אאא

מידי שבוע נביא כאן, ב"כיכר השבת", טעימה על קצה המזלג מכותרות השבועונים החרדיים.

חדשות "בקהילה"

מתקפה טורקית. המצור המדיני על ירושלים הוביל למצור חסר תקדים על הקהילה היהודית בטורקיה.

איזי מדם, חבר הקהילה היהודית בטורקיה, בשיחה נרגשת מאיסטנבול: "כולנו מנמיכים פרופיל". מתאר: "היהודים אינם יוצאים בקבוצות גדולות מבתיהם אלא שניים שלושה בלבד ואינם בולטים כלל".

רבנים בקהילה ושליחי חב"ד הודיעו רשמית כי הם מנועים מלשוחח עם שום גורם.

בלעדי: הסיוט שחווה משגיח הכשרות של העדה החרדית, עת נאלץ לעזוב בבהילות את טורקיה בבוקר יום שני, עד שנחת בישראל.

פרשת עמנואל. כדור הבוץ של עמנואל מאיים לסחוף בעקבותיו את כלל החינוך החרדי. לראשונה, מבקר המדינה יבדוק את הרישום לסמינרים.

מיוחד: שמעון יהודה הצטרף לחסידי סלונים בעת משא האדמו"ר בעמנואל השבוע.

מוסף "בקהילה פלוס"

משברי ים. כשטורקיה התייצבה פומבית מאחורי המשט לרצועת עזה, הבינו בירושלים שאנקרה מנסה למצב עצמה כמנהיגת העולם הערבי הרדיקלי ובירושלים הבינו שהמשבר הדיפלומטי קרוב מתמיד שרים בשביעייה: תבענו דיון בקבינט אך נענינו "העניין נחתך בין נתניהו וברק". במערכת הביטחון לא שיערו את עוצמת ההתנגדות בה ייתקלו חיילי השייטת בעת הפשיטה והקצינים הודו: "נערכנו לפעילי שלום, פגשנו פעילי טרור"

המים הזידונים. יעקב ריבלין על תבוסת המדינאים.

מקולות מים רבים. בוא נדבר על. זה יהודה פולק.

מוסף "קולות"

בכביש הדמים. צוות "בקהילה" ליווה את האב השכול שמואל לנדאו ברגעי הפתיחה הראשונים של פתיחת כביש 443 בין המחסומים, הנוסעים והמחאות. "כאן שיכלתי את בני, עכשיו הפצעים שוב שותתים".

חשיפה: מתחת לפני השטח - שיתוף הפעולה המפתיע בין 'אתרא קדישא' לבין 'רשות העתיקות'.

בני אברהם. עשור לפטירת רבי אברהם יוסף מוניא שפירא, משוחחים ארבעת בניו, הרבנים יצחק יהודה, פנחס, אלימלך שרגא ושמואל בנימין, על דרכו האישית והציבורית.

מגזין "משפחה"

החרדי שהציל את הכלכלה הישראלית. עשר שנים לאחר הסתלקותו של ח"כ הרב אברהם יוסף שפירא ז"ל, מספר בנו, ר' אלימלך שפירא, בשיחה עתירת גילויים עם יאיר וסרמן, על היום שבו הציל אביו, שזכה לתואר 'מנכ"ל המדינה', את כלכלת ישראל בעת משבר מניות הבנקים.

הסערה. יאיר וינשטוק וירוחם לנדסמן מתארחים בהיכלה המפואר של חסידות סלונים, שנקלעה בעל כורחה לראש מהדורות החדשות.

חרדים לתוצרתם. היצרנים החרדים מעבר לקו הירוק מדברים על 'החרם הפלסטיני' שגורם להם נזקי-עתק.

מיסטר ארדואן, יש לך חמאה על הראש! בשבוע שבו עמדו הטורקים בראש מסע הצביעות העולמי נגד 'פשעי המלחמה' של ישראל, שלחנו את א. נתנאל להזכיר להם את טבח העם הארמני, שלמרבה האירוניה דווקא ישראל מסייעת להם למחוק אותו מהזיכרון העולמי.

וכאן אשה גדולה. אהרן גרנביץ'-גרנות במסע מרתק בתחנות חייה של היהודיה המופלאה גליקל בעיר הגרמנית המלין.

חדשות משפחה

הפחד, הזעם והפלונטר. יהודי טורקיה מסתתרים בבתיהם: למה עשיתם לנו את זה? נתניהו מודה בפני שריו הבכירים: אינני רואה את סוף המשבר.

ההסתבכות הישראלית בלב ים, גרמה למשבר חסר תקדים בין מדינת ישראל למדינות העולם. מתקפת הדיפלומטיה של מדינת ישראל לא צלחה וועדת חקירה בינלאומית בדרך לאזור. המהומות ברחובות טורקיה הובילו את בד"ץ העדה החרדית להשיב את המשגיחים לארץ לאחר שאלו התלוננו כי הם חשים מאוימים. כתבי משפחה בדיווח מיוחד ממוקדי הסערה.

"אני לא אוייב", מתגונן הרב. התבטאויותיו של הרב יצחק חליבה בגנות הפעולה הישראלית גרמו לסערה עולמית. "אתם בישראל אינכם יודעים איך להתנהג", מאשים הרב בשיחה נסערת ל"משפחה".

המשט הכושל והקשר החרדי. מה חיפשו אנשי אגף המודיעין של צה"ל בביתו של משגיח כשרות חרדי בירושלים. אליעזר שולמן על הכשל באיסוף המודיעין, על התוכנית שנגוזה ועל החרדים שתוחקרו.

מסע ההטעיה בים השחור. כתב 'משפחה', בוגר שייטת 13, חושף את הסודות מאחורי מבצע ההשתלטות על 'משט השלום' ומגלה: כך נעלמו כוונותיהם של משתתפי השייטת מהרדאר המודיעיני.

על נפש הילדים. תחקיר 'משפחה' חושף פרטים על אחורי הקלעים של שיבוץ התלמידים הספרדים בישיבות: כמה ישיבות נפתחו, ומדוע רבים לא נרשמו לישיבות אשכנזיות.  ובירושלים: יותר מ-200 תלמידות ללא סמינר.

"שעה טובה"

בשבוע בו העולם זועם את ישראל על הריגתם של המפגינים מעל ספינת ה'מרמרה', מנסה ישראל למתן את הביקורת הבינלאומית ולהוכיח כי לא מדובר היה בפרובוקציה בלבד, אלא במפגינים חמושים שהשתמשו מכל הבא ליד; בקבוקי תבערה, רימוני הלם, סכינים וגרזנים.

צוות כתבי 'שעה טובה' בסיקור נרחב על הפרשה. הרגע בו התקבלה ההחלטה לירות באש חיה, מי האנשים שעמדו מאחורי המשט ומה הייתה מטרתם, וכיצד הפך מפגן של מספר הזויים לנזק הסברתי שאין לשער את תוצאותיו.

רבה של תורכיה, הרב יצחק חליבה, שר הביטחון לשעבר משה ארנס, והאלוף במילואים יעקב עמידרור בראיונות מיוחדים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

וגם: יעקב זינגר מביא את דברי ימי 'שייטת 13 ' – הקומנדו הימי שרבים מן המבצעים שהיה מעורב בו מאז הקמת המדינה, עדיין מסווגים.

"יורה, יורה". תת־אלוף הרב אביחי רונצקי, שנשא עד השבוע בתפקיד הרב הצבאי הראשי, מדבר על הכול בראיון פרישה מרתק.

על פינוי התנחלויות: "אם יורו לי אפנה גם את איתמר, וגם את ירושלים". על רבותיו: "אני שואל את הגרז"נ גולדברג, את רבי אביגדור נבנצל ואת הרב דב ליאור".

על ההאשמות כי נסע בשבת: "הסיוע שלי למהלך לחימה הוא פיקוח נפש אמיתי". על ממלא מקומו, הרב רפי פרץ: "אני המלצתי עליו". ועל החרדים בחיל האוויר: "הם באים כמו לעבודה אזרחית".