אאא

שר הבינוי והשיכון לשעבר אריאל אוטיאס מסתבך? על פי טיוטת דו"ח מבקר המדינה הצפוי להתפרסם בקרוב ונחשפה הערב בערוץ 10, השר לשעבר אריאל אטיאס נהג בצורה שאינה מותרת לו במספר מקרים.  

כזכור, אטיאס שימש גם כיו"ר מנהל מקרקעי ישראל, שעל פי פרשנות ברורה של מבקר המדינה אסור היה לו להתעסק בבקשות פרטניות, כגון בקשות של גופים פרטיים, ושל עמותות פרטיות.

על פי טיוטת דו"ח מבקר המדינה, השר לשעבר אטיאס לא נהג כך. כאשר לדוגמא, בשנת 2011 התערב אטיאס בכחמישים מקרים פרטיים.

על פי טיוטת דו"ח מבקר המדינה שמתמקד בשנת 2012, ההתערבות גרמה לנזק כלכלי למדינה, בנוסף עולה מטיוטת הדו"ח, כי אטיאס דאג לכאורה במיוחד למגזר החרדי.

לדוגמא, הביא המבקר את פרויקט 'אחיסמך' בעיר לוד, כאשר על פי התוכנית המקורית היו אמורות להיבנות בפרויקט 3.000 יחידות דיור לאוכלוסייה מבוססת. אך על פי טיוטת הדו"ח, השר אטיאס התערב ונפגש עשרות מפגשים, עם מנהל 'מנהל מקרקעי ישראל', כאשר חלק מן המפגשים הינם מפגשים לא מתועדים, וניסה להשפיע. התוצאה: תוכנית 'אחיסמך' מוסבת כולה למען הציבור החרדי.

דוגמא נוספת מדו"ח המבקר הוא פרויקט 'נחלים' בפתח תקווה. כאשר על פי התכנון המקורי היו אמורות להיבנות 1.200 יחידות דיור. במקרה זה עולה כי השר אטיאס יחד עם עיריית פתח תקווה התערב, וקידם תוכנית חדשה בניגוד לדעתם של הדרגים המקצועים במנהל קרקעי ישראל. התוצאה: הפרויקט מותאם למגזר החרדי, ולכאורה נגרם נזק כלכלי למנהל מקרקעי ישראל.

לפי הדיווח בערוץ 10, אריאל אטיאס עצמו הסביר בשיחה עם מבקר המדינה יוסף שפירא, שכך הוא רואה את תפקידו כיו"ר מנהל מקרקעי ישראל, וכי הוא היה צריך להתערב בבקשות פרטיות, ואחרת הוא לא עושה את תפקידו.

בשיחה עם 'כיכר השבת', הגיבו בסביבתו של אטיאס לטענות בביטול. לדבריהם, אטיאס פעל למימוש מדיניותו כשר וכאחראי על מקרקעי ישראל להגברת השיווקים לכלל המגזרים, ובכלל זה למגזר החרדי. לדבריהם, במקרים בהם הדברים לא קודמו כפי שדרש - אטיאס התערב ככל שנדרש, וביצע את תפקידו.