אאא

לאחר התקרית הבוקר (שני) שבמהלכה חוסלו 9 מחבלים שחדרו אל שטח ישראל דרך מנהרה, התברר כי מחבלי החמאס לבשו מדי צה"ל תקניים, נשאו אפודים צבאיים, נעלו נעליים צבאיות עליהן גומיות, וכן קסדות ומצנפות הסוואה הדומות מאוד למצנפות צבאיות.

בשל כך, צה"ל לא תקף את המחבלים מחשש לטעות בזיהוי. בתקרית חצו המחבלים את הגדר מבית חאנון ונתקלו בכוח צה"ל ליד קיבוץ ניר עם. התצפיות זיהו את המחבלים בשיחים, אך כאמור, הצבא נמנע מלפתוח עליהם תחילה באש מהאוויר, זאת בשל העובדה שלבשו מדים תקניים צבאיים, והיה חשש לפגיעה בכוחותינו.

מאחר שבאזור פועלים כוחות רבים מיחידות שונות, הוראת הפתיחה באש ניתנה רק לאחר שהמחבלים ירו עם רובי הקלצ'ניקוב שלהם לעבר הכוח שהגיע לכיוונם וכך הם זוהו כמחבלים.

כמה מהמחבלים ניסו לברוח בחזרה לשטח הרצועה, אך תשעה מהם חוסלו מהאוויר.

חדירת המחבלים וחילופי האש עם כוחות צה"ל (צילום: דו"צ)

בתוך כך, בצבא מתחקרים את נסיבות מותם של שבעת לוחמי גולני אתמול בנגמ"ש, כאשר מתחזקת ההערכה שהנגמ"ש נפגע מטיל נ"ט ולא ממטען חבלה. בצבא ניסו לספק לכוחות כלים ממוגנים במבצע, כגון נגמ"שי נמר ואכזרית.

תחקיר התקרית העלה כי הנגמ"ש נתקע בשל תקלה טכנית בזמן נסיעת הכוח ליד שכונת סג'עייה שבלב הרצועה. שניים מהלוחמים, קצין בגולני והקשר שלו יצאו מהנגמ"ש כדי לקשור אותו לכלי משוריין אחר שהגיע עם קצין נוסף, שהורה לחיילים לאבטח את הזירה בזמן החילוץ.

ברגע זה נורה ככל הנראה טיל הנ"ט שהבעיר את הנגמ"ש. הקצין והקשר נפצעו ונותחו בבית החולים.

במקביל מתברר, כי עד לרגע הפיצוץ, מזל"ט שליווה את הכוח סרק תא שטח סמוך, כך שהצילום שיש ברשות הצבא הוא מרגע פיצוץ הנגמ"ש.