אאא

החלטת הריבית קבעה את כיוון המסחר בשווקים: וול סטריט עברה הערב (ד´) לעליות קלות, כאשר מדד ה-S&P 500 מתקרב לשיא של 3 שנים, זאת לאחר שה´פד´ הודיע כי הריבית בארה"ב תישאר ברמת שפל היסטורי. מוקדם יותר המסחר התנהל ביציבות כשהמשקיעים המתינו בדריכות להחלטת ה´פד´. היום הדרמטי בוול סטריט טרם הסתיים: המשקיעים בניו יורק עוד מצפים למסיבת העיתונאים שיו"ר ה´פד´ צפוי לערוך יותר מאוחר, לראשונה בהיסטוריה האמריקנית. החלטת הריבית, שנותרה ללא שינוי, הוקדמה ופורסמה ב-19:30 (שעון ישראל), כאשר מסיבת העיתונאים תחל ב-21:15.

על פי הודעת הריבית אותה פירסם הפדרל ריזרב, החליט ברננקי גם החודש להותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי בשפל היסטורי של 0%-0.25%. עם זאת, לראשונה מאז שנת 1913 צפוי ברננקי לכנס מסיבת עיתונאים בה יענה לשאלות. בד בבד עם תחילת מסיבת העיתונאים, יפרסם הבנק המרכזי את התחזית המעודכנת שלו לביצועי הכלכלה האמריקנית - פרסום שמלווה בדרך כלל את פרוטוקול ישיבת הריבית, כשלושה שבועות לאחר פרסום ההחלטה.

בהודעתו, שעיקריה היו צפויים מראש על ידי אנליסטים בכל רחבי ארה"ב, מבהיר ברננקי כי תכנית רכישת האג"ח של הבנק המרכזי (QE2), בעלות של 600 מיליארד דולר, תסתיים כמתוכנן ב-30 ביוני. מרבית האנליסטים חזו, כאמור, כי אכן תכנית ההרחבה הכמותית תסתיים בסוף יוני כמתוכנן ולטענת רבים בשוק האמריקני "המניות בארה"ב כבר הגיבו לבשורה בעת האחרונה לאור ההערכות הברורות בנושא".

מלבד הדרמה סביב דבריו של ברננקי היום, בכירים בבנקים האמריקנים הגדולים ומנהלי קרנות נאמנות שלחו מכתב לשר האוצר האמריקני טימותי גייתנר שמזהיר מפני קטסטרופה במידה וארה"ב לא תעמוד בתשלומי האג"ח. "כל עיכוב בתשלומים על ידי האוצר גם לתקופת זמן קצרה יכניס את הכלכלה האמריקנית למצב לא מוכר שיכול ליצור קטסטרופה כלכלית ולהביא למשבר נוסף", נכתב במכתב.

במקביל, עונת הדוחות נמשכת בשיא עוצמתה ומשפיעה לטובה על הסנטימנט במסחר האמריקני. בכלל פיננסים מציעים הסבר לרווחי החברות ומציינים את המשבר שריסק חברות רבות והתחרות הנמוכה יותר מזו שהייתה טרם המשבר, מה שאפשר לחברות ששרדו לעלות מחירים ומצד שני להעסיק עובדים בזול יותר. "שילוב התנאים הללו מאפשר רווחים גבוהים יותר", מעריכים בכלל פיננסים. עוד מציינים כי עליית המחירים, במיוחד של סחורות, גוררת את הצרכן האמריקני להוצאות גדולות יותר והוא גם חוזר לקחת הלוואות. "צמיחה מהירה במדינות המתעוררות, שיפורים טכנולוגיים וריבוי האוכלוסייה תומכות באופן שוטף בפעילות הכלכלית וברווחי החברות", מציינים בבית ההשקעות.

בזירת המאקרו, לפני פתיחת המסחר פורסם כי ההזמנות למוצרים בני קיימא עלו בחודש מארס ב-2.5%, לעומת צפי לעלייה נמוכה יותר של 1.8%. העלייה נבעה מביקושים חזקים, שהביאו לעלייה בהזמנות למטוסים וכלי תחבורה, מוצרי אלקטרוניקה, מכונות ושאר מוצרי ייצור. כן פורסם כי בניכוי ההזמנות מתחום התחבורה, מספר ההזמנות בנות הקיימא עלו ב-1.3% - כמעט בהתאם לציפיות.

החברות המדווחות ירכזו עניין

טבע ממשיכה לרכז עניין לאחר שתיקנה אמש ועלתה בשיעור קל. היום דיווחה החברה כי היא מחדשת את מתקן הייצור התרופות בקליפורניה שהושבת בשל בעיות של בקרת איכות. חידוש הפעילות מהווה חדשות טובות עבור החברה שהודיע כי נאלצה לחתוך את מכירותיה ב-230 מיליון דולר ב-2010 בעקבות סגירת מפעל הייצור.

אמפל מרכזת עניין בעקבות הפיצוץ בצינור העברת הגז ממצרים לישראל והדיווח כי אספקת הגז נעצרה. מדובר בהתקפה השנייה על אותו צינור גז הנמצא בסמוך לעיר אל-עריש הנמצאת כ-30 ק"מ מהגבול עם ישראל.

BP דיווחה על עלייה של 17% ברווח הנקי ברבעון הראשון. גם ההכנסות עלו ב-19% לרמה של 31.88 מיליארד דולר.

ג´ונסון אנד ג´ונסון מרכזת עניין לאחר שהודיעה על הרכישה הגדולה ביותר ב-125 שנותיה של החברה. החברה רוכשת את חברת Synthes (סימול: SYST) בתמורה ל-21.3 מיליארד דולר, המשקף לה פרמיה של 8.5% מעל למחיר הסגירה שלה אמש.

ענקית הקמעונאות המקוונת, חברת אמזון , דיווחה אמש לאחר סיום המסחר בוול סטריט על תוצאותיה ברבעון הראשון של השנה. בשורה העליונה דיווחה החברה על הכנסות של כ-9.86 מיליארד דולר ברבעון, זינוק של 38% לעומת הכנסות של כ-7.13 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד. אנליסטים המכסים את החברה ציפו להכנסות של כ-9.54 מיליארד דולר ברבעון. בשורה התחתונה, עם זאת, רשמה אמזון ירידה חדה ברווחים על רקע השקעות גדולות בתשתית מרכזי ההפצה שלה ובמחשוב. הרווח הנקי הסתכם בכ-201 מיליון דולר, 44 סנט למניה לעומת צפי ל-61 סנט למניה, ולעומת 66 סנט למניה ברבעון המקביל אשתקד.

בואינג הכתה תחזיות אנליסטים לרבעון הראשון של 2011 ורשמה רווח של 78 סנט למניה לעומת 70 סנט ברבעון המקביל אשתקד וצפי לרווח של 70 סנט למניה. המכירות עלו ל-14.91 מיליארד דולר לעומת 15.22 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד. בנוסף, החברה הודיעה כי הצפי לרווח השנתי למניה נע בין 3.8-4 דולר למניה בעוד אנליסטים בשוק ציפו כי הרווח השנתי יעמוד על 4.08 דולר למניה.

ענקית התרופות האמריקנית מארק מרכזת עניין לאחר שהודיעה כי תרכוש בחזרה מניות של החברה בשווי 5 מיליארד דולר. החברה הודיעה כי אין מגבלת זמן לרכישה. נציין כי למארק כ-3.08 מיליארד מניות סך הכל.

ספקית הטכנולוגיה המתקדמת לתכנון שבבים סיוה העלתה היום (ד´) את התחזית ל-2011. סיוה הודיעה כי היא צופה גידול של 46% ברווח הנקי ל-19 מיליון דולר וגידול של 26% בהכנסות ל-57 מיליון דולר. בנוסף, החברה פירסמה את דוחותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה הנוכחית. הרווח הנקי הגיע ל-5.5 מיליון דולר, זינוק של 109% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בעוד ההכנסות גדלו ב-42% לעומת הרבעון המקביל והגיעו ל-שיא של 15.1 מיליון דולר.

סטרבקס ואי.ביי. ידווחו על תוצאות כספיות בתום המסחר.

[לטבלת ישראליות בעולם][לארביטראז]