(צילום: פלאש 90 למצולם אין קשר לנאמר בכתבה)
תוכן גולשים
(צילום: פלאש 90 למצולם אין קשר לנאמר בכתבה)
תוכן גולשים
כתבה זו נכתבה על ידי גולש כיכר השבת. אין המערכת אחראית לתוכנה ו/או אמיתותה של הכתבה.

בסוף שבוע האחרון קיבלתי טלפון מבוהל מקרוב משפחה אבל רחוק מיהדות - "שלום מדבר ניר פלדר. אתה פנוי עכשיו?" הוא שאל בהיסוס. "ניר הבן של דבורה?" שאלתי לא מאמין, הבן אדם לא החליף איתי מילה בעשר שנים האחרונות ופתאום טלפון, סתם כך באמצע החיים? מה עובר עליו? "כן,כן מה שלומך כבר המון זמן שלא נפגשנו" הוא ענה. "כן קצת יותר מהמון, אני מאוד שמח לשמוע אותך, מה הביא אותך להתקשר?" שאלתי במתח. "אז זהו שחשבתי שתוכל לעזור לי באיזה עניין. אתה פנוי עכשיו?" הוא שאל. "בשביל פעם בעשור אני פנוי לגמרי" אמרתי בחיוך.

ואז הוא הפתיע אותי לגמרי "לאחרונה התקרבתי ליהדות והתחלתי תהליך משמעותי של חזרה בתשובה. השבוע נכנסתי לאיזה 'מקובל' מראשון לציון שהסביר לי שעכשיו ימי השובב"ים וזה הזמן שלי לתקן את כל החטאים ואז הוא נתן לי רשימת מטלות שכוללת תענית שלושה ימים כל שבוע, מידי יום מקווה כל בוקר וערב, קריאת ספר תהילים כל יום, וגם תרומה נכבדת למוסדותיו בראשל"צ. הוא הבטיח שזה ינקה אותי לגמרי". "וואו, נו? אתה עומד בזה?" שאלתי בלי להתאפק. "אני מנסה אבל זה נורא קשה לי אני מרגיש שזה פשוט גדול עלי, לא נראה לי שיש לי סיכוי כבר לתקן . בשביל זה בעצם התקשרתי אליך, גם כדי שתסביר לי יותר על השובבים האלה וגם שתגיד לי אם יש דרכים יותר קלות או ש'זה מה יש'."

השתררה דממה על הקו, לא היה לי מושג מה לענות לו, מצד אחד ברור שהמקובל ההוא הפיל עליו תיק ענק שלא לכוחותיו ומצד שני מה כן? ובכלל מה זה בדיוק שובב"ים? אני בעצמי לצערי מכיר את המושג בעיקר מלוח המודעות בנוסח "שיעורים לרגל ימי השובב"ים". ידעתי שהם שבועות מסוגלים לתיקון החטאים אבל הנושא היה תמיד מעורפל אצלי. "תשמע ימי השובב"ים זה עניין מורכב אני אתייעץ עם הרב שלי אחזור אליך בזמן הקרוב". אמרתי מנסה לא לגלות את בורותי. "לא התכוונתי להטריח אותך" הוא תנצל. "לא זה בסדר גמור אני תיכף חוזר אליך".

סיימתי את השיחה ומיד פניתי לרב שלי שיענה על השאלות. הוא הסביר שמובא בראשונים שבשבועות שבהם קוראים את הפרשיות העוסקות בגלות מצריים והיציאה ממנה הם שבועות שמסוגלים מאוד לתיקון העוונות. שהרי בני ישראל יצאו ממ"ט שערי טומאה לקבלת התורה ובניית המשכן. אבל מה שצריך לעשות זה ממש לא הרשימה שהראשל"צי הפיל על ניר.
הוא הראה לי את המשנה ברורה בתקע"א ששם בביאור הלכה הוא מביא מהאר"י הקדוש- 'לא יעסוק בתעניות ובסיגופים מי שתורתו אומנותו ויודע דעת ויראת ה', אלא יום אחד כל שבוע יתרחק מבני אדם ויתבודד בינו לבין קונו ויתקשר מחשבתו בו וכו' וידבר לקל יתברך כאשר ידבר העבד אל אדונו וכבן אל אביו'. וכן גדולי עולם הורו שבמקום צומות וסיגופים עדיף להרבות בתהילים צדקה והתקרבות לה' בפרט בימים אלו.

פתאום הבנתי שימי השובבים זה לא רק תיקונים של מקובלים ושעורים בהלכה, אלא זה הזדמנות לכל יהודי לתפוס טרמפ על יציאת מצרים לצאת מגלותו הפרטית ולהתקרב לה' מתוך שמחה.

התקשרתי להרגיע את ניר שיש לו סיכוי טוב לתקן גם בלי להישבר ממקובלים מדומיינים. "מה אתה אומר?! אני שובר את הצום וחוזר אליך עוד מעט." הוא ענה ורץ לשתות משהו. כשחזר אלי הוא נשמע מאושש יותר". הסברתי לו שאלו לא ימים שנועדו לסגף אותו אלא להרבות במצוות ובתשובה. "הוו. עכשיו זה נשמע משהו שאני יכול להסתדר איתו" הוא ענה בשמחה. נפרדתי ממנו לשלום בידיעה שגם אצלי ימי השובב"ים קיבלו משמעות אמיתית יותר.

רוצים גם לכתוב כתבה משלכם ולפרסם אותה בכיכר השבת? הרשמו לאתר ושלחו לנו את הכתבה לתוכן גולשים.