אאא

יש דברים שאינם תקינים, יש דברים שהם מרגיזים, אבל יש דברים שהם פשוט מופרכים. עד ש... אתם מגלים שהם פשוט נכונים.

בימים האחרונים התחוללה מהומה גדולה סביב סוגיית מתן כשרות למסעדות מחללות שבת. אלא שיש כאלו מסתבר, המסוגלים להביא את הביזיון, לגבהים מרשימים הרבה יותר. הכשר על האוכל מה'רבנות' למסעדה מחללת שבת? הצחקתם אותם. קבלו את הדבר האמיתי: הכשר מוועדת הרבנים לענייני שבת, לבריכת שחייה המחללת שבת.

"המדובר בשערורייה ממדרגה ראשונה, וחוצפה חסרת תקדים", אומר ל'כיכר השבת' אחד מהרבנים המטפל בנושא השבת מזה שנים רבות, "זהו לא חניון קרתא המשמש רק לחנייה, זה אפילו לא דומה לרשת 'שפע שוק' הסגורה בשבת אך שייכת לבעלים שברשותו עסקים אחרים המחללים שבת. מדובר פה על חילול שבת אמיתי, בפרהסיה, בלב ירושלים, בריכת שחייה המחללת שבת בריש גלי. אלא שכאן, למרבה התמיהה, ולמרבה הבושה, מקבלת הבריכה 'הכשר', ולא הכשר מהרבנות על כשרות הקיוסק שבתחומה, אלא אישור מ...'וועדת הרבנים לענייני שבת'...".

העובדות יש לומר, הרבה יותר ממרגיזות. לעיתים נדמה כי היריקה בפרצופו של הציבור, מגיעה לשיאים חדשים. כאשר גוררים אותנו למאבקים שנויים במחלוקת, ומכניסים את כל הציבור החרדי למערבולת, אנו עומדים דום לכבודה של שבת. אך כשביד השנייה, מאחורי גבנו, צוחקים עלינו ונותנים אישור על שמירת שבת לבריכה מחללת שבת, אנו נתקלים בטריקת טלפון, כאשר אנו מבקשים תשובות פשוטות לשאלות נוקבות.

וחשוב קודם להבהיר: אין לנו מאומה נגד החרם על שפע שוק, שהרי החורבן והרס השבת שגורמת רשת המרכולים PM:AM שחנויותיה נפתחות כפטריות אחר הגשם בערים השונות, הינו איום ונורא. התחרות הבלתי הוגנת שמציבה הרשת ביום המנוחה, גוררת אחריה את כל בעלי המכולות לפתיחה בשבת, וכאן אין המדובר במרכזי קניות רחוקים ממקומות המגורים. הרס הצביון הזה נעשה בלב הערים. אלא שעובדות אחרות מציבות שאלות נוגות אודות דרך פעולתם של אותם מובילי המאבק, ועל כך תרעומת הציבור.

והנה סיפור המעשה דנן: בריכת טיילור שבשכונת קריית יובל בירושלים, היא בריכת שחייה ותיקה. דא עקא, ואת העובדה הזו יודעים כולם: בריכת 'טיילור' היא בריכה מחללת שבת בפרהסיה.

עד כאן אין שום חידוש, שהרי לדאבוננו רבות הן בריכות השחייה המחללות שבת. אלא שלבריכת טיילור, יש ביד משהו, שאין למחללי השבת האחרים: אישור מ'וועדת הרבנים לענייני שבת'.

מי שאחראי על מתן האישור, הינו הרב אברהם ישעיהו פיין מוועדת הרבנים הנ"ל. התקשרנו לרב וביקשנו לברר.

 הרב פיין, האומנם נתתם אישור על שמירת שבת לבריכה מחללת שבת?!

"היא לא מחללת שבת. אמנם יש שם רחצה בשבת, אבל למנויים בלבד".

מהיכן אתם יודעים, האם בדקתם את זה?

"אנחנו יודעים...".

ובלי קופה אין חילול שבת בבריכה? כל חילול השבת בבריכות שחייה הוא רק בקופה? מה עם המשאבות? התאורה? וכל מערכות החשמליות?

"הכל אוטומטי... אין שם שום חילול שבת".

אם כך, אז מסתבר שהם גם שומרים שבת בכל ימות השבוע...

טריקת טלפון.

הדברים הללו נשמעים אולי חלק ממתיחה, אלא שהם היו ותועדו. ואם זה לא היה עצוב, גם אנו היינו צוחקים.

התקשרנו בערב שבת, יום שישי אחה"צ לבריכת 'טיילור', רצינו לברר האם הם מעודכנים על עובדת היותם שומרי שבת...

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מתי מחר (שבת) אתם פתוחים" שאלנו, ונענינו בפירוט זמני הפתיחה. המדובר למן שבת בבוקר ממש ועד שעות אחר הצהרים המאוחרות.

כמה עולה כניסה?

"40 למבוגר ו-30 לילד".

יש צורך בהזמנה מראש?

"אאה... בעיקרון... אתה רוצה לבוא?".

ברור.

"אז תגיע".

לא התקשרנו שוב עם המידע ל'רב הטורק', מן הטעם הפשוט: העובדות לא עניינו אותו.

לדידו, נטילת כסף בקופה זהו חילול השבת הגדול והנורא. כל השאר, היינו, התאורה, המוסיקה, המשאבות, הרמקולים, הקיוסק, ומי בכלל מדבר על הקהל שמגיע ברכבים, כל זה כלל אינו חילול שבת. וגם אם בסוף יסתבר כי הקופה עצמה עובדת, בשבילו מספיק ש"יאמרו לו" כי הרחצה היא רק למנויים, בכדי שינפיק למרכז חילול השבת, אישור על שמירת שבת.