אאא

לאחר הילולת הרשב"י במירון עלו לא מעט טענות מציבור הנוסעים כנגד המשטרה כאשר לטענתם הגעתם למקום לוותה בקשיים תחבורתיים כמו גם החזרה לביתם.

הבוקר (שלישי) במשטרת ישראל מגיבים לכל הטענות. רב פקד, משה ויסמן דובר מחוז צפון במשטרה אומר בשיחה עם "כיכר השבת" כי מבחינתם האירוע עבר כמו בתוכניות והסיבה לכך נעוצה בהיערכות מוקדמת.

לדבריו, "היערכות מקדימה וסדורה שכוללת ישיבות עם גורמי תנועה והמפקדים היא זו שהביאה להעלאת רעיונות שבסופו של דבר גובשה החלטה וגובשה דרך פעולה שבה למעשה תיעשה הפרדה בין הקהל לבין הכלי רכב. אנחנו למעשה הפקנו לקחים משנה שעברה".

לדברי רב פקד ויסמן, האיסור בהגעת כלי רכב פרטיים הייתה לייעול ולא לנטל עבור ציבור הנוסעים: "בנוסף אפשרנו הגעה בתחבורה ציבורית ובדרך הזו אנחנו מייעלים את ההגעה של אותם ציבור נוסעים ומונעים סיכון לאותם הולכי רגל שהגיעו למעשה לחגוג".

למרות שההילולא עברה כמעט ללא תקלות, הנתונים מוכיחים כי הייתה ירידה ניכרת בקרב ציבור העולים ביחד לשנים עברו, כאשר נטען כי לנתון זה אחראית המשטרה בעקבות "קמפיין ההפחדה" אותו ניהלו שבועות קודם ההילולא.

במשטרה דוחים זאת על הסף. "אני ממש לא יכול להגיד לך מה הם השיקולים של אותם אנשים לא לעלות", אומר דובר המשטרה במחוז צפון, "אבל אנחנו מבחינתנו היינו ערוכים לקליטה של מאות ואלפים ואנחנו לקחנו בחשבון שתגיע כמות זהה לזו שהגיע בשנה שעברה ולכך היינו ערוכים. אבל צריך בדיקה למה הם לא הגיעו. אני חוזר, אנחנו נערכנו לקלוט אותם ובסופו של דבר בשלב האחרון במוצאי שבת נפתחו עוד חניונים לרכבים פרטיים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

באשר לטענות כי המשטרה אסרה את כניסתם של חברות תחבורה פרטיות לחניונים הקרובים יותר, אומר ויסמן כי לא כך הם פני הדברים. "היה שלב שנתנו לחברות התחבורה הפרטיות לעלות למעלה ההר, זה הוחלט בשלב מוקדם יותר".

מעדויות בשטח עולה כי המשטרה התנהגה באופן בלתי הולם כלפי הנוסעים כאשר כוחות יס"מ בליווי פרשים נכנסו לתוך קהל הנוסעים תוך התנהגות אלימה. "ממש לא נכון לומר שהשוטרים התנהגו בברוטליות", מבקש הדובר לדחות את הטענות הרבות, זאת משום שלדבריו הייתה נהירה המונית של ציבור נוסעים מה שגרם לסיכון חיי אדם.

"בנקודת זמן עם סיום ההיערכות זרמו מאות ואפילו אלפים מההר לכיוון החניונים מה שגרם ללחץ בחניונים. הרבה מאוד חוגגים שמטבע הדברים בשעות האלה לא תמיד חסרי סבלנות רצו לעבר האוטובוסים מה שלמעשה סיכן את חייהם. היו כאלה שקפצו אל תוך האוטובוסים כשהוא עוד בתנועה ולכן היינו צריכים לעשות הפרדה בין אותם חוגגים לאוטובוסים על מנת לאפשר לאנשים לעלות", אומר ויסמן.

"מעבר לכך יש לנו אנשים שלנו שהם ראו את המצב שהילדים נדחסים שם, הם לקחו אותם - הפרידו אותם וריכזו אותם במקום אחד ומיד לאחר מכן העלו אותם לאוטובוס כדי שהם לא יפגעו והתוצאה מדברת בעד עצמה. לא נרשמו פגיעות בנפש וזו הייתה המטרה שלנו", הוסיף הדובר.