נועם שליט אמש, ממתין להכרעה (צ´: פלאש 90)
נועם שליט אמש, ממתין להכרעה (צ´: פלאש 90)

על פי הדיווח שהתקבל הלילה, לאחר סיום מרתון דיוני פורום שרי השביעייה, מקור הקרוב למשא ומתן המתנהל, דיבר עם כתבי רויטרס ואמר שישראל העבירה את ההחלטה לביצוע העסקה אך לא מסרה פרטים. המקור טען שכעת ההחלטה נתונה בידי חמאס אם לקבל את תנאי ישראל להשלמת העסקה.

דיוני פורום השביעייה הסתיימו ללא הצהרה ברורה בעניין עסקת שליט. בתום הדיונים נמסר ממשרדו של נתניהו כי: "הסתיימו הדיונים בפורום השביעייה עם צוות המשא ומתן וראשי מערכת הביטחון. חגי הדס דיווח לראש הממשלה ולשרים על מהלך המשא ומתן עד עתה".

עוד נמסר בהודעה כי: "רה"מ והשרים הנחו את צוות המשא ומתן לגבי המשך המאמץ להשבתו של גלעד שליט הביתה בריא ושלם". שמשון ליבמן, יושב ראש מטה המאבק לשחרור שליט אמר בתום הדיונים כי הוא מוצא בהודעה זו זיק של אופטימיות ומעריך שחגי הדס ימשיך בעבודתו הרצינית וכי הם מקווים לטוב.

השביעייה כבר קיימה דיון בצהריים, אך גם אז לא התקבלה הכרעה. מקורביו של נתניהו הכשירו את הקרקע לאפשרות שהתשובה הישראלית תכלול תנאים לחמאס, דבר שיחייב את המשך המשא-ומתן. בתום סבב הדיונים בצהריים קרא ראש הממשלה להוריו של גלעד לפגישת עדכון, אך ביקש מהם שלא למסור פרטים מיותרים לתקשורת.

אתמול במהלך היום נפגשו נועם ואביבה שליט עם נתניהו. בצאתו מהפגישה אמר נועם שליט למצלמות: "ראש הממשלה דיבר איתנו ועדכן אותנו במה שאפשר לעדכן. תהליך קבלת ההחלטות עדיין נמשך וצפוי שיסתיים בקרוב מאוד. זה כל מה שאנחנו יכולים לשחרר". שליט הוסיף כי הוא "עדיין לא במצב שאני אופטימי אבל גם לא פסימי". בפגישה נכח גם חגי הדס.

ראש הממשלה עדכן את נועם ואביבה שליט בפרטי תוצאות פגישת "פורום השביעייה" שהתכנסה הבוקר לדיון רביעי תוך יממה במתווה העסקה.

"תחושת דה-ז'ה-וו מפחידה"

שמשון ליבמן, יו"ר מטה המאבק לשחרור גלעד שליט אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "זוהי תחושת דה-ז'ה-וו מפחידה. אחרי 3.5 שנים - משפחת שליט שאינה אוהבת את אור הזרקורים תשמח לחזור לאנונימיות שלה".

תמי שנקמן, דוברת משפחת שליט אמרה: "אנו ברגעי ההכרעה - צריך להחליט שני דברים: לאשר את העסקה או להפקיר את גלעד. זה מצב לחיים או למוות". בתגובה למשפחות השכולות המתנגדות לעסקה, שנקמן ביקשה להזכיר כי משפחת שליט היא משפחה שכולה - אחיו של נועם נהרג במלחמת יום כיפור. "צריך לזכור שגלעד עדיין חי, כך ראינו בקלטת, ולכן צריך לדעת שיש למהלך השפעה רחבה על המוסריות שלה כדי שלא נחזור לטרגדיה של רון ארד".

נועם שליט: "לסיים את הסבל של שני הצדדים"

נועם שליט הגיע אתמול בבוקר לרחבת משרד ראש הממשלה, שם התכנסו יותר מ-100 מפעילי מטה המאבק לשחרור החייל. את ישיבת ה"שביעייה" כינה "כרגעים מכריעים" וקרא לראש הממשלה לקבל הכרעה. לרשת "אל-ג'זירה" אמר שליט: "צריך לסיים את הסבל של שני הצדדים ולחתום על העסקה".

פעילי מטה המאבק לשחרורו של גלעד שליט התייצבו אתמול משעות הבוקר מחוץ ללשכת ראש הממשלה והחזיקו בובות קרטון של החייל החטוף. הם השמיעו קריאות "אל תגידו די, גלעד עדיין חי".

בשולי ההפגנה בעד השחרור, ניתן היה להבחין בשני הורים שכולים שהגיעו להגיש מכתב לנתניהו ולשרים, בקריאה שלא לבצע את העסקה. "הממשלה לא תעשה טעות ברשלנות, אלא במודע", כתבו ההורים במכתב. "זו טעות שתגרום להירצחם של בני אדם נוספים. אנו דורשים להופיע בפני 'השביעייה', משום שמשמעות העסקה היא החלטה על רצח ישראלים בכוונה תחילה".

ההורים השכולים הוסיפו כי "נתניהו נמצא בצומת הדרכים של חייו. האם ייזכר כמנהיג נחוש ואמיץ שעשה את הצעד הנכון - או שייזכר לדיראון עולם כפוליטיקאי הקטן שפעל לפי קול המון כקול שד"י, ואשר הפקיר את אזרחיו לסכנות העתיד למען רגע חדשותי בהווה".


נתניהו מוכן לשחרר רוצחים - אך לא לגדה

לדברי מקורות המקורבים לעסקה, ראש הממשלה מוכן לשחרר רוצחים אך לא לשחררם לגדה. נתניהו לא מוכן שעסקה לשחרור שליט תוביל לרצח של ישראלים נוספים. יש הסכמה לשחררם לעזה או לחו"ל, אך לא ליהודה ושומרון שם ישנה קרבה לריכוזי אוכלוסיה ישראלית. נושא הגירוש הוא נושא רגיש אצל חמאס.

שלשום העבירו הוריו של החייל החטוף, נועם ואביבה, מכתב מרגש לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הביעו את רצונם שנתניהו יסכים לתנאי העסקה על מנת שגלעד ישוב הביתה. "אנו חשים כי הימים הקרובים, הם הרי גורל לבננו האהוב גלעד", לשון המכתב. "אנו עוקבים בדאגה עמוקה ובתקווה גדולה אחרי מהלכיה של ממשלת ישראל ושלך אדוני בנימין נתניהו העומד בראשה, במאמציכם הכנים להחזיר את גלעד הביתה".

"אנחנו מפצירים בך לא לחזור על הטרגדיה של רון ארד. ליבנו אומר כי הפרק הזה של המו"מ מגיע לנקודת אל-חזור. אנחנו נמצאים כרגע בצומת חשובה, צומת המהווה בחירה בין חיים למוות", כתבו ההורים. "אל תניח את כל בעיות המזרח התיכון על כתפיו של בננו גלעד".

ובחמאס, שבו והדגישו כי הארגון בציפייה לתשובה הישראלית. "התשובה תועבר בימים הקרובים באמצעות המתווך הגרמני", אמר בכיר בארגון, עיזת א-רישק, בעצרת בבירות. "אנו מצפים להשלמתה של עסקה מכובדת".