אאא

ארגון הטרור חמאס ניסה לבצע הפיכה בגדה: שירות הביטחון הכללי עצר בחודשים האחרונים 93 פעילי חמאס ברחבי הגדה המערבית, וחקירתם העלתה כי השתתפו בתכנונים להוציא לפועל פיגועים קשים נגד יעדים ישראליים, בדגש על פעולות אלימות בהר הבית, במטרה לחולל אינתיפאדה שלישית. כך הותר היום (שני) לפרסום.

התכנון היה להשתלט בחסות האינתיפאדה על השלטון ברמאללה, בהובלת "מוחמד דף של הגדה המערבית" שפעל מטורקיה.

על פי השב"כ, למעלה מ-70 כתבי אישום כבר הוגשו בימים האחרונים בבתי הדין הצבאיים ביהודה ושומרון כנגד העצורים.

מכתבי האישום עולה כי מדובר בהתארגנות הגדולה ביותר של חמאס בגדה מאז מבצע "חומת מגן", לפני יותר מעשור.

במסגרת ההתארגנות, הוקמו חוליות טרור ב-46 ערים וכפרים פלסטיניים - ביניהן, ג'נין שבצפון, שכם, מזרח ירושלים, רמאללה ואף בחברון. 

התשתית נחשפה בחודש מאי ובראשה עמד קצין המבצעים של חמאס, סאלח אל-עארורי, היושב בטורקיה, אותו מגדירים בשב"כ 'ראש מערך הגדה בחמאס'.

בשירות הביטחון הכללי הצליחו לחשוף גם את התשתית הכלכלית של ההתארגנות. על פי השב"כ, התשתית הסתייעה במערך שליחים מירדן, שהעבירו 600 אלף דולר, 50 אלף דולר בכל הברחה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הכספים שהועברו דרך טורקיה וירדן יועדו לשמש בין השאר לרכישת כלי רכב ודירות מסתור. שב"כ החרים את הכסף. בנוסף, מהפעילים הוחרמו 24 רובי M-16, שישה אקדחים, שבעה מטולי רקטות, מחסניות ותחמושת רבה.

מפקד ההתארגנות, אל-עארורי, שוחרר מהכלא בישראל לפני מספר שנים. הוא היה אחד מחברי הצוות של חמאס במשא ומתן לשחרורו של החייל גלעד שליט. בראש התשתית הצבאית בגדה עמד ריאד נאסר, שנעצר במעצר מנהלי לפני מספר חודשים, אך חקירתו החלה רק בקיץ, לאחר שהפסיק לשבות רעב.

מהחקירה עלה כי לתשתית גויסו סטודנטים פלסטינים לכימיה ולהנדסה. אחד העצורים הבולטים הוא מג'די מפראג'ה, מהכפר בית לקיא שליד רמאללה, בעל דוקטורט במחשבים. הוא גויס במלזיה ועבר אימון בהצפנת איגרות ובתקיפות סייבר.

עדיין לא ברור האם חשיפת הפרשה בעיתוי הנוכחי, מספר שעות לפני סיום הפסקת האש, נועדה כדי 'לסכסך' בין אנשי הרשות לבין אנשי החמאס הנמצאים יחדיו במשלחת לשיחות בקהיר.