אאא

תרשמו לפניכם: בחג-הסוכות תשע"א, נפל דבר בעיתונות החרדית. אם עד השבוע, השבועון "משפחה" עמד בראש הפסגה, כשמתחריו לא ממש מצליחים לגרום לו להזיע, עכשיו הכל הולך להשתנות.

אחרי חודשים רבים של תכנונים, השבועון "בקהילה", מי שנחשב לסוג של מתחרה ל"משפחה", עבר שדרוג משמעותי וחסר-תקדים.

החל מהשבוע, העיתון יצא-לאור בפורמט הבא: מגזין כרומו, מוסף לנשים, מוסף לילדים, חדשות ומוסף פוליטי "בקהילה פלוס". מוסף "קולות" נסגר.

במקביל, צוות הכותבים התרחב, מינויים רבים התבצעו בתוך המערכת; מנהלים התחלפו, כותבים התווספו, עורכים החליפו תפקידים ומפיקים חדשים באו למערכת. הקרב עם הר-חוצבים יוצא לדרך.

מדברים לדור הצעיר

ב"משפחה" מתכוננים כבר חודשים רבים להתפתחות. הם אפילו ניסו להקדים תרופה למכה. בעיצומם של חודשי הקיץ הלוהטים, התפלאו הקוראים לראות שדרוג מרענן בעיתון: הגרפיקה במגזין המשובח התחלפה, מדורים חדשים קמו וגם המוסף החדשותי עבר שינוי משמעותי, לטובה.

אבל ב"בקהילה", שתכננו לשדרג את העיתון בחודש אב, החליטו לחכות לחגים, לעיתון הדגל של השנה: חג-הסוכות.

בהפקת ענק, הם הרימו מהדורת חג שלא הייתה מביישת מהדורה חגיגית של "ידיעות אחרונות". לשם שינוי בשבועונים החרדים, במערכת "בקהילה" החליטו גם לדבר לדור הצעיר והרימו גם שורת גימיקים מרעננים, עליהם נרחיב בשורות הבאות.

במערכת "משפחה", מסתבר, לא מתחברים לגימיקים. שם, החליטו, ללכת על היוקרה, פחות על הזול. "לנו יש סדר יום משלנו", מסבירים שם. במהדורת החג, הם צירפו מוסף כלכלי יוקרתי ומפואר, בשיתוף גם גופים כלכליים מהבכירים ביותר במדינה (גם על כך נרחיב, מיד).

בשבועון "שעה טובה" הפיקו מוסף מיוחד "120 האישים החרדים המשפיעים במדינה". אבל ההישג המרכזי ביותר שהפיקו, היה ראיון עם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון. ציטוטים נבחרים מהראיון ניתן לקרוא ב"כיכר השבת".

"בקהילה" החדש: איכות, לצד גימיקים

 הפעם, בעקבות השינוי החגיגי, נפתח עם השבועון "בקהילה" שגם מחליף את הלוגו שלו - לראשונה מאז הוקם העיתון.

נפתח עם "מגזין בקהילה" (תתחילו להתרגל). עמוד השער, נראה חזותית כלאיים של "משפחה" ו"מורשה".

את עמוד השער מפאר כ"ק האדמו"ר מבאבוב שליט"א שהעניק ראיון חג בלעדי לעורך הראשי של העיתון, בנימין ליפקין. האדמו"ר מדבר על ירידת הדורות והשלכותיה, הנוער הנושר ועל המשבר שפוקד את עולם התורה.

מגזין "בקהילה" החדש

ראיון מרשים, לא פחות מקודמו, הוא הראיון שהעניק הרב יאשיהו פינטו ליעקב ב. פרידמן. מדובר בראיון ראשון שהוא מעניק לכלי-תקשורת, לאחר שרבים-רבים ניסו במשך השנים האחרונות.

ואיך אפשר בלי אריה דרעי לחג? הפעם, דרעי ויוסי שריד ב"ראש בראש" בביתו של האחרון. השניים מתלפלים על שורת נושאי בוערים בענייני דת ומדינה, חינוך וחברה.

בצעד נועז של "בקהילה", הם מראיינים את הזמר עמיר בניון שבאחרונה חצה קווים למגזר הדתי. בניון, מקורב לחב"ד וברסלב, מדבר על התקרבותו.

ועוד במגזין של "בקהילה": הרב יעקב ב. פרידמן במפגש "התבודדות נועז" עם אחיו הרב בצלאל פרידמן, ממשפיעי ברסלב, במלאות 200 לפטירת מוהר"ן, הכולל התבודדות ביער ועלייה לקבר אביהם, מאושיות ברסלב, בהר-הזיתים.

אהרן רובין ראיין למגזין את אביו בן ה-100 של נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, שמתאר כיצד ראה במו עיניו את הגר"ש וואזנר נמלט על נפשו מפרשבורג בעיצומה של המלחמה.

כקונטרה, כנראה, למדורו המקסים של הרב ישראל-מאיר לאו ב"משפחה", החל מהשבוע נראה ב"בקהילה" טור שבועי של הרב דוד גרוסמן.

ועוד דובדבן מבית המגזין החדש: בנימין ליפקין הושיב לשולחן אחד את הרב אלימלך פירר והרב יעקב ליצמן לראיון אישי משותף בנעלי בית.

במגזין, שאת תצלומו תוכלו לראות בתחתית הכתבה, כתבות מרתקות נוספות, שקצרה היריעה מלפרטן.

ונעבור למוסף הראשון: "אורח לרגע". השער מעוצב גרפית ברמה גבוהה, אם כי ניכר שעורכי המוסף ניסו לדחוף את כל התוכן בעמוד אחד.

הרעיון שמאחורי המוסף: מפגש של אישים שונים - עם המקום הכי מנוגד אליהם. כך, למשל, מבקר הרב החב"די דוד-מאיר דרוקמן בהיכלה של ישיבת פוניבז´, האלוף במיל´ אליעזר שטרן מבקר בישיבת "חברון", ראש עיריית ביתר-עלית מאיר רובישנטיין נפגש עם ראש-העיר לשעבר יצחק פינדרוס, מוטק´ה בלוי - האיש שעל המשמרת - מבקר באמפי-תיאטרון בקיסריה, חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם מש"ס מבקר בעמנואל ונפגש עם ראשי חסידות סלונים, יו"ר זק"א יהודה משי-זהב נפגש עם האוייב הכי מר - פרופ´ יהודה היס מהמכון הפתולוגי. ויש עוד.

אבל ה´שוס´ של המוסף הלא-שגרתי: מפגש מפתיע בין חבר-הכנסת לשעבר הרב אליעזר מזרחי עם נשיא המדינה שמעון פרס. מזרחי, לפני 20 שנה, היה זה שהרס לפרס קדנציה של ראש-ממשלה. מזרחי הגיע להגיד סליחה ופרס התרפק בזכרונות.

השער הראשי של המוסף החדשותי, יצירתי אף הוא: "סוכת שלום - מרואיינים מראיינים". לאורכו של המוסף, אישים פוליטיים בכירים מראיינים את כתבי "בקהילה".

השר אריאל אטיאס מראיין את העורך בנימין ליפקין, סגן השר מאיר פרוש מראיין את מאיר הירשמן, חבר-הכנסת ניצן הורביץ מראיין את עורך המוספים של "בקהילה" (תתרגלו לתואר) יצחק הורביץ, יו"ר הכנסת רובי ריבלין מראיין את עורך המגזין זלמן רודרמן, וחבר-הכנסת אחמד טיבי מראיין את הכתב הצבאי החדש של העיתון חגי הוברמן.

לצד כל ראיון וראיון, מצורפת בוקסה עצבנית: "שולחן הניתוחים". הפרשן הפוליטי של העיתון, יעקב ריבלין, מחווה את דעתו על הטקסטים.

ונעבור לשריד מהמהדורה הישנה של העיתון: "בקהילה פלוס". בשער ניצב ועומד לו, ראש-הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בראיון בלעדי (מרוב התלהבות המילה נרשמה פעמיים בדף השער), מדבר אולמרט על הספר שהוא מתכנן להשיק בקרוב. "בחרתי לפרסם את האמת כולה", הוא אומר.

וכאמור, לעיתון מצורפים המוסף לנשים - "פנינים", המוסף לילדים - "חברים", מוסף המתכונים - "מחמאות" ומוסף הסיפורים - "הושענא".

שי יוקרתי מצרף העיתון לחבילה הגדושה: דיסק - "הוא יבנה בית". תזמורת "המנגנים", יחד עם גדול הזמר החסידי אברהם פריד, משמחים את דוצי גוטשטיין, הניצול היחידי מתאונת הרכבת הקטלנית. 

"משפחה": הולכים על יוקרה

נפתח במגזין. הסופר החסידי ירוחם לנדסמן מביא פרופיל ראשון ומקיף על חסידות תולדות אהרן. וכך נכתב בעמוד השער: "ערב חג הסוכות, פוסע ´משפחה´ באופן נדיר אל תוך חומותיה הבצורות של חסידות תולדות אהרן´, מתוודע לדמויות ההוד של החסידות, להליכותיה הייחודיות בקודש, שומע על הסיבות להתבדלות, מנסה להבין איך מתקיימים מוסדות החינוך ללא סיוע ממשלתי, נחשף לסודם של ה´יארמולקע´ ו´כתונת הפסים´, משתומם לנוכח סדר יומו הבלתי נתפס של האדמו"ר שליט"א ומפעלו הגדול עבור אלמנות ויתומים".

למרות שלא נכתב בשער שמדובר בראיון עם האדמו"ר שליט"א, היו גורמים שונים בחסידות שמיהרו להוציא הכחשות שונות ומשונות.

שער מגזין "משפחה" לחג

 

עוד במגזין: יומן הזיכרונות של ראש-ישיבת פוניבז´, מרן הגר"ג אדלשטיין, מימי הבראשית של עולם התורה.

הצצה נדירה: כך נראים חייו של אסיר התשובה הרב שלמה בניזרי בכלא ’מעשיהו´.

בלעדי: ביומן אישי, מיוחד ל´משפחה´, כותב לראשונה הרב מרדכי ארנון את סיפור חייו הפסגה המתנגנת.

אחד הפרויקטים היותר מעניינים בעיתון הוא מפגש בין קודקודי תעשיית המוסיקה החסידית שהתכנסו לועידה בין-יבשתית במערכת ´משפחה´ בירושלים ובניו-יורק.

מיוחד: הרב יצחק טשינגל חושף לראשונה את מסעו עוצר הנשימה לגילוי עשרת השבטים.

מסע שורשים: אהרן גרנות במסע מרתק לסלוניקי, עיר הנמל היהודית של סבו, רבה האחרון של העיר.

תיעוד מרתק: כך גילו האחים קליין את כלי הכסף שהטמינו לפני 60 שנה במונקאטש.

שיחה נוסטלגית: נגני התזמורת החרדית הראשונה בירושלים.

מוסף הדגל של העיתון, הוא מוסף יוקרתי ומשובח על הכלכלה החרדית - "חרדית 2010".

כותבי המוסף ממפים את מפת העשירים החרדיים, ומדרגים אותם. וגם: מי הרוויח כמה ומתי. מי העשיר מי העני, ומי העשיר עוד יותר.

אחת הכתבות היעילות במוסף: "משפחה" מתקרב בזהירות לשולי הבור השחור של הונאות המשקיעים, ומנסה להבין איך ולמה מצליחים לעבוד עלינו שוב ושוב.

גולת הכותרת של המוסף: "משפחה" מכנס סביב שולחן אחד את כל  קודקודי המשק הישראלי, ומוציא מהם התחייבות - כל חרדי שירצה יוכל להתפרנס בכבוד.

בכירי המשק מדברים על הקשר שלהם לציבור החרדי: מה אמר סטנלי פישר על החרדים? ומה חושב אילן בן דב? ומה כתב לב לבייב למוסף?

עוד במוסף:

● שר האוצר הלאומי שטייניץ ושר האוצר החרדי גפני במסע משותף בין כל תחנות הכלכלה החרדית.

● האקשן האמיתי: נתונים מדויקים על היקף העבודה השחורה במגזר.

● הדרך אל העושר: רק תבחרו שכיר או עצמאי. מפת דרכים מדויקת לעצמאות כלכלית.

● "משפחה" - נוגע בזהירות במודל החיים בחו"ל ומנסה לעמוד על ההבדלים.

● תחקיר ענק על ניצול הנשים החרדיות בשוק העבודה.

● העולם שמתחת למרצפות: כל האמת על תעשיית הגמחי"ם המשגשגת.

מוסף מרתק נוסף הוא "גיבורים לרגע". מי זכה לכינוי גוליית החרדי? ואיפה נמצא היום האדם שכל המדינה חיפשה אחריו לפני שני עשורים? האגרופן, השחמטאי, הקברן, והחלבנית, מכונסים כולם באכסניה אחת ומספרים את סיפורם המרתק. 

מוסף "גיבורים לרגע"

לעיתון מצורף גם מוסף סיפורים גדוש, "סכת שלום", מאת סופרי "משפחה".

וכמובן, כבכל שבוע, המוספים הקבועים של "משפחה": המוסף התורני "קולמוס, המוסף לנשים, והמוסף לילדים.

"שעה טובה": התפר בין החרדים לדתיים

 ב"שעה טובה" מרשים לעצמם מה שלא מעיזים אפילו ב"משפחה" ו"בקהילה". מקבץ כתבות, מרתקות, אבל נועזות, מתפרסמות בגיליון החג.

בשער העיתון, מתנוסס לו שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון, כשהוא מחבק בחום את רבו הרב דוד גרוסמן.

העיתון מביא תמליל משיחה שערך הירשזון עם הרב גרוסמן, במהלכה הוא חושף כי החל לשמור תורה ומצוות: ללמוד תורה ולהניח תפילין בכל יום.

וכך מתפייט העיתון במשנה לכתבה: "הוא היה על גגה של ישראל, שר אוצר בממשלתו של חברו הטוב אהוד אולמרט, ובעל השפעה כלכלית ופוליטית בלתי-מוגבלת. אבל אז הגיעה הנפילה, המשפט הארוך, גזר-הדין והכניסה לבית-הכלא: שר-האוצר, אברהם הירשזון נשלח על-ידי שופטי בית-המשפט לכמעט חמש וחצי שנות מאסר. אלא שדווקא בין כותלי-הכלא, הרחק ממצלמות התקשורת ומן החברים בצמרת הפוליטית, קרה הבלתי-יאומן: הירשזון חזר ליהדות אותה הוא זוכר היטב מסבו, ר´ דוד הירשזון מצ´רנוביץ´. בין כסה לעשור, לבקשת ´שעה טובה´, שוחח רבה של מגדל העמק, הגרי"ד גרוסמן עם שר-האוצר לשעבר שמספר לראשונה על חייו החדשים: שלוש תפילות ביום ולימוד גמרא בחברותא במשך כמה שעות בכל יום".

העיתון מביא את סיפורו של "הינוקא מחולון" - הצעיר בן ה-21 שכילד היה בקיא בש"ס, פוסקים וזוהר - שמצליח למשוך מאות מעריצים מכל רחבי הארץ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סיפור מרתק נוסף שמתפרסם במגזין: "מנדלה ואני" - החרדי שהעסיק במשרדו לפני עשרות שנים את נלסון מנדלה שהפך לנשיא דרום אפריקה.

העיתון מפרסם ראיון מפתיע עם הרב ניר בן-ארצי - שנעלם לפני מספר שנים, חזר, וגרם לסערה. העיתון מספר כי מאות חרדים משחרים לפתחו.

´מוסף הדגל´ של העיתון, הוא "המשפיעים - 120 החרדים המשפיעים בעולם". המוסף, שלשם שינוי מושקע גם גרפית, מביא את הדמויות החרדיות המשפיעות ביותר.

עלעלנו קצת ברשימה היוקרתית וגילינו שמות מסקרנים ודמויות שלא היו מוכרים לכל הציבור.

העיתון מצרף כמובן את המוספים הקבועים: המוסף לנשים והמוסף לילדים.