אאא

הותר לפרסום: סוכן מודיעין איראני שנשלח לישראל על-ידי משמרות המהפכה באיראן נעצר על-ידי שירות הביטחון הכללי בפעילות משותפת עם משטרת ישראל.

לפי השב"כ, החשוד, עלי מנצור, אזרח בלגי, גויס על-ידי היחידה למבצעים מיוחדים של משמרות המהפכה באיראן, הגוף שאחראי לפיגועי טרור רבים בעולם, והובטח לו מיליון דולר.

ברשותו של מנצור נתפסו צילומים של שגרירות ארצות-הברית בישראל. הוא נשלח להקים בישראל חברות עסקיות כדי שיוכלו לשמש את מנגנוני השלטון של איראן בפעילות חשאית נגד ישראל.

מנצורי, כך לפי השב"כ, נולד וחי באירן עד שנת 1980, אז היגר לטורקיה כאשר בשנת 1997 הפך לאיש עסקים ועבר להתגורר בבלגיה. בשנת 2006, הוא קיבל אזרחות בלגית לאחר שנישא לאזרחית בלגית והחליף את שמו לאלכס מאנס.

בחקירתו, גולל את תהליך הגיוס וההפעלה שלו ומסר פרטים אודות מפעילי באירן. בין היתר סיפר כי בשנת 2007 שב לאיראן כדי להרחיב את פעילותו העסקית, והתגורר לסירוגין באיראן, טורקיה ובלגיה. בתחילת שנת 2012 קיבל הצעה מטעם משמרות המהפכה לפעול בישראל.

הוא סיפר כי הונחה על-ידי מפעיליו להקים בישראל תשתית עסקית שתשמש מסווה לפעילות המודיעין האיראני בישראל ובשל כך נשלח לבקר בישראל. ביולי 2012 ובינואר 2013 הוא ביקר בישראל לביקורים קצרים. ב-6 בספטמבר שב לביקור שלישי, ובליל 11 בספטמבר נעצר בנמל התעופה בן גוריון.

כאמור, ברשותו של מנצורי נתפסו בעת מעצרו צילומים של אתרים שונים בישראל, בהם בניין השגרירות של ארצות-הברית בתל אביב.

עורכות דינו של עלי מנצורי, מיכל עורקבי וענת יערי, מהסנגוריה הציבורית, טענו כי מאז מעצרו נמנע ממנו מפגש עם עורך דין. לטענתם, באופן חריג הפרשה הותרה לפרסום עוד בטרם הסתיימה החקירה. 

"מדובר באיש עסקים בלגי, שאינו מונע מאג'נדה אנטי-ישראלית או פרו-איראנית, והתמונה מורכבת בהרבה מזו שמצטיירת מהדיווח שמוצג כעת", מסרו השתיים.

תל אביב כפי שצילם החשוד
תל אביב כפי שצילם החשוד
נתב"ג כפי שתיעד החשוד
נתב"ג כפי שתיעד החשוד