה בעיות אמיתיות בתחום הדיור, בתחום הטיפול בילדים, בתחום מחירי המוצרים, ועשינו רבות", אמר ראש-המשלה.

"אני הקמתי את ועדת טרכטנברג, אמרתי שנאמץ את עיקר מסקנותיה, בדיוק מה שעשינו, ואגב, עשינו, הנה הדברים לפניכם. אבל יש גם בעיות אחרות, אני קשוב להן, אני מבין את זה, אני לא מתעלם מהן ואני מתכוון לטפל בהן.

"למשל במחיר הדלק. זאת בעיה קשה. מחיר הדלק הוא נושא מורכב. אנחנו לא שולטים במחיר הדלק משום שזה דבר שהוא באמת שהוא עולמי וקשור למחיר סחורות ולדברים אחרים, אבל אנחנו הפחתנו בשנה האחרונה את מחיר הדלק בכמעט תשעים אגורות, בשמונים ושמונה אגורות, והמס על הדלק באופן יחסי במדינת ישראל הוא נמוך ממדינות מובילות באירופה.

"זה לא קל כי העיקרון של האחריות, שמירה על המסגרת, מחייב אותנו להביא מקורות ובניגוד למה שאומרים, אנחנו נביא את המקורות. אגב, אנחנו מקיימים ישיבת ממשלה בעניין הזה. אי אפשר לבוא ולטעון דבר אחד 'בואו תקלו על הציבור' אבל אין "יש מאין", בחשבון הכלכלי תמיד אתה צריך להגיע בסופו של דבר לאיזון, ואנחנו נעשה זאת. עשינו את זה עד עכשיו בהצלחה וזה הסיבה שאתם רואים את הנתונים כאן.

"אז גם בדלק יש קושי, אני מבין את זה, אני שמח לפחות שבזמן החג, בימים הקרובים עם ישראל ייצא לטייל. אתם זוכרים את הביטוי? יש לנו ארץ נהדרת. אנחנו פותחים את הפקקים ויש לנו פארקים יפים, פארקים חדשים שאנחנו בונים. השר להגנת הסביבה פועל בעניין הזה בצורה יפה מאוד, כמו גם שרים אחרים. שר התחבורה מייצר את המהפכה התחבורתית הזאת. סעו בכבישים, לכו לפארקים, תבלו עם הילדים, סעו בזהירות, תהנו. זה עדיין יעלה פחות, אבל אנחנו לאורך זמן לא שולטים במחיר הדלקים בעולם ולא בארץ".