אאא

כלי-התקשורת בישראל מודאגים מההתחזקות של הציבורי הדתי-לאומי בישראל. הבוקר (שני) נחשפים בכלי-התקשורת מסמכים מפרוטוקולים של ישיבת ראשי החינוך הממלכתי דתי עם רבני תלמודי התורה. "הפרוטוקולים מראים כי הדרישות של תלמודי התורה רק הולכות ומקצינות", נכתב בתקשורת.

להלן עיקרי הדרישות: שש שעות של לימודי חול בשבוע לעומת 21 בדרישות משרד החינוך; ויתור על מסגרות של זהירות בדרכים לטובת לימודי קודש; סינון של תלמידים שהוריהם לא מתלבשים בצורה הולמת; והתהנהלות מחושבת במפגשי ההורים על מנת להיפטר מראש ממשפחות שאינן מתאימות.

בראיון לגלי צה"ל הבוקר, אומר שמואל שטח, מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה, כי "מערכת החינוך הממלכתית דתית מוצאת את עצמה מאויימת כל הזמן וחוששת מבריחת תלמידים לחינוך החרדי".

עוד אומר שטח, "יוצא שמתוך כוונה טובה מערכת החינוך הציבורית מתפשרת על ערכי היסוד שלה ומאפשרת פריוויליגות שונות שרק חינוך פרטי יכול לקבל", ממשיך שטח, ומדגיש כי "הדרך לעצירת התופעה היא קודם כל שמדינת ישראל תפחית את האטרקטיביות של החינוך החרדי, שבפועל יכול לתת יותר שעות ולסנן תלמידים כרצונו".

למרות הדרישות הקפדניות, שבהן גם התאמת ספרי הלימוד לרוח תלמוד התורה ודרישה שהדמות החינוכית המרכזית תהיה רב ולא מורה, בקרבת משרד החינוך נשמעים הבוקר קולות לא-תוקפניים.

"החינוך הממלכתי דתי מתמודד עם תופעות של הקצנה מצד אחד ועם אוכלוסיה שהיא בקצה מתונה, ומנסה להכיל את כולם תחת קורת גג הממלכתיות", מנמק מנכ"ל משרד החינוך הפורש, דוקטור שמשון שושני, "העובדה שהפורשים מוכנים לחזור היא מהלך חיובי מאוד - אם תלמודי התורה יעמדו בתנאי הממלכה".