אאא

הימים ימי מלחמת המפרץ הראשונה. האזעקה הראשונה תפסה את תושבי ישראל לא ממש ערוכים. פיקוד העורף והמרגיע הלאומי עשו את שלהם, אבל היו בציבור החרדי שלא בדיוק ידעו מה זה מסכת אב"כ לבעלי זקן ומה עושים, או לא עושים, עם האטרופין.

למחרת האזעקה הופיע בבית הכנסת יהודי נכבד בעמיו, מטובי בני הקהילה החרדית בשכונת רמות, ללא חתימת זקן. המתפללים, ידידיו, תמהו למראה פרצופו המחודש שלא בימי ספירת העומר: ר' איד, ווי איז דיין בארד? היכן הזקן שלך? והוא הסביר: בשל החרדה גזז את הזקן מיד במצוות פקע"ר. סבא ז"ל, רבה של רמות, שמע את המעשה וחייך: האיש כנראה מצא הזדמנות להיפטר ממנו.

בהמשך סיפר אודות איש עסקים שנסע לבוליביה, חזר ללא חתימת זקנו וטען שהמאפיה פשטה עליו וגילחה אותו. בכל גופו לא מצאו מה להזיק, רק להוריד את הזקן, אמר סבא בהומור פולני.

שבתי אל הסיפור הנחמד הזה כשקראתי שנציבות הכבאות אוסרת על הכבאים לגדל את זקנם. לאור הדברים קורא יו"ר ארגון הכבאים ללוחמי האש שלא להתגלח עד להודעה חדשה. מעניין לבדוק: האם נראה עכשיו יותר כבאים עם זקן, או שההחלטה תעודד את כולם להסיר אותו?

בשורה טובה אחת ניתן ללמוד מהמאבק: יש חרדים בכיבוי אש. בימים כאלו, גם זו בשורה.

• • •

אם תזמינו חשמלאי לטפל בנזילות הוא יפנה אתכם לאינסטלטור. ואם תבקשו סוללות מרוקח הוא ישלח אתכם לחנות הטמבור הקרובה. כל אחד והמיומנות שלו. חוץ מיאיר לפיד, כמובן.

אין חולק על כך שהוא איש מוכשר. הוא כותב טוב. הוא מתנסח ברהיטות. הוא מסתובב עם ביטחון עצמי מופרז. מה אין לו? הבנה שיש דברים שהוא לא יודע.

היא לא מונעת ממנו ללהג כמו נהג מונית: "אנחנו נרדוף, נשיג ונחסל את ראשי חמאס, מוחמד דף וחבורתו, על מה שעוללו לתושבי שדרות ועוטף עזה". שר אוצר שמבין בביטחון.

אה, ויש עוד משהו: "אין סיבה להעלות מסים. אני ממשיך לעמוד מאחורי מע"מ אפס". המילים האלה, בקורטוב גאווה, נאמרו גם כשחברת דירוג האשראי העולמית P&S יצאה בביקורת חריפה על התכנית. נו, עיתונאי שמבין בכלכלה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ורק לחשוב שאם משרת שר החוץ הייתה פנויה הוא היה מאייש אותה.

• • •

לא כל דבר ניתן לכתוב בעיתון חרדי. יש חלקים שהצנעה יפה להם. אבל זכותנו להכיר את האנשים שאנחנו מחבקים ולדעת מה הם חושבים עלינו ועל היהדות בדיוק. גם לאחר ביקור מתוקשר ברחוב רשב"ם בבני ברק.

השבוע יצא עוד מרצע מהשק המחורר גדעון סער. כמו לא שכחנו את הימים הטובים שלו במשרד החינוך. שלו דייקא, כי אנחנו אכלנו מרור. בחצי קדנציה הראשונה, כמובן. אחר כך הוא שינה את עורו. מפת הליכוד היטלטלה, והוא קורא מפות היטב. חיבק את הציבור החרדי בטבעת חנק. יש חרדים שאף עובדים עבורו.

ועכשיו הוא מאשר לזוגות פסולי הלכה לעלות ארצה במסגרת חוק השבות. הוא גם מצטעצע במילות הנביא "ושבו בנים לגבולם". לאט לך, מר סער. שמירת שבת היא רק מצווה אחת בעשרת הדברות. תמשיך הלאה ותגלה דברות נוספות, כאלה שמכוונות גם אליך.

אז מי שבנה על חזרה בתשובה ועל שמירת שבת של השר-סער יכול לגנוז את הכיפה השחורה. הוא אולי נתן לתל אביבים את השבת, אך באותה נשימה העניק למדינת ישראל את השבות.

הטור המלא מתפרסם בעיתון "בקהילה"