אאא

ביום שישי האחרון נפל דבר בישראל: שורה ארוכה של רבני ערים, ראשי מועצות ופעילים העוסקים במתן שירותי דת, התכנסו למטרה חריגה - השמעת ביקורת חריפה, נוקבת, וחסרת תקדים - כנגד השר לשירותי דת יעקב מרגי ובעיקר - כנגד עוזרו ניסים אלקסלסי.

בעצם הכינוס הדרמטי, היו שני חידושים: האחד - ההעזה בקיום כינוס רשמי של הרבנים, בחלקם אנשי ש"ס, במחאה חסרת תקדים כנגד השר מטעם ש"ס. החידוש השני הינו - הפניית עיקר האשמה כלפי עוזר השר - לא פחות ואולי אף יותר, מאשר אל השר עצמו.

המדובר למעשה - בסוד גלוי לכל העוסקים בתחום: עוזר השר ניסים אלקסלסי, הוא זה המרכז בידיו את תחום המינויים במועצות הדתיות וברבני הערים, מחזיק בעוצמה רבה, ושולט ביד רמה על מערך המינויים במשרד. ולטענת מבקריו, הוא משליט את חיתתו על מתנגדיו, להשגת מטרותיו.

הם טוענים כי לאלקסלסי יש אוטונומיה מוחלטת. לעיתים לא ברור - כך לטענות המבקרים - מיהו השר ומיהו העוזר. מרגי מצידו, שותק שתיקה רועמת נוכח מעשיו של אלקסלסי.

הש"סניקים נגד הרבנים

האירוע הבולט ביותר, שתפס את תשומת הלב לאחרונה, היה בסוגיית המועצה הדתית בחדרה, שם מינה המשרד לשרותי דת יו"ר ממונה למועצה הדתית, וזאת על אף מחאות חריפות באופן חסר תקדים, של כל רבני העיר, שפנו בכל דרך וזעקו כי הם אינם מסכימים לכך. אלא שהמשרד לשירותי דת, "צפצף" על רבני העיר, הספרדי והאשכנזי כאחד, ומינה ראש מועצה ממונה למרות ההתנגדות ההעזה.

לא למותר לציין, כי דרישתם הבסיסית של הרבנים, לא הייתה תוספת תקציב, או תנאים משופרים. כל שביקשו היה, כי היו"ר הממונה למועצה הדתית, יהיה תושב העיר. הם גם העזו להמליץ על מועמד המוסכם על כל רבני העיר, אלא שדרישות הרבנים לא עשו רושם על עוזר השר, ונציגי התנועה להחזרת העטרה ליושנה, מינו עסקן פוליטי מירושלים לתפקיד החשוב.

מנגד, גורמים המקורבים לנושא אומרים כי ההתנהלותה של המועצה הדתית בחדרה הייתה שערוריתית ולא הייתה ברירה אלא להתערב ולעשות שם סדר.

האירועים האלימים שהיו בשבוע שעבר, כתוצאה מניסיון הממונה לכפות הסדר במקוואות המקומיות בניגוד לדעתם של רבני העיר, הם שהביא לכינוס חסר התקדים, בו העלו הרבנים הבכירים - חלקם אנשי ש"ס - את הדרישה המפורשת: הדחת השר מרגי מתפקידו, על רקע הגיובי אותו הוא נותן למעשי עוזרו.

"בני ערובה של בריונים"

בשיחה שקיימנו עם אחד מרבני העיר חדרה, שביקש להישאר בעילום שם מטעמים מובנים, הוא אומר בחריפות: "רבני ישראל מרגישים שמשרד הדתות מנוהל על ידי בריונים, על ידי ציר רשע. אלקסלסי מחזיק את מרגי כבן ערובה".

לשאלתנו, מדוע הרב עומד על כך שלא נציין את שמו, הוא השיב: "כולם מבינים שהאיש הזה בריון ומסוכן. עליו נאמר 'עבד כי ימלוך'. כל רב יגיד לך שהוא לא רוצה להכנס אתו לעימותים נוספים. הוא מתנהג כמו בהמה, בצורה גסה מאוד, אז למה לפתוח איתו עוד חזית?" דברי הרב.

מדוע כבוד הרב חוזר שוב ושוב על המילה "בריונות" במשרד הדתות טוענים שהמינוי נועד לתקן ליקויים שהיו במועצה הקודמת?

"פשוט כי המילה הזו מתארת את המציאות בצורה הטובה ביותר. אני אישית שמעתי מגורם בכיר (שמו שמור במערכת, י.כ.) שניסים התקשר אליו ואמר לו: תקדם את גיסי. הגורם השיב לו: אני לא מקבל הוראות'. ניסים שמע זאת ואיים: 'אתה עוד תשמע ממני'.

אנחנו מעדיפים להיות תחת משרד המשפטים שם יגנו עלינו

פניתם לשר וסיפרתם לו על-כך?

"הרבנים פנו למשרד, עשרות פעמים פנינו, ולא קיבלו אף תשובה. התעלמות מוחלטת. פשוט אין יחס לרבנים. תבין, שר הדתות זה ניסים אלקסלסי. לא יעקב מרגי. המשרד שהיה אמור להגן עלינו הרבנים, הפך להיות המשרד הממשלתי שעויין את הרבנים בצורה החמורה ביותר. אנחנו מעדיפים להיות תחת משרד המשפטים שם יגנו עלינו. צריך לבטל את משרד הדתות".

יעקב מרגי. מי באמת הבוס במשרד הדתות?

במשרד לשירותי דת טוענים שחילוקי הדעות הם אך ורק בשאלות של ניהול תקין...

"ממש לא. אלו הן סוגיות שעיקרי הדת תלויות בהן. יתירה מכך, רוב המתלוננים הם רבנים ספרדים המזוהים עם ש"ס. שאף אחד לא ינסה לספר שיש כאן משהו אישי. פשוט בלתי אפשרי להמשיך ולשתוק נוכח המעשים החמורים הללו".

המהומה בחדרה מסתבר, איננה אירוע בודד ויוצא דופן. דיווחים דומים על התנהגות בריונית והתעלמות מרבנים, הגיעו לידינו בערים רבות נוספות.

כך גם בעיר באר שבע, שם - לטענת גורמים מקומיים, הוחלט בעבר למנות ראש מועצה דתית בניגוד לעמדת רבני העיר וראש העיר. במקרה ההוא אגב, כאשר עמד מהלך המינוי באופן הרגיל בפני כישלון, מיהרו מרגי ואלקסלסי והנחיתו יו"ר מועצה דתית ממונה, תוך ויתור על ההליך הרגיל לבחירת ראש מועצה דתית.

רוב המתלוננים הם רבנים ספרדים המזוהים עם ש"ס

גם ביקנעם - כך טוענים גורמים מקומיים, מונה ראש המועצה הדתית בניגוד לעמדת רב העיר, שכל פניותיו לפגישה עם מר אלקסלסי נענו בשלילה או כלל לא נענו. לטענת אותם גורמים, הדבר לא השתנה, גם לאחר שהגר"ע יוסף אמר אישית לרבנים, כי פשוט שמינוי המועצה הדתית חייב להיות בתיאום עם רבני העיר.

מקורב לאישיות בכירה בעולם הרבנות אומר בשיחה עם 'כיכר השבת': "עד כה נמנענו מלהעלות את הנושא מתוך חשש לחילול ה'. מה שקרה בזמן האחרון הוא, שהתנהלות המשרד האמון על שמירת מעמדם של רבני ישראל חצתה את כל הגבולות, כאשר רבנים הותקפו על ידי פקידים באלימות לאחר שכל חטאם הוא עמידתם האיתנה על טהרתן של בנות ישראל".

לטענתו, "במשרד הדתות היום אין שר. השר מרגי מותיר את ניהול המשרד בידיו של עוזרו אלקסלסי.

 "עניין חמור שבעתיים כשמדובר בענייני דת שהסמכות הטבעית בהם היא של רבני הערים. זו הידרדרות חמורה ושפל חסר תקדים במעמדו של עולם הרבנות בישראל בכלל ומעמדם של רבני ישראל בפרט. מוטב שבש"ס יפקחו עיניים ויפעלו במהירות לתיקון המצב, לפני שיהיה מאוחר..."

בעניין הזה ראוי להזכיר, את הדברים שהובאו כאן ב'כיכר השבת' בשבוע שעבר, בהם כינה רבה של חיפה הרב שלמה שלוש את בכירי משרד הדתות 'חבורה של בריונים", והגדיל לעשות הרב אשר זמל, מותיקי עולם הרבנות בישראל, שהכריז, כי השר ועוזרו "עוינים את רבני ישראל". לדברים אלו הצטרף הגר"ס פרנקל רבה של יבניאל, שקבע: "משרד הדתות הם צוררי הרבנים בארץ ישראל".

אלקסלסי - בולדוזר של עשייה

לא למותר לציין, כי אין חולק על כך שתפקידו של אלקסלסי הינו סבוך ורגיש, הנוגע למשרות בכירות ומבוקשות ומלאות אגו ואינטרסים של מועצות דתיות ועסקנים, כל עיסוק בתחום הנפיץ הזה עשוי להביא למתחים גדולים, לא תמיד באשמתו של האחראי על המינויים הללו, שלעיתים אינו יכול לעשות את עבודתו מבלי להגיע לעימות עם רבנים וחצרותיהם המשתמשים לעיתים במועצות הדתיות כבשלהם.

רבה של חיפה, הרב שלוש (צילום: פלאש 90)

"אלקסלסי הוא בולדוזר של עשייה, שהתמסר לתפקידו באופן מוחלט. הדבר ראוי לציון שבעתיים, על רקע העובדה כי קודמיו בתפקיד לא הצליחו לתפקד ולבצע את משימותיהם, בין היתר בשל מורכבות התפקיד", אומר לנו גורם המקורב לנושא.

במסגרת השיחות הרבות שערכנו, לא חסרו כאלו שציינו לשבח את פועלו של אלקסלסי. "תראו למשל את ההדלקה השנתית בל"ג בעומר במירון, שהשנה לראשונה הרב הראשי הספרדי הוא זה שידליק בלילה את ההדלקה המרכזית. כל זה בזכות פועלו של אלקסלסי".

תגובת המשרד לשירותי דת

מהמשרד לשירותי דת בחרו לסמן אשמים במסירת המידע ונמנעו מהתייחסות לסוגיות העקרוניות של התעלמות מהרבנים:  "הנתונים בכתבה הועברו ע"י משפחת ביטון מחדרה, בני משפחתו של הרה"ג הרב שמעון ביטון שליט"א, רב העיר חדרה, וזאת בעקבות החלטת הממונים על המועצ"ד להתקין קופות וקרוסלות במקוואות בחדרה, ובכללם במקוואות הגברים, בהתאם לתוכנית ההבראה שהותוותה למועצה ע"י המשרד".

בשלב הבא, כבר עובר המשרד לשירותי דת למתקפה ישירה על הרבנים, תוך איום לא מוסווה: "רבני העיר פעלו יחד עם אחרים נגד המתקנים הללו, כפי שנמסר לי, בניגוד לדין. בעקבות העימותים בין בני משפחת ביטון לממונים על המועצה"ד עלו לאחרונה לתקשורת כתבות מכפישות נגד גורמים בלשכת השר. לשכת השר לא תוכל להחשות בעניין המתקפות נגדה".

באשר לציטוטים המובאים מפי הרבנים, טוען המשרד להד"ם: "הנתונים בכתבה הינם שיקריים ולא אומתו על ידך באופן אישי. שוחחנו עם מקצת מרבני העיר המפורטים בכתבה ומסתבר שמעולם לא שוחחת עימם. הם אינם מכירים את שמך ולא את אתר האינטרנט שמטעמו הינך פועל. לטענתם, הם לא נדרשו ע"י אחרים להתייחס למר אלקסלסי. אנחנו לעומת זאת בדקנו העניין עם הרבנים הנזכרים ונמצא כי לא היו דברים מעולם בדיקות אלו מחזקות את הטענה כי הנתונים בכתבה לא נבדקו על ידך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אלא שלאחר הכחשת דברי הרבנים האמורים, הם בוחרים להשתלח בהם: "עניינו של הרב פרנקל מיבניאל נבחן ע"י גורמים מקצועיים במשרד ובמשרד המשפטים ללא כל מעורבות של לשכת השר(!) שנים רבות עוד בטרם כניסתו של השר הנוכחי למשרד.

"באשר לכב' הרה"ג שלמה שלוש שליט"א רב וראב"ד בחיפה, הרי שבעניינו התקבלה החלטה ע"י מועצת הרבנות הראשית לישראל באשר לנושא הכשרות. בהתאם להחלטה, כב' הרב שלוש לא יעסוק במתן תעודות הכשר בחיפה. יודגש כי מר אלקסלסי פעל רבות מול מליאת מועצת הרבנות לטובתו של הרב שלוש אולם מאחר שלמר אלקסלסי אין זכות הצבעה במליאת המועצה, הרי שלמר אלקסלסי לא היתה כל השפעה בעניין". 

בהמשך התגובה קובע המשרד לשירותי דת, כי גם "יתר הנתונים המופיעים בכתבה הינם שקריים ולא מאומתים, ובהתאם לכך ישמור המשרד ומר אלקסלסי לעצמם על כל זכויותיהם ובכלל זה, להגיש תביעת דיבה נגד האתר, ונגד כל הגורמים המעורבים בהפצת הידיעות השקריות והמכפישות בעניינו של מר אלקסלסי".

עד כאן תגובת המשרד לשרותי דת.

לא למותר לציין, כי בניגוד לטענות המוזכרות בתגובה דלעיל, הרי שהנתונים בכתבה הועברו על ידי מספר רב של גורמים ולא בהכרח על ידי משפחת כבוד הרב ביטון (דבר שלעצמו איננו פסול), אולם מטעמי חיסיון לא נוכל לפרט. בעניין הציטוטים מהרבנים המוזכרים בשמותיהם, וכן המצוטטים ישירות על ידנו, בידנו תיעוד לכל הנ"ל.