אאא

במהלך החודשים האחרונים, השמיעו רבנים ופוסקים שונים את דעתם על סוגיית שליט. בעקבות רגעי ההכרעה, אנו מגישים לקט נבחר מאותם פסקים, שפורסמו ב'כיכר השבת'.

הגרי"ש אלישיב
"חובה על נתניהו לפעול לשחרורו"

בתחילת השנה נפגש נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, עם הגרי"ש אלישיב.

הגרי"ש ברך את שליט ואמר כי יתפלל למען בנו. "מצוות פדיון שבוים היא מצוה גדולה", הדגיש הרב אלישיב וקרא לציבור החרדי כולו להתפלל למען גלעד.

כן קרא הגרי"ש מהציבור להקדיש את סדרי הלימוד בחג השבועות הבעל"ט, לזכותו של החייל השבוי הנמק בכלא החמאס. 

הגרי"ש התעניין במהלכים שננקטו עד היום למען שחרורו ובפעולותיו הנוכחיות של ראש הממשלה בנימין נתניהו למען שחרור שליט. הרב הוסיף וקבע כי מצוות פדיון שבוים חלה גם על ראש הממשלה ועליו החובה לפעול למען שחרורו.

הגר"ע יוסף:
"חובה על נתניהו לפעול לשחרורו"

נשיא מועצת חכמי התורה, הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א שלח בשלהי חודש אלול תפילה וספר תהילים, עם ברכה מיוחדת לחייל גלעד שליט - בו מאחל לו שישתחרר בקרוב מהשבי.

חפצי הקדושה הופקדו בידיו של שר הפנים אלי ישי שיצא למצרים יחד עם ראש הממשלה, בכדי להעבירם לנשיא מובארק, כדי שיעבירם לחייל הישראלי בעזה.

בהקדשה כתב הגר"ע יוסף: "בעזרת ה´ קרובה ישועתך לבוא ונשמח לראות את פניך היקרים יחד עם משפחתך היקרים. חזק ואמץ כי עמך ה´ אלוקיך בכל אשר תלך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על-פי החמאס, התהילים הועבר ליעדו.

הדיין הרב נחום שיינין:
"לשחרר את שליט מיד"

בדיון ההלכתי בכנס דיני ממונות בירושלים, אמר הרב נחום שיינין, דיין בבית הדין הגדול בירושלים, כי הכלל "אין פודין את השבויים יותר מכדי דמיהם מפני תיקון העולם", אינו חל על מקרה מיוחד כמו מקרה חטיפתו של גלעד שליט.

"מאחר וברור שבכל רגע נמצא השבוי הישראלי בפיקוח נפש מיידי", מסביר הרב, "הרי שהכלל ההלכתי הזה גובר עליו". הרב הביא את פסיקת השולחן ערוך שקובע כי "כל רגע שמאחר לפדות השבויים היכן שאפשר להקדים, הרי הוא כאילו שופך דמים".

אשר לטענה ששחרור מחבלים כעת במסגרת העסקה, עלול להוביל לפיקוח נפש גדול בעתיד, טוען הרב כי מדובר ב"פיקוח נפש בטוח" מול "ספק פיקוח נפש" בעתיד. "גלעד שליט, נשלח אל הסכנה בפקודת הצבא ללא אפשרות סירוב, לכן לא מדובר כאן בפדיון הומאני של אדם שנשבה, אלא בחובה ואחריות אישית של המדינה והעומד בראשה לחלץ אותו ולפדות אותו – בכל מחיר".


'החלבן'
"מתפלל שלא יחזור בתור גופה"

"אני מתפלל שיהי רצון שהקב"ה יביא אותו חי. זה מה שאני יכול להגיד. אני לא רוצה עוד לדבר. אני מתפלל שהקב"ה יחזיר אותו חי ולא בתור גופה".