אאא

לפני כחודשיים לערך, פרץ לפתע, משום-מקום, מסע תקשורתי מכוון ומתוזמן, כנגד אי-הרשעתו של האברך איתמר ביטון, בפרשת הדריסה הידועה.

הציבור בישראל, שעד אז לא ידע מאומה על הפרשה שאירעה לפני יותר משלוש שנים, כמו גם על גזר דינו של השופט משה דרורי, שניתן אף הוא לפני למעלה משנה וחצי, קיבל לפתע, מדי יום "קטעים נבחרים" ומגמתיים מפסק הדין, שלוו בתמונות חלקיות מסרטון הדריסה.

המסע הזה, לא פרץ סתם-כך לפתע לסדר יומנו. שהרי המשפט עצמו נסתיים כבר לפני כשנה וחצי. הוא הופיע לפתע, זמן קצר אחרי שהתברר, כי ברשימת מועמדי הימין לבית-המשפט העליון, נכלל שופט בשם משה דרורי. שופט, הנחשב מקורב לחוגי הימין.

הציבור בישראל מסתבר, קנה את הסיפורים בעיניים עצומות. הוא לא שמע צד שני, הוא גם לא שאל מה קרה כעת לפתע. האכילו אותו, והוא בלע בשקט.

מי שהבין קצת ´מה קורה´, קלט מייד את הסיפור האמיתי. האברך לא באמת עניין אף-אחד. הוא היה רק האמצעי, בדרך למטרה האמיתית: עריפת ראשו של השופט דרורי, מרשימת המועמדים לכהונת שופט בבית-המשפט העליון.

השאלה שנותרה הייתה, מיהו הגורם האלמוני שדאג מאחורי-הקלעים למסע השיסוי התקשורתי, כשהוא רוכב על גבה של ה´קופאית הנדרסת´, זו שככל הנראה עד היום אינה מבינה, לאיזו מטרה שימשה.

העובדות

היום, בפעם הראשונה, אנו חושפים את העובדות המלאות, על הגורמים העלומים שעמדו מאחורי ניפוח וליבוי הפרשה, הרבה מעל ומעבר לכל פרופורציה.

מי שעיין בפרוטוקול הדיון בבית-המשפט העליון, גילה לצד שמות נציגי התובעים - הפרקליטות ונציגי ההגנה, שם נוסף: עורכת-הדין יעל סגל-מקליס, פרקליטת המתלוננת. זו האחרונה הופיעה בבית-המשפט העליון, למרות שאינה יכולה כלל להיות צד בתיק פלילי, זה המנוהל כידוע על-ידי פרקליטות המדינה בלבד.

עורכת-הדין סגל-מקליס - לא למותר לציין, לא הייתה פרקליטה רגילה שנשכרה בידי הלקוח, היא ייצגה את הקופאית המתלוננת ´חינם-אין-כסף´, שהרי גב´ סגל-מקליס הינה היועצת המשפטית של עמותת ´טבקה´ ("צדק" באמהרית) הדואגת ליהודי אתיופיה.

ומה בין אירוע דריסה שאינו על רקע מוצאה של הקופאית, לבין ארגון הדואג לרווחתם של יהודי אתיופיה? התשובה לשאלה הזו, מעורפלת גם היא.

האברך לאחר פסיקת בג"צ (צילום ארכיון: פלאש 90)

אותה עורכת-דין, יש לציין, לא הופיעה כלל במשפט הראשון. יתירה מכך, כשהזכרנו את שמה בפני אנשים שליוו את הפרשה למן ההתחלה, הם כלל לא הכירו אותה. "שמעתי עליה לראשונה לפני כחודש וחצי", ענה לשאלתנו אחד הגורמים המלווים את הפרשה כמעט מיומה הראשון.

ככל שידנו השיגה לברר, צצה אותה עורכת-דין במהלך החודשיים האחרונים בלבד. ומסתבר, שלא בכדי...

פשפוש קצר אודות עוה"ד יעל סגל-מקליס, כמו גם על עמותת ´טבקה´ בו היא עובדת, העלה את העובדות הבאות: עמותת ´טבקה´, כמו אגב עמותות רבות נוספות, הינה עמותה הנתמכת בידי ארגון ´על´. ארגון ה´על´ שמו בישראל הינו ´הקרן החדשה לישראל´.

ארגון הגג

ומיהו ארגון ´הקרן החדשה לישראל´? הנה מטרות הקרן, כפי שהן מופיעות באתר העמותה: "הקרן החדשה לישראל, הבית של היזמות החברתית בישראל, פועלת למען חיזוק הדמוקרטיה בישראל וקידום החופש, הצדק והשוויון לכל אזרחיה. הקרן משקיעה במאות ארגוני שטח המחוללים שינוי...".

אבל זו רק ההתחלה, הנה הפירוט הברור יותר: "הקרן והארגונים הנתמכים על-ידה קידמו חקיקה חברתית וזכו בתקדימים משפטיים רבים אשר שיפרו את חייהם של עשרות אלפי ישראלים, ...החוק נגד עינויים, שינוי תוואי גדר ההפרדה, ייצוג הולם לנשים במועצות דתיות ובתהליכי קבלת החלטות מדיניות, הכרה בגיור לא אורתודוקסי בישראל..."

ובמי תומכת הקרן? רשימה חלקית: "האגודה לזכויות האזרח בישראל, מרכז אדוה, המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב, הפורום לדו-קיום בנגב, ידיד, מוקד סיוע לעובדים זרים, מרכז מוסוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, שיח חדש – הקשת הדמוקרטית המזרחית".

ולמי שעדיין לא הבין נאמר זאת במילים פשוטות: מדובר בארגון שמאל קיצוני, המיועד לטפח את ערכי השמאל והשפעתם, כל זאת באמצעות מאות עמותות וארגוני ´בת´, אותם מממנת הקרן ודרכם משפיעה.

עניין אותנו להבין, עד כמה קרוב הקשר בין עמותת ´טבקה´, לבין ´הקרן החדשה לישראל´? האם מדובר בעמותה שאינה קשורה לחלוטין ורק מקבלת ממנה תרומות, או שמא ישנו קשר רצוף ובל ינתק בין שני הארגונים.

הרמנו טלפון לעמותת ´טבקה´, וביקשנו לברר האם ניתן להעביר להם תרומות דרך ´הקרן החדשה לישראל´, התירוץ לשאלתנו המוזרה, היה צורך של תושב חוץ בהחזרי ´tax´.

התשובה שקיבלנו, הייתה חיובית בהחלט: "אין שום בעיה, רק תציין בתרומה שזה עבורנו, כי יש להם עוד כמה ארגונים...", סייגה מנהלת המשרד.

גם אודות עורכת הדין המכובדת, הגב´ יעל סגל מקליס, עשינו בירור קטן. מסתבר כי דרכה המשותפת עם עמותות ה´קרן החדשה לישראל´ לא החלה במשרדי עמותת ´טבקה´. קודם לכן עבדה עו"ד סגל – מקליס בעמותת ´ידיד´, שגם היא קשורה באופן מקרי לקרן הנ"ל. בירור נוסף בעניינה, העלה הקשרים בעלי אוריינטציה דומה, כמו חתימות בעד קיום מצעד הגאווה, ייצוגו של ועד ההורים בישוב הבדואי ´רהט´ בעתירתם כנגד משרד החינוך ועוד. מה שמגלה לכאורה, כי המדובר באשת שמאל מובהקת, הפעילה באגודות ובארגוני השמאל.

סיכום הדברים עד כאן היה פשוט: פרקליטתה של הקופאית, הינה עורכת דין הפעילה בארגוני השמאל הקיצוני, אלו שמינויו של שופט ימני-דתי לבית המשפט העליון הוא מבחינתם כמעט ´ייהרג ואל יעבור´. את ייצוגה של הקופאית עשתה עורכת הדין ללא כל תשלום מצידה של הקופאית, ועוד פרט מעניין ביותר: בשלב המשפט הראשון, היא ככל הנראה לא נכחה כלל.

אחרי שכל הפרטים הללו היו בידנו, הרמנו טלפונים לכמה ידידים, אנשי תקשורת בכירים בתקשורת הכללית, וביקשנו, כמנהג ידידים, שיגלו לנו רק פרט אחד קטן: מהיכן הם קיבלו לפני כחודשיים את החומרים הנוגעים לפרשת "האברך הדורס´. מי הוא זה שהזין והלעיט אותם בחומרים. תשובתם הייתה: ´טבקה´.

והנה הפינאלה: אתר הבית של ה´קרן החדשה לישראל´, בישר בסוף-השבוע בשמחה לגולשיו את החדשות הטובות. תחת הסיווג "ההישגים האחרונים" מצאנו את השורות הבאות: "את המאבק באי-ההרשאה ובכוונה למנות את השופט דרורי לעליון ליוותה וקידמה עמותת ´טבקה´ - משפט וצדק ליוצאי אתיופיה, הפועלת בסיוע הקרן". כל מילה נוספת מיותרת.

"הישגים אחרונים". כל מילה נוספת מיותרת. מתוך אתר "הקרן החדשה"

תגובות

התקשרנו לעורכת-הדין המכובדת הגב´ סגל-מקליס, הצגנו את עצמנו, וביקשנו לשוחח עמה על הפרשה. אולם משהחלנו לשאול אי-אלו שאלות, היא הודיעה ש"לא נוח לי עם השאלות", היא אינה מעוניינת להתראיין, ואם ברצוננו, היא תעביר לנו הצהרה מסודרת.

ניסינו לשאול אותה, "רק שאלה אחת קטנה": מתי התחלת לייצג את הקופאית, האם ייצגת אותה לאורך כל השלוש שנים, האם היית לצידה כבר בהליך הראשון, או שמא רק בתקופה האחרונה? אולם תשובתה הייתה: "אני לא מבינה לאן אתה חותר, וקצת חוששת מהשאלות שלך. לכן אני מעדיפה לא לענות".

מאוחר יותר, התקשרנו שוב, הפעם כבר כדי לבקש את תגובתה לכתבה המוכנה. משלא ענתה, שלחנו לה הודעה כתובה, המבקשת ממנה להגיב לכתבה אודותיה. לצערנו, עד לשעה זו לא קיבלנו ממנה כל תגובה. למותר לציין כי הצעה זו עדיין בתוקף, וכל תגובה שתתקבל מעוה"ד סגל-מקליס, תובא כאן במלואה.

הטלפון הבא היה לקופאית נשואת הפרשה, נוגה זואריש. הפרטים שרצינו לשמוע ממנה, היו כדלהלן: מתי החלה עורכת הדין סגל-מקליס לייצג אותה. למה היא חזרה בה מסליחתה לנהג הדורס, ובעיקר "מתי זה קרה".

בשיחה עם הקופאית, שהתארכה אגב לשעה ארוכה (במסגרתה היא גילתה רגישות רבה לעונש שהוטל על האברך, ואף בכתה כמעט כשהוזכר האירוע של פטירת בנו הפעוט של האברך). היא סירבה בתוקף לענות מתי החל הקשר עם עוה"ד סגל-מקליס, ודרשה: "קודם תגיד לי מדוע בדיוק אתה שואל, ולמה זה חשוב".

לאחר ששמעה, כי אני חושד שעורכת הדין הצטרפה אליה בתקופה האחרונה בלבד, ולמטרה ´מסוימת´, הכחישה כמובן, ואמרה כי עורכת הדין מלווה אותה ותומכת בה, כמעט למן היום הראשון.

מאבק מרושע על גב האברך. בצאתו מהדיון (צילום: פלאש 90)

היכן אם-כן הייתה עוה"ד בהליך הקודם בבית-המשפט, מדוע היא לא נראתה שם...?

"היא לא הייתה שם, כי אף-אחד לא ידע על זה. שמרתי את זה בסוד, וגם היא לא ידעה שאני הולכת להעיד...".

אז היית איתה בקשר רצוף במשך כל השנים?

"לא. אני ניתקתי את הקשר מדי פעם".

הסכמת הרי לסלוח לו בפני בית-המשפט. מתי זה קרה שחזרת בך מאותה הסכמה?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לפני כחודשיים בערך".

זה היה קשור לפרסומים שהופיעו בתקשורת?

"כן, זה היה אז. אבל לא בגלל מה שהם אמרו, אלא בגלל שהוא (האברך) אמר שם דברים שהרגיזו אותי ופגעו בי".


ידוע לך איך לפתע צצו חלקים מהמשפט בכלי התקשורת לפני כחודשיים?

"אין לי מושג".

ואם היית יודעת שעורכת הדין סגל-מקוליס היא זו שהעבירה אותם לתקשורת?

"הייתי נורא מופתעת".

ומה היית אומרת אילו היה מתברר לך, שכל המאבק התקשורתי, לא נולד אלא למטרת מניעת מינויו של שופט ימני לבית המשפט העליון, ולא למענך?

"זה לא נראה לי יכול להיות שיעשו לו את זה סתם בגלל שהוא דתי או ימני. ובכל מקרה אני שמחה שהשופט הזה, שהעליב אותי ופגע בי כל-כך, לא יהיה שופט בבית-המשפט העליון".