אאא

היריד השנתי הוא הפנינג אמיתי. סוחרים מפתיעים עם קולקציה חדשנית. כלים מיוחדים, בדים בדוגמאות נפלאות, סכינים משוננים, שטיחים ידי אמן או כל מה שמצאו למסחר.

גם מיעוטי יכולת,מוכרחים למצוא את מזלם. עגלות ובהם עגלונים רבים – יצאו בדרכם ליריד הגדול. אם יצליחו? תהיה להם פרנסה לכמה חודשים טובים.

ואם לא יצליחו חלילה?... – על כך איש לא חושב. ואולי הם צודקים. כי כשטורחים ומשתדלים יש לה לתקווה על מה שתשרה.

הקבוצה הקבועה

כמה מתושבי הכפרים הקרובים לוורשא, כבר עשו להם מנהג של קבע לבוא ליריד יחדיו. ככה חסכו הוצאות נסיעה . הם אף התחלקו בהוצאות האכסניה והשתדלו לעזור זה לזה.

פלוני הולך להתפלל? בינתים חבר שלו שומר על הדוכן שלו. אחד יוצא לרכוש סחורה? חברו מסייע לו להעמיס אותה. זהו כוחה האמיתי של הידידות אשר מעניקה כוחות רבים לאלו שנמנים עליה.

עכשיו הם כבר באמצע הדרך. חיכו וחיכו בכיכר העיר. רק שמואל עדין לא הגיע. מה יכולה להיות הסיבה? הדקות חלפו. העגלון כבר רוטן.  בלב לא קל, הם טיפסו למקומותיהם, והחלו בנסיעה.

שמואל, אל תהיה שלומיאל

היריד קיבל אותם במגוון של צבעים. הם מיהרו לפרוס מרכולתם, והמוצרים נחטפו. מטבעות החליפו ידים וכל אחד עשה לביתו בכבוד. היתה ברכה!.

ביום השוק האחרון, כשעובדי הנקיון טאטאו את השטח, וכבר קיפלו ציוד , נזכר אחד מהחבורה בשמואל. "אולי, נעבור דרך כפרו כדי לוודא מה שלומו ?". רעיון טוב!. החליטו כולם. כשהגיעו לביתו של שמואל הוא הסתובב בביתו ברוגע. "מה שלומך?" שאלו המה דאוגים ביותר. "ברוך השם, הכל טוב!". ענה להם.

"אז למה לא הגעת ליריד?" הם שאלו מופתעים. שמואל נתקף אי נעימות. אשתי לא חשה בטוב. והבן הקטן קיבל שפעת. היתה סחרחורת, ואפילו הגג קצת דלף... החלטתי לא לנסוע..." . "התירוצים טובים, אמר החכם שבחבורה, אבל ממה תתפרנס בתקופה הקרובה?? !!"

עכשיו השמים פתוחים - וזה אפשרי

יש לנו יריד אמיתי – עשרת ימי תשובה. אם ננצל את התקופה כדי לתקן את מה שקלקלנו. לפייס את מי שהעלבנו, להחליט החלטות אמיצות לעצמינו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יש בכח הימים הללו, כדי לגזור גזרות טובות על כל אחד ואחת.

לכל אחד מאיתנו - יש את מה שמעיק עליו. את מה שהיה רוצה שיסתדר. טיים איז נאו!, עכשיו זה אפשרי.

שבת זו נקראת שבת תשובה. והיא בין ראש השנה ליום הכיפורים. הבה ננצל אותה כדי לעשות אותה שבת הכי יפה. עם הדלקת נרות בכוונה. עם התייחסות למשפחה. בלי שום כעס והקפדה. ונקווה שכפי שהשתדלנו להיות טובים, נחתם לשנה טובה ומתוקה.

עכשיו זה היריד הגדול מכולם.. משתדלים אנו לעשות בו את עסקת חיינו.

מודה ועוזב

נדמיין לעצמנו שהמעיל שלנו הוכתם מלכלוך כלשהו. כמובן שצריכים לשלוח אותו לניקוי יבש. הנשמה שלנו היא הבגד שהתלכלך. המשימה שלנו היא לנקות אותה. אבל הטעות שעשינו איננה הופכת אותנו לאדם רע מהיסוד!. כמה חשוב לאזור אומץ ולהתנקות. וצריך לזכור ש"מודה ועוזב – ירוחם" מי שמודה בטעות, וגם עוזב אותה מרחמים עליו. גם האנשים, וגם בורא עולם.

בשבת תשובה של תשע"ג – יש סגולה מיוחדת לשפר את כל המאזן השנתי של השבתות שהיו השנה.