אאא

חמש שנים שירתי בצה"ל, חבריי ואני עברנו ימים ולילות של עבודה קשה ומאתגרת כדי להגן על מדינת ישראל ואזרחיה. לפני כמה שנים השתחררתי, אך מידיי כמה חודשים אני עדיין מקבל טלפון בהול מהמפקדים – "צריכים עזרה, בוא למילואים", מעולם לא קרה שסירבתי, תמיד אני מתייצב בזמן כדיי לעזור לחברים שלי במחלקה, מתוך אמונה עמוקה כי מה שאנחנו עושים חיוני למען בטחון העם והמדינה.

אתמול בלילה נהגתי באוטו חזרה ממסיבת יום עצמאות והקשבתי כהרגלי לגל"צ (גלי צה"ל), "הרדיו של החיילים", תחנה שבדרך כלל מנעימה את זמני בדרכים. אבל אתמול בערב השידור היה חריג ומזעזע, והותיר טעם רע לאחר חגיגות יום העצמאות. בתחילת הערב השדרנים העלו לשידור חיילים ששידרו מתחנות שונות בארץ, השדרנים לא חדלו להקניט את האירועים השונים מהפריפריה ואת הזמרים המזרחיים שהופיעו, ולתבל את דבריהם בציניות ארסית כנגד טקס הדלקת המשואות ומסדר הדגלנים. השידור אמור היה להיות מבדר, אך אותי זה לא הצחיק בכלל – השידור הפך למופע אימים של ילדים שמלאים מעצמם, ריקים ופוחזים, שמנסים להצדיק את רום מעמדם באמצעות רמיסת כל מי ששונה מהם.

השיא של השידור היה באמירה אווילית של אורח בשידור לגבי רצונו לדלל את אוכלוסיית החרדים – "זה בדיוק הפרדוקס כי אנשים שהכי הייתי רוצה לדלל את האוכלוסייה שלהם הם החרדים, אבל בטח יש להם את הטעם הכי מגעיל, זה בטח נורא דלוח." השדרנית שכנראה הבינה שהשידור מדרדר ונחצים קווים אדומים מיהרה לקטוע את האורח ולהעביר לשיר.

דובר גלי צה"ל מיהר להתנצל, אבל אני בתור מי שאינו חרדי וחי בחברה החילונית לא מקבל את ההתנצלות, ההתנצלות היא מס שפתיים בלבד כל עוד אין בצידה חזרה בתשובה כנה ואמתית. בתוך עמי אני חי, אני מכיר את הפחד של החברה החילונית מפני החרדים שהולכים "להשתלט על המדינה". אותו פחד שמסביר גם ההישג חסר התקדים של יאיר לפיד בבחירות האחרונות.

מבחינתי זה לא משנה אם אותו דובר אוויל או שיכור, התכוון לכך או לא, מה שחשוב הוא שמדובר באמירה כנה שמבוססת על פחד אמיתי של רבים בחברה החילונית מפני החברה החרדית, באובססיה לשנות ולדלל את החברה החרדית. אחד המניעים המרכזיים של הפחד הוא הבורות וחוסר ההיכרות עם החברה החרדית והמורכבות שבה. לרוב החילונים אין שום קשר עם חרדים, הם מעולם לא ניהלו שיחה משמעותית עם חרדי, הם פוחדים מהזר, מהשונה, מהאחר שעומד לגזול מהם את הבכורה.

אם החילונים רוצים להציע לחרדים שותפות אמתית במדינה הם צריכים לבוא מתוך אחווה ודאגה לאחיהם מעם ישראל, לא מתוך פחד וסלידה. במידה וצה"ל רואה בעצמו "צבא העם" הוא חייב לעשות משהו כדי למגר את התפיסות הגזעניות נגד חרדים בתוכו. אני הייתי מתחיל בעונש חינוכי כנגד אותו דובר סורר, ושולח אותו לסדרת חינוך במגזר החרדי, כדי שיוכל ללמוד בעצמו על אותה חברה בעלת תרבות עשירה שמקדשת את הלימוד, האחווה והעזרה ההדדית, ערכים שהם כל כך חיוניים לחברה הישראלית. גלי צה"ל יעשו חסד אם בפעם הבאה הם יקדישו את זמן השידור כדי ללמוד ולהכיר את החברה החרדית במקום לשדר דברי הבל ורעות רוח.

הכותב הוא חייל במילואים ומורה במכינה האקדמית "קמפוס שטראוס".