אאא

בעוד שעות אחדות צפויה להיפתח בז'נווה שבשוויץ ה"וועידה נגד גזענות" בארגון האו"ם, המכונה גם וועידת דרבן. מדינות רבות המזהות עם מדיניות ישראל החליטו לבטל את השתתפותן בוועידה, בעקבות הצהרות אנטישמיות שצפויות להישמע במהלכה.

בראיון מיוחד משוויץ, מספר שליח חב"ד בז'נווה, הרב מנחם-מענדל פבזנר על ההערכות לקראת הוועידה. "שכרנו מרכז קהילתי ענק, מטרים ספורים מבניין האו"ם, ובמהלך שבוע הוועידה נקיים בו פעילות עניפה", הוא אומר. כבר אתמול נערך שיעור תורה מרשים במקום, בהשתתפות 200 צעירים.

מה תרצה להשיג באמצעות הפעילות במקום?

"בראש ובראשונה מודעות לפעילות היהודית, בהתאם לנאמר 'כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ'. יצא לי לשוחח עם כמה מפעילי נטורי קרתא שהגיעו לוועידה כדי לתמוך במדינות הקוראות להשמדת ישראל, וניסיתי להעמיד אותם על טעותם. במהלך השבוע הקרוב נבהיר לכולם שעם ישראל חי וקיים".

"אין נשיא או אישיות פוליטית בכירה שיכולה להתעלם מהפעילות הזאת", מצטרף לשיחה הצלם מאיר דהן, שהוזמן על-ידי השליח לתעד את הפעילות. "שלט ענק שמכריז על הפעילות במקום הוצב בחזית המרכז. לפני רגע עברה כאן שיירה מאובטחת היטב של כמה נשיאי מדינות. הם לא יכולים לפספס את השלט עם הכיתוב הענק".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ואגב אבטחה, דהן מספר על טבעת אבטחה כבדה סביב המרכז הזמני שהוקם מחשש לעימותים ותקיפות אנטישמיות. "יש כאן סביב הבניין ובתוכו עשרה מאבטחים מיומנים", הוא אומר.

העולם מחרים את הוועידה

הוועידה, שתתכנס במטה האו"ם בז'נווה, נועדה לעקוב אחרי ההתקדמות שנרשמה מאז ועידת דרבן, שהתכנסה בעיר הנמל הדרום-אפריקאית ב-2001. ועידת דרבן המקורית התכנסה כדי להילחם בגזענות, אך הפכה במהירות לבמה למתנגדי ישראל, והצהרת הסיכום שלה מזכירה באופן מיוחד את "מצוקת העם הפלסטיני תחת הכיבוש הזר".

ישראל וארה"ב, אליהם הצטרפו מדינות רבות בעולם, החרימו את הועידה. שר החוץ ליברמן אף הורה על החזרתו של השגריר הישראלי בשוויץ להתייעצויות, צעד חריג במונחים דיפלומטים, בעקבות פגישתו של נשיא שוויץ עם נשיא איראן אחמדניג'אד.