אאא

תפנית דרמטית בפרשת 'שפע שוק' והחרם החרדי שהוטל עליה. בשבועות הקרובים, ככל הנראה בעקבות סיכום סודי, צפוי דודי ויסמן להחל בסגירת חנויות רשת AM:PM בשבתות. אם יצא הסיכום המתרקם אל הפועל, יגיע החרם החרדי על רשת 'שפע שוק' לקיצו, באופן רשמי.

את הלחץ בנושא, מזה למעלה משמונה חודשים, הובילה אמנם 'וועדת הרבנים לענייני שבת', בראשות המזכיר הרב גולדקנופף. אלא שהפתרון במפתיע - לא בא דרכה, אלא מכיוונו של הפלג הליטאי. מסתבר כי מדובר ב'חיבור' שיצר דודי ויסמן עם ביתו של מרן הגרי"ש אלישיב, כאשר בפועל תוצאתו הינה אחת: רשת AM:PM תיסגר בשבתות.

מדובר במהלך המתרקם, כך על פי מקורותינו, מזה תקופה ארוכה. הקשר שנרקם באמצעות גורמים שונים, עם ביתו של מרן הגרי"ש אלישיב, הניב באמצע הדרך,  את מינויו המבטיח של מנכ"ל הרשת הנמרץ והחדש – ישראל קלרמן, חבר מועצת עיריית ירושלים. מה שהרפה מעט את הלחץ הציבורי מהרשת, כשרמז לציבור באמצעות מינוי המקורב, כי הגרי"ש אלישיב אינו נמנה עם מחרימיה.

כעת, כך אנו חושפים, צפוי בקרוב ויסמן לקבל החלטה על מימוש חלקו בעסקה המתרקמת, וכבר בשבועות הקרובים, אם הכל יוסכם, תחל רשת  AM:PM, במהלך איטי של סגירת חנויות הרשת בשבת.

בשלב זה לא ידוע עדיין, האם מדובר בסגירת כל חנויות הרשת – כולל במקומות חילוניים מובהקים, והפיכתה ל"רשת שומרת שבת", או שמא מדובר רק במקומות בהם ניכרת נוכחותו של ציבור שומרי מצוות, כזה הנפגע יותר מחילול השבת הנעשה בקרבת ביתו.

כזכור, בעקבות רכישת רשת AM:PM על ידי איש העסקים דודי ויסמן, פתח הציבור החרדי בחרם על רשת שפע שוק - אף היא בבעלותו של ויסמן, מתוך מטרה ליצור לחץ על ויסמן, ולהפסיק את מסע חילול השבת של הרשת בלב הערים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשלב הראשוני של החרם, בו נפגעו חנויות הרשת באופן קשה מהיעדרם של קונים חרדים, אף שקל ויסמן, כך ע"פ הדיווחים, למכור את הרשת. בהמשך אמנם נחלש החרם, בין היתר בעקבות אירועים ומחלוקות פנימיות בציבור החרדי, אלא שהדוחו"ת הכספיים של הרשת, הראו עדיין חולשה רבה לעומת העבר, עובדה שללא ספק היתה 'זרז' להסכם שככל הנראה נתקבל בחשאי.

יש לציין, כי בעבר, התנגדה 'ועדת הרבנים לענייני שבת' להסכם שהוצע כבר אז, ולפיו יסגור דודי ויסמן את הרשת באופן הדרגתי. האם כעת, משעבר פרק זמן ארוך, תגמיש ועדת הרבנים את עמדתה?ימים יגידו. מה שברור הוא, כי אם תתנגד וועדת הרבנים למהלך המתרקם באופן נחרץ, יעמוד כל קיומה של העסקה ופתרון המשבר, בסימן שאלה גדול.

 בשיחה עם ישראל קלרמן, מנכ"ל 'שפע שוק', אישר זה האחרון את הדיווח על סגירת החנויות. "גם אני שמעתי על כך" אמר קלרמן, אולם הקפיד להסתייג: "מעבר לשמועה, אין לי פרטים על העניין, לא ידוע לי על הסכם כלשהוא, ובכל מקרה אני לא קשור לסיפור בשום צורה. לתגובה תפנה לדוברת".

אם הכל ילך כשורה, והעסקה תצא אל הפועל, צפויה העיתונות החרדית, כבר בתקופה הקרובה, לשוב ולקבל את מודעות רשת 'שפע שוק' אל בין דפיה, אחרי תקופת היעדרות ארוכה וכואבת.